Zmeny zákona o sociálnom poistení novelou zákona č. 317/2018 Z. z.
7. 1. 2021
Od 1. 1. 2021 prinieslo zmenu niektorých ustanovení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení až 5 noviel. Zákonom č. 317/2018 Z. z. sa mení viacero ustanovení. Aj keď ide o novelu z roku 2018, zmeny nadobudli účinnosť 1. 1. 2021.
• Do charakteristiky zamestnanca na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti je, ak tento zákon neustanovuje inak, radená i fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, okrem zákonom vymedzených osôb aj fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ktorá má priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, výsluhový dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek alebo invalidný výsluhový dôchodok.
• Pod pojem iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je možné zahrnúť otca dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela, otca dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu, manžela matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, otca dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok, manželku otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo fyzickú osobu, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
• Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (ďalej SZČO), ktorí nemali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia SZČO, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie sumy materského, na ktoré vznikne ďalší nárok poistencovi, ktorý po vzniku predchádzajúceho nároku na materské získal obdobie nemocenského poistenia len z dôvodu poberania materského nesmie byť nižší ako najvyšší z denných vymeriavacích základov alebo pravdepodobných denných vymeriavacích základov, z ktorých boli určené sumy predchádzajúcich materských z toho istého nemocenského poistenia.
• Vymeriavací základ za obdobie uvedené v § 142 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. v platnom znení je mesačne najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa poistné na dôchodkové poistenie dopláca, a mesačne najviac v sume maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na dôchodkové poistenie dobrovoľne dôchodkovo poistenou osobou platného v kalendárnom roku, za ktorý sa poistné na dôchodkové poistenie dopláca. Tento vymeriavací základ sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa poistné na dôchodkové poistenie dopláca. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.
• Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný, doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť počas uloženia na pošte, deň vrátenia nedoručenej písomnosti organizačnej zložke Sociálnej poisťovne sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel. V prípade, že si adresát vyhradí doručovanie zásielok do poštového priečinka, pošta adresátovi oznámi príchod zásielky, možnosť prevzatia a odbernú lehotu na predpísanom tlačive, ktoré vloží do poštového priečinka. Ak si adresát na základe dohody preberá zásielky na pošte a nemá pridelený poštový priečinok, pošta tieto zásielky neoznamuje. V obidvoch prípadoch sa dátum príchodu zásielky považuje za dátum uloženia. Ak si adresát nevyzdvihne zásielku počas odbernej lehoty, deň vrátenia nedoručenej zásielky organizačnej zložke Sociálnej poisťovne sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.
• Sociálna poisťovňa pridelí identifikačné číslo právneho vzťahu zamestnanca, ktorý je k 1. januáru 2021 v právnom vzťahu k zamestnávateľovi a zamestnávateľ z tohto dôvodu prihlásil zamestnanca pred 1. januárom 2021 do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, a sprístupní ho zamestnávateľovi do 31. januára 2021.
K
Tlačivo na 2 % je vložené aj v daňovom priznaní
26. 1. 2010
Daňové subjekty (právnické aj fyzické osoby), ktoré podávajú daňové priznanie k dani z príjmu a chcú preukázať 2 % zaplatenej dane určenému prijímateľovi, tak môžu urobiť vyplnením tlačiva, ktoré je vložené priamo v tlačive daňového priznania. Dnes o tom informoval hovorca Daňového riaditeľstva (DR) SR.
Tlačivá je možné získať aj na webovej stránke www.drsr.sk a od konca minulého roka sú k dispozícii na daňových úradoch.
Fyzické osoby, ktorým zamestnávateľ v roku 2010 vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za predchádzajúci rok, následne po ročnom zúčtovaní môžu podávať vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 % zaplatenej dane.
Nad rozsah ustanovených povinností DR SR zverejňuje na svojej webovej stránke odporúčaný vzor. Vyplnené tlačivo možno účinne doručiť do 30. apríla 2010.
Súhrnné výkazy k DPH možno už podať len elektronicky
26. 1. 2010
Od začiatku tohto roka sa súhrnné výkazy k dani z pridanej hodnoty (DPH) podávajú už len elektronicky. Upozorňuje na to Daňové riaditeľstvo (DR) SR. Platitelia dane pre podanie súhrnných výkazov registrovať sa musia registrovať na portáli daňovej správy ako autorizovaní používatelia elektronických služieb. Podľa minuloročnej novely zákona o DPH daňové subjekty musia podávať súhrnný výkaz k DPH za obdobia po 1. januári 2010 elektronickou formou a to najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sa výkaz podáva. Platitelia musia túto povinnosť splniť do 20. februára 2010.
Daňovník pre získanie prístupu k autorizovaným elektronickým službám, umožňujúcim podávanie súhrnných výkazov elektronickou formou, musí urobiť dva kroky. V prvom rade sa musí zaregistrovať na portáli daňovej správy a následne sa musí autorizovať na miestne príslušnom daňovom úrade. Daňovník sa potom môže rozhodnúť, či bude komunikovať so správcom dane ako subjekt so zaručeným elektronickým podpisom alebo bez neho.
V prípade, že daňovník chce doručovať súhrnný výkaz podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, môže nájsť zoznam akreditovaných certifikačných autorít (ACA), ktoré v súčasnosti poskytujú službu vydávania kvalifikovaných certifikátov pre zaručený elektronický podpis na internetovej stránke Národného bezpečnostného úradu SR. Ak daňovník podá súhrnný výkaz k DPH podpísaný zaručeným elektronickým podpisom nemusí ho následne podávať aj v písomnej forme.
Prehodnotenie koncepcie životného minima
25. 1. 2010
Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) apeluje na rezort práce a sociálnych vecí, aby sa skrátilo obdobie prehodnocovania životného minima. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) má totiž v pláne prehodnotiť platnú koncepciu životného minima do roku 2012. KOZ odporúča, aby životné minimum, ktoré v súčasnosti pri plnoletej fyzickej osobe predstavuje 185,19 eura, bolo vyššie, pričom by malo kopírovať priemernú mzdu aj rast minimálnej mzdy na Slovensku.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chcelo podľa ministerky riešiť prehodnotenie výšky životného minima už v roku 2009, k čomu aj smerovala jedna z úloh v Programovom vyhlásení vlády. Vzhľadom na štatistické zisťovanie, od ktorého sa odvíja spotrebný kôš a zisťovanie spotrebného koša, chýbal dostatok relevantných údajov, preto došlo k posunutiu termínu. Podľa slov ministerky skrátenie termínu na prehodnotenie životného minima nie je možné, pretože prvé relevantné štatistické údaje bude možné mať do roku 2011 a pre prehodnotenie bude reálny rok 2012.
Kľúčovou úlohou pre nové nastavenie úrovne životného minima bude zostavenie reálneho spotrebného koša, ako aj reálne zisťovanie rodinných účtov nízkopríjmových domácností.
V stredu by o koncepcii životného minima mala rokovať vláda. V prípade, že sa preukáže, že platné životné minimum nie je v súlade so záverečnými zisteniami uskutočnenými v rámci prehodnotenia životného minima, na prehodnotenie nadviaže zmena zákona o životnom minime, uvádza sa v návrhu koncepcie.
Prehodnotiť by sa malo aj poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi, teda výška dávky v hmotnej núdzi pre rôzne typy rodín spolu s príspevkami k dávke tak, aby garantovali príjem na pokrytie základných životných potrieb domácností.
Úpravy životného minima aj úpravy dávky v hmotnej núdzi budú citlivo posudzované aj vo vzťahu k motivácii participovať na trhu práce, vzhľadom na to, že Slovensko je krajinou s najvyššou mierou dlhodobej nezamestnanosti v rámci Európskej únie. Termín ukončenia prác na prehodnotení životného minima sa predpokladá v roku 2012. Prípadná legislatívna zmena zákona o životnom minime prichádza podľa rezortu práce a sociálnych vecí do úvahy najskôr v roku 2013.
Odhalené daňové úniky
24. 1. 2010
V minulom roku odhalila Daňová správa SR daňové úniky v sume 435,5 milióna €, v roku 2008 to bolo 380,9 milióna €. Efektivita daňových kontrol vlani dosiahla 59,5 %, ich počet dosiahol číslo 18 820.
Takmer šesť z desiatich daňových kontrol skončí zistením daňového úniku. Kontrolóri vedia odhadnúť, na ktoré rizikové skupiny sa majú pri daňových kontrolách sústrediť.