Zmeny zákona o DPH od 1. júla 2021
27. 3. 2021
Novela zákona o DPH priniesla zmeny nielen od 1. . 2021 ale aj od 1. júla 2021.
Od 1. 7. 2021 nadobudnú účinnosť ustanovenia, ktoré sa týkajú:
– Zadefinovania predaja tovaru na diaľku v rámci EÚ (náhrada za pojem „zásielkový predaj“), predaja tovaru dovážaného z tretích území alebo tretích krajín, zmeny pravidiel pri určení miesta dodania pri týchto predajoch.
– Zavedenia nových pravidiel pri predaji tovaru prostredníctvom využitia elektronického komunikačného rozhrania, ako je elektronické trhovisko, elektronická platforma, elektronický portál alebo podobný elektronický prostriedok.
– Zrušenia oslobodenia od dane pri dovoze zásielok, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur.
– Rozšírenia pôsobnosti doterajších osobitných úprav uplatňovania dane pre telekomunikačné služby, služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronické služby a zavedenia ďalšej osobitnej úpravy uplatňovania dane na predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov.
– Zavedenia osobitnej úpravy na priznávanie a platbu dane pri dovoze tovaru.
K
Živnostníci doplatili po výzve poistné vo výške 375-tisíc eur
2. 10. 2018
V septembri 2018 Sociálna poisťovňa odoslala upozornenia na aktuálny nedoplatok na poistnom za august 2018 živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO).
Formou SMS a e-mailov im odoslala 18 135 správ, ktoré upomínali dlžné poistné vo výške 2 388 788 eur. Živnostníci po doručení týchto správ doplatili 375 484 eur, čo predstavuje 15,72 % úspešnosť z upozorňovanej sumy. Zasielanie správ, ktoré pripomínajú aktuálny nedoplatok SZČO, je služba Sociálnej poisťovne. Ak živnostníci túto službu využijú a obratom dlžnú sumu zaplatia, vyhnú sa možným nepríjemnostiam, ktoré súvisia s vymáhaním dlhu, prípadne až exekúcii.
Hlúpa chyba odhalila 130-miliónový daňový podvod
1. 10. 2018
Doterajšie vyšetrovanie megadaňového podvodu odhalilo, že do prípadu boli zapojené firmy nielen zo Slovenska, ale aj z ďalších krajín EÚ.
Úplne neznáma firma Clean Energy Trade vykázala pred štyrmi rokmi jeden z najväčších ziskov spomedzi všetkých spoločností na Slovensku. Nakoniec sa však ukázalo, že celý biznis je podvod. Finančná správa (FS) si posvietila na túto firmu, na čele ktorej stál francúzsky občan Jean Pierre Rougé. Po daňovej kontrole vyplynulo, že Clean Energy Trade vôbec nie je zisková a v skutočnosti dlhuje na daniach viac ako 130 miliónov eur. Podľa informácií Aktuality.sk celý podvod finančníci odhalili na základe hlúpej chyby. Clean Energy Trade vo svojich faktúrach uviedla zlé údaje o jednom svojom obchodnom partnerovi. Keď kontrolóri preverovali účtovné dokumenty, tak si všimli, že identifikačné číslo sa nezhoduje s oficiálnym názvom spoločnosti z Veľkej Británie. Následne ďalšie pátranie odhalilo, že táto britská firma s Clean Energy Trade nikdy neobchodovala, a preto ani nemohla mať s ňou žiadne faktúry. Finančná správa sa k tomuto prípadu odmietla bližšie vyjadriť. „V tomto prípade platí, že kontroly, ktoré sa vykonávali a ukončili pred 1. 1. 2018, nemôžeme komentovať vzhľadom na to, že ide o daňové tajomstvo,“ odkázala hovorkyňa FS Ivana Skokanová.
Trend zdražovania peňazí pokračuje
28. 9. 2018
Dve pre Slovensko kľúčové krajiny zvýšili základné úrokové sadzby v snahe brzdiť zadlžovanie sa domácností. USA udávajú ekonomické trendy pre zvyšok sveta a Česká republika je naším druhým najväčším obchodným partnerom. Obe krajiny sa navyše zastrájajú, že toto zvýšenie neostane posledným.
Česká národní banka zvýšila nástroj menovej politiky o štvrť percentuálneho bodu z 1,25 percenta na 1,50 percenta. Stalo sa tak už tretí raz v roku 2018, naposledy zvýšila úrokové sadzby v auguste a do konca roka tak môže urobiť ešte dvakrát. Druhé zvýšenie však ešte nie je isté, tvrdí analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. „Uvidíme, akú veľkú váhu bude ČNB pripisovať kurzu koruny, ktorý momentálne nereaguje na vývoj ekonomiky, ale podlieha medzinárodným rizikám,“ uviedla Muchová. Podľa Lukáša Kovandu z Czech Fund je za neobvykle svižným postupom ČNB najmä snaha schladiť prehrievajúci sa miestny trh práce a čiastočne aj trh s nehnuteľnosťami, no hlavne odstrániť hrozbu slabej koruny, ktorá je potenciálne nežiaducim protiinflačným činiteľom. „Česká národní banka tiež musí tlmiť možný dosah ďalšieho zvyšovania platov a do určitej miery tiež zdražovanie energií,“ doplnil zoznam dôvodov Kovanda. Rast cien energií, tak elektriny, ako aj plynu, bude v rozmedzí šesť a deväť percent.
Pnutie na trhu práce zvýši Slovákom platy
26. 9. 2018
Podľa prognóz Národnej banky Slovenska na tretí štvrťrok tohto roka chýba na našom pracovnom trhu viac ako 80-tisíc pracovníkov, čo je približne počet obyvateľov Nitry alebo Banskej Bystrice. Chýbajúca pracovná sila tak tlačí na zvyšovanie platov. „Mzdové náklady boli revidované nahor. Do roku 2020 by mali kumulatívne vzrásť o 21 percent, pričom produktivita práce by sa mala zvýšiť miernejšie,“ dopĺňa guvernér NBS Jozef Makúch. Absencia ľudí však okrem toho spomaľuje aj rast hrubého domáceho produktu o jedno celé percento. Dopĺňa, že to môže mať v dlhšom horizonte dosah na našu konkurencieschopnosť.
Národná banka Slovenska však i napriek tomu očakáva, že rast HDP v strednodobom horizonte neklesne pod štyri percentá. V budúcom roku sa dokonca ešte zvýši o polovicu percentuálneho bodu na 4,5 percenta, k čomu pomohli vyššie súkromné investície, tvorba hrubého fixného kapitálu, rýchlejšie čerpanie eurofondov, ale aj zvýšenie investícií do automobilového priemyslu. „Naopak, slabšiu dynamiku zaznamenala súkromná spotreba, ktorá nenaviazala na silný rast mzdovej bázy,“ pokračuje Makúch. V budúcnosti by sa to však malo zmeniť a domáca spotreba bude vyššia.