Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

(Zrnká úsmevu)
Zákony sexu

Bohužiaľ, dnes po prvýkrát v histórii ľudstva je sex pre človeka nebezpečnejší ako fajčenie.

Jediný spôsob, ako si udržať muža, je držať ho v náručí.

Tam, kde nemožno oceniť výkon, treba oceniť ochotu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho rady

Nevydávajte sa kvôli peniazom! Budete si musieť odrobiť každú korunu.

Práca je to, čo nikto nechce robiť.

Ak si myslíš, že už máš dosť peňazí, poraď sa o tom s advokátom.

(Murphyho zrnká II)
Nebo je v nebi

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

(Zrnká úsmevu)

Zmeny zákona o sociálnom poistení novelou zákona č. 467/2019 Z. z.

7. 1. 2021 Novela zákona č. 467/2019 Z. z. priniesla okrem zmien účinných v roku 2019 aj zmeny účinné od 1. 1. 2021.
• Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia, od 15. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby, ktorá nevyhnutne potrebuje ošetrovanie inou fyzickou osobou alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a od 91. dňa osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby vyžadujúcej ošetrovanie inou fyzickou osobou z dôvodu potreby poskytovania osobnej starostlivosti v prirodzenom prostredí danej osoby do skončenia tohto ošetrovania.
Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie rovnako ako zamestnancovi, ale aj obdobia, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO a obdobia trvania dobrovoľnej vojenskej prípravy, ak v tomto období podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO.
• Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne ošetruje chorého príbuzného v priamom rade, choré dieťa, ktoré nie je príbuzný v priamom rade, chorého súrodenca, manžela, manželku alebo rodiča manžela či manželky, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou alebo vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou z dôvodu potreby poskytovania osobnej starostlivosti v prirodzenom prostredí osoby (§ 12b zákona č. 576/2004 Z. z. v platnom znení), ak neprejavil písomný nesúhlas s vykonávaním ošetrovania poistencom, prípadne sa stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku, alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia [§ 2 ods. 1 písm. m) a n) a § 12 ods. 2 písm. f) zákona č. 355/2007 Z. z. v platnom znení], predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie, alebo fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia, resp. bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
Ošetrovné sa vyplatí za to isté obdobie osobného a celodenného ošetrovania jednej fyzickej osoby alebo viac fyzických osôb uvedených v § 39 ods. 1 písm. a) prvom bode zákona č. 461/2003 Z. z. v z.n.p. len raz a len jednému poistencovi a v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi, osôb uvedených v § 39 ods. 1 písm. a) druhom bode citovaného právneho predpisu len raz a len jednému poistencovi.
Ošetrovné, na ktoré vznikol nárok z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania tej istej fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) druhom bode, sa za obdobie 12 mesiacov od vzniku prvého nároku na výplatu tohto ošetrovného v tomto období vyplatí v úhrne všetkým poistencom najviac za 90 dní.
• Poistenec nemá nárok na výplatu ošetrovného podľa § 39 ods. 1 písm. a) druhého bodu za dni, počas ktorých má nárok na výplatu ošetrovného podľa § 39 ods. 1 písm. a) prvého bodu.
Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého sa im poskytuje materské, od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania zákonom uvádzanej fyzickej osoby alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo potreby tejto starostlivosti, najdlhšie do 14 dní od uvedenej starostlivosti a od prvého dňa osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby do skončenia tohto ošetrovania, najdlhšie do 90. dňa tohto ošetrovania.
• Ak potreba osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. decembra 2020 alebo potreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) vznikla pred 1. januárom 2021 a trvá aj po 31. decembri 2020, prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca alebo povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO z dôvodu potreby tohto ošetrovania alebo potreby tejto starostlivosti a vylúčenie povinnosti platiť poistné z dôvodu potreby tohto ošetrovania alebo potreby tejto starostlivosti sa posudzuje podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. decembra 2020.
K

Povinnosti pri ukončení podnikania

13. 1. 2009 Ukončiť podnikanie nie je zložité. Dôležité je dodržať zákonom stanovené termíny a informovať príslušné úrady.
Ukončenie podnikania  však  neznamená, že podnikateľ neručí za škodu, ktorú v čase podnikania spôsobil. Preto by mal dodržať určité povinnosti.
Povinnosti pri ukončení podnikania:
pre živnostníka

- odhlásiť sa zo živnostenského úradu
- odhlásiť z daňového úradu – daňovú povinnosť, DPH, urobiť posledné daňové priznanie
- odhlásiť sa zo zdravotnej poisťovne
- odhlásiť sa zo Sociálnej poisťovne pre právnickú osobu
- odhlásiť svojich zamestnancov zo zdravotnej a Sociálnej poisťovne
- odhlásiť z daňového úradu - daň zo miezd, DPH, daňovú povinnosť, urobiť posledné daňové priznanie
- požiadanie o vymazanie z obchodného registra
(Zdroj: HNONLINE)

Pri príkazoch na úhradu pozor na zmenu meny

13. 1. 2009 Pri prevode peňazí z účtu napríklad prostredníctvom príkazu na úhradu môže dôjsť k omylu a občan či podnikateľ namiesto 1000 Sk uhradí 1000 eur, t. j. 30 126 Sk. Každý, kto prijal takúto sumu by mal peniaze ihneď vrátiť.
Ak tak neurobí, dopúšťa sa podľa Občianskeho zákonníka bezdôvodného obohatenia.
Občania sa v týchto prípadoch môžu obrátiť na súd a žiadať vydanie omylom vyplatených peňazí.   Poškodení môžu podať na súde návrh na vydanie platobného rozkazu. Podanie návrhu je veľmi jednoduché. Stačí správne vyplniť tlačivo, zaplatiť poplatok a splniť ostatné zákonné podmienky. Súd vydá platobný rozkaz najneskôr do desiatich pracovných dní. Vzor tlačiva na vydanie platobného rozkazu je možné nájsť na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR.
(Zdroj: TASR)

Zlepšenie dostupnosti úverov pre podnikateľskú sféru

12. 1. 2009 Projekt ministerstva financií pripravovaný v spolupráci s komerčnými bankami a so štátnymi finančnými ústavmi na zlepšenie dostupnosti úverov pre podnikateľskú sféru je už na spadnutie. Podrobnosti budú zverejnené 15. januára.
Základom projektu je spolupráca medzi Slovenskou záročnou rozvojovou bankou (SZRB) a komerčnými bankami.  Zástupcovia bánk potvrdili, že nepôjde o žiadny experiment, ale o odskúšané a overené kroky, zaručujúce životaschopnosť projektu. SZRB nepredpokladá kroky, ktoré by boli za hranicou únosného ručenia za riziká.
(Zdroj: AKTUÁLNE)

Kríza je príležitosťou pre výnimočných alebo podnikateľské desatoro

12. 1. 2009 Kríza raz skončí a biznis pôjde ďalej. Požiadavky na manažérov by sa dali zhrnúť do podnikateľského desatora.
Podnikateľské desatoro riadenia firmy nielen v čase krízy:
1.  Analyzovať: Ako na tom sme?
2.  Výkonnosť - konať rázne, ale na základe spoľahlivých informácií.
3.  Náklady treba riadiť, nielen znižovať.
4.  Hotovosť, hotovosť, hotovosť...
5.  Uvažovať dlhodobo, kríza sa raz skončí.
6.  Pripraviť sa na možné riziká.
7.  Nezabúdať na daňové dôsledky.
8.  Komunikovať.
9.  Pýtať sa: Kde vziať financie?
10. Uvedomiť si hodnotu svojich ľudí. Možné rady pre manažérov, ekonómov a majiteľov
Manažéri by si v období ekonomickej recesie mali urobiť analýzu toho, čo sa v ich okolí, ale predovšetkým vo vnútri vlastných firiem deje.  Takáto analýza väčšinou ukáže potrebu najsledujúcich krokov: 
- začať šetriť a zaangažovať do šetrenia každého (úspory sú na programe dňa)
- mierne ustúpiť od demokratických prístupov, trochu diktovať (autoritatívnejšie presadzovania menažérskych rozhodnutí zároveň  kladie vyššie nároky na  kvalitu týchto rozhodnutí)
- nerobiť  nepremyslené kroky (prepúšťanie či obmedzenie marketingových a komunikačných aktivít možno krátkodobo niečo ušetria, ale čoskoro si vynútia vyššie výdavky na nápravu škôd  akými sú zlá mienka o firme alebo sa firma z trhu "stratí") Šetriť niekedy znamená len znovu sa začať správať racionálne  (firmy si v dobrých časoch zvykli plytvať)
- dobrým indikátorom plytvania je aj prebytok "potrebných" elektronických manažérskych hračiek alebo farebná tlačiareň na každom stole
- firma dokáže často ušetriť až pätnásť percent nákladov bez toho, aby sa to výraznejšie podpísalo pod jej chodom
- začať treba s úsporami, pri ktorých netreba dlho čakať na efekt
- investície do drahých komplexných systémov informačných technológií sú zbytočné, ak firma reálne potrebuje iba čiastkový modul či konkrétnu funkcionalitu
 - ušetriť možno aj rozumnej obnove firemného autoparku (samozrejme jazdené autá nesmú byť žrútmi nákladov na servis či dokonca hrozbou pre bezpečnosť ľudí)
- racionálne treba zvažovať nevyhnutnosť výdavkov na cestovanie a ich výšku
- príležitosťou na ušetrenie je nákup (jednanie o množstvových zľavách, reálna potrebná úroveň zásob, optimum medzi plynulým zásobovaním výroby bez prestojov a čo najmenším množstvom zásob na sklade)
- zahrať na konkurenčnú strunu, napríklad pri nákupe služieb telekomunikačných operátorov, bánk či rôznych outsourcovaných služieb (jazykové preklady, externe nakupovaná doprava) Neunáhliť sa s prepúšťaním a zatváraním prevádzok - aktívne opatrenia
- Uchádzať sa o zákazky doteraz nedosiahnuteľných zákazníkov so zaujímavými ponukami
- Rozmýšľať nad výpredajmi  (každá zbytočná zľava znižuje návratnosť vložených finančných prostriedkov)
-  Zvažovať výhľad predaja v budúcnosti po jednorazovom veľkom predaji za znížené ceny (výpredaje môžu mať aj negatívny vplyv na vnímanie značky, ale môžu byť aj príležitosťou na získanie trhov, ktoré firma zatiaľ nezasiahla, ak sa im podarí  zľavy prezentovať ako zľavy uvádzacie
- Rozmýšľať nad technickou  realizáciou  výpredajov (krátkodobo vypredám a medzitým znížim výrobu)
- Sofistikovanejší predaj je v časoch poklesu dopytu vítaným, ak nie nevyhnutným zlepšením vo fungovaní firiem. Manažérska mantra roku 2009
- Ani najlepšie predaje a desiatky faktúr nepomôžu, ak nenasleduje úhrada kúpnej ceny
- Dôsledné riadenie pohľadávok v dobách nižšej ekonomickej aktivity nie je podmienkou        úspechu ale podmienkou prežitia firmy
- Úspora aj skrátenie doby splatnosti faktúr by malo byť skôr výsledkom systematickej snahy než náhlych rokovaní, keď už je zle. Daňové výdavky
- Maximálne využiť neumorené daňové straty
- Odpočty DPH
- Uplatniť v daňovom priznaní všetky odpočítateľné položky
- Analyzovať a sledovať transferové ceny v rámci skupiny
- Načas a riadne plniť všetky daňové a odvodové povinnosti a vyhnúť sa tak zbytočne vyhodeným peniazom za opravy, penále a pokuty. Drahé ľudské zdroje
- Zatrhnutie "darčekových" zamestnaneckých benefitov
- Zmrazenie rastu miezd
- Tragické rozhodnutia o prepúšťaní.
Prepustiť ľudí značí definitívne sa vzdať vzácneho aktíva. Možná panika a všeobecne zlá nálada vo firme i mimo nej spôsobí nenapraviteľné škody. Ak raz útlm pominie a firma bude znovu potrebovať viac ľudí, spomienka na prirýchly "vyhadzov" bude najmenší problém. Firmy oveľa viac zaťažia výdavky na nábor a školenie nových zamestnancov. Spôsoby ako sa vyrovnať s poklesom dopytu po produktoch firmy a tým aj ľudskej práci
- Najímanie kontraktných (dočasných) pracovníkov funguje aj naopak (môžeme ich v kríze prepustiť)
- Nesiahať na kmeňových zamestnancov:
- na dosiahnutie úspor  využívať možnosti v organizácii práce:  dôsledné  plánovanie fondu pracovného času, 
- cielene znižovať nasadenie ľudí v práci (skrátené úväzky alebo vypísanie celozávodnej dovolenky),
- dohoda na primeranom alebo aspoň určitom znížení miezd, 
- uvedomiť si, že aj ak sú ľudia doma a berú mzdu ak výroba stojí, firma šetrí na technických prevádzkových nákladoch Ak už treba prepúšťať, je potrebné pragmaticky určiť, bez ktorých ľudí sa firma zaobíde.
Jedno, hoci nie je jediné kritérium, môže byť porovnanie s podobnými firmami v odvetví. Ak má rovnaké oddelenie u konkurenta polovičný počet ľudí, môže to znamenať prezamestnanosť. V čase krízy je najviac príležitostí získať konkurenčnú výhodu
- Viac sa dá odpútať ak ostatní stagnujú alebo klesajú, než keď expandujú
- Výpredaje z opačnej strany
* nákup potrebného tovaru
* nákup veľkých podnikových aktív
* akvizície firiem v problémoch zo strany šťastnejších konkurentov
- Financovanie akvizičných projektov cez úvery 
* ak kupujúci dokážu získať zdroje, majú šancu kúpiť výhodne podniky, ich know-how či výrobné prevádzky
* šanca pre silných je vtedy, ak sa predávať musí
* prebrať firmu dovtedajšieho konkurenta môže priniesť nečakane vysoké zisky.
(Zdroj: TREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner