Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Láska a sex

Geniálne je to, čo dokáže zmeniť malé na veľké bez pridávania hmoty zvonku.

Bohužiaľ, dnes - po prvýkrát v histórii ľudstva - je sex pre človeka nebezpečnejší ako cigaretka potom.

Včera platilo, že poriadny muž nerobí nič polovičato - dnes nestačí, ani keď to robí naplno!

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Parkinsonove zákony - V. večer

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

Keď už nevieš čo robíš, rob to aspoň precízne.

Úradníci sa zamestnávajú prácou navzájom bez toho, aby na to potrebovali okolie.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život treba žiť

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

(Zrnká úsmevu)
Kolíska práva

Falošný svedok neostane bez trestu a ten, kto klame, sa nezachráni.

Vytráca sa všetka spravodlivosť, ak každému nie je dovolené mať to, čo je jeho.

Kto zlému pomáha, ten časom ľutuje.

(Myšlienky bez cla)

Zmeny v platoch a dovolenkách vojakov

12. 12. 2024 Vojak za štvrtý rok trvania štátnej služby dostane zvýšenie platu o päť percent. Novela upravuje aj spôsob vyplácania aktivačného príspevku. Vojaci v prípade nasadenia mimo Slovenska dostanú o desať dní dovolenky viac. Zvýši sa im aj hodnostný plat a zmení sa spôsob vyplácania príspevkov. Po novom bude armáda môcť strážiť dôležité objekty a pri ich ochrane použiť donucovacie prostriedky.
Vyplýva to z vládnej novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorú schválila Národná rada (NR) SR. Vojakovi bude podľa zmeny zákona patriť za každý rok trvania štátnej služby od jedného roka do troch rokov, od piatich do desiatich rokov, od 16 do 25 rokov a od 38 rokov zvýšenie hodnostného platu o jedno percento vrátane zvýšenia funkčnej tarify. Vojak za štvrtý rok trvania štátnej služby dostane zvýšenie platu o päť percent. Za každý rok trvania štátnej služby od 11 rokov do 15 rokov a od 26 rokov do 37 rokov sa vojakom zvýši plat o dve percentá, vyplýva z novely zákona.
Materiál upravuje aj spôsob vyplácania aktivačného príspevku tak, aby motivoval ľudí na vstup do štátnej služby profesionálneho vojaka. Vyplácať sa bude vcelku a na začiatku služobnej kariéry vojaka. Vojaci v prípravnej štátnej službe k minimálnej mzde dostanú aj stabilizačný príspevok. Jeho suma sa bude vzhľadom na lokalitu rôzniť. Vojakom sa zvýši nárok dodatkovej dovolenky na desať služobných dní po skončení ich vyslania mimo Slovenska a rozšíri sa okruh profesionálnych vojakov, ktorým možno poskytnúť preventívnu rehabilitáciu. Má ísť o vojakov v dočasnej štátnej službe, ktorí dosiahnu najmenej 45 rokov.
Zaviesť by sa mohol nový druh odmeny, ktorý má podporovať individuálne vzdelávanie vojakov v cudzích jazykoch. Má sa takisto odstrániť mechanizmus dorovnávania platu vojaka prvého stupňa na úroveň minimálnej mzdy. Zároveň sa má doplniť možnosť vymenovať do vojenskej hodnosti čatár alebo poručík alebo povýšiť profesionálneho vojaka, ktorý je vyčlenený na plnenie úloh vyplývajúcich zo zastupovania Slovenska v medzinárodnej organizácii na území SR. Ministerstvo chce taktiež znížiť administratívne zaťaženie služobného úradu a občanov žiadajúcich o prijatie do štátnej služby.
Poslanci prijali aj pozmeňujúci návrh, vďaka ktorému bude armáda môcť chrániť aj objekty osobitnej dôležitosti. Pri ich chránení budú môcť použiť aj donucovacie prostriedky či zakázať vstup na určité miesto.
Z novej legislatívy ďalej vyplýva, že bude so súhlasom ministra obrany možné v odôvodnených prípadoch do štátnej služby prijať aj človeka, ktorý nespĺňa podmienky. Profesionálny vojak, ktorý v boji utrpel zranenia, by na návrh služobného úradu a po jeho súhlase mohol so súhlasom ministra zostať v štátnej službe napriek tomu, že stratil zdravotnú spôsobilosť. Podmienkou je, aby zdravie mu umožňovalo vykonávať určité funkcie.
Schválenú novelu zákona musí ešte podpísať prezident SR Peter Pellegrini. Do platnosti by mala vstúpiť prvého januára okrem časti, ktorá začne platiť od roku 2026.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Štát má nástroj ako zdaniť príjmy z Airbnb

22. 2. 2019 Slováci sú podľa Airbnb opatrní hostitelia. Podľa posledných záznamov platformy si slovenský prenajímateľ priemerne ročne zarobil 1 300 eur tým, že zdieľal svoj domov priemerne na 21 nocí. Podľa údajov Airbnb až 97 percent platby za ubytovanie zostáva v rukách hostiteľov, teda prenajímateľov.
Všetky platby sú realizované cez bankové účty a evidované cez jednu digitálnu platformu. Podľa Radovana Ihnáta zo Slovenskej komory daňových poradcov by bolo pre mnoho prenajímateľov obrovským šokom, keby Finančná správa zverejnila informáciu, že získala databázu o osobách, ktoré poskytujú ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Teda podobne, ako sa to stalo v Českej republike. Podľa Ihnáta je pravdepodobne len otázka času, kedy si slovenská Finančná správa taktiež zaobstará databázu prenajímateľov Airbnb a spustí procesy na ich dodaňovanie. Podľa prezentovaných vyjadrení sa Finančná správa prikláňa k rovnakému daňovému režimu posudzovania prenájmov nehnuteľností cez Airbnb ako česká Finančná správa. Teda takýto krátkodobý prenájom nehnuteľnosti by mal byť považovaný, na účely živnostenského zákona aj daní, za poskytnutie ubytovacej služby, a nie za príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Airbnb niektoré údaje slovenským úradom poskytuje. „Pokiaľ ide o kontakt s úradmi, máme nateraz k dispozícii všeobecné vyjadrenie, že ide o bežné zdieľanie agregovaných dát s politickými decision makers a turistickými organizáciami,“ vyjadrilo sa komunikačné oddelenie Airbnb pre HN.
(Zdroj: hnonline.sk)

eFaktúra priškrtí daňové úniky štátu

20. 2. 2019 Štát v roku 2016 vybral na daniach o 25 percent menej, ako mohol a to pre daňové úniky. Aj keď sme si oproti roku 2015 výrazne polepšili, stále patríme k tým najhorším v Európskej únii. Jedným z opatrení, ktoré majú tento problém riešiť je eKasa, ktorá začne fungovať od júla. Vďaka napojeniu pokladníc na Finančnú správu by malo do štátnej pokladnice pritiecť ročne o 120 miliónov eur viac. Tým sa to však nekončí a daniari pracujú na ďalšom opatrení, ktoré spraví daňové úniky ešte ťažšími. Sú ním takzvané elektronické faktúry. V praxi to bude znamenať, že Finančná správa bude mať údaje o uskutočnenom obchode v reálnom čase a vymieňanie faktúr tak nebude možné.
Ako na včerajšom HNClube uviedol riaditeľ odboru priamych daní na Ministerstve financií Toško Beran, prípravy sa už začali a „legislatíva je v štádiu prípravy.“ Kedy presne však začne systém fungovať, zostáva nejasné. „Chceli by sme, aby to platilo vtedy, keď na to budeme pripravení my aj podnikatelia,“ uviedol vyhýbavo. Tak skoro to zrejme nebude, samotná riaditeľka odboru metodiky na Finančnej správe Marcela Hricová totiž na HNClube poznamenala, že je to skôr záležitosť vzdialenejšej budúcnosti. Už teraz je však v pripomienkovom konaní zákon, ktorý zavedie elektronické faktúry pri obchodovaní s verejným obstarávateľom a do praxe by sa mal začať uvádzať v roku 2021.
(Zdroj: hnonline.sk)

Amazon vlani zaplatil daň 0,00 dolárov

18. 2. 2019 Spoločnosť Amazon si spomedzi desiatok krajín vybrala na výstavbu svojej centrály dve lokality – New York a Airlington. Obe centrály mali vytvoriť 25-tisíc pracovných miest. Kvôli opozícii štátnych a miestnych politikov však sídlo spoločnosti v New Yorku nebude. „Jasne uviedli, že sú proti našej prítomnosti a nebudú s nami spolupracovať na budovaní vzťahov, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme pokročili v projekte,“ uviedla spoločnosť.
Centrála sa mala nachádzať o Long Island v newyorskej časti Queens. Amazon plánoval, že si v meste bude môcť uplatňovať daňové úľavy vo výške 2,66 miliardy dolárov. Výmenou za to prisľúbil podporu miestnej ekonomiky. Práve dane, ktoré odvádza Amazon, sú tŕňom v oku mnohých Američanov. Obrovská firma vlastnená najbohatším mužom planéty totiž za uplynulý rok odviedla na dani z príjmu nula dolárov, aj keď dosiahla zisk 11 miliárd dolárov. A nulu odviedla aj rok predtým. Firma totiž dostala daňovú úľavu takmer 130 miliónov dolárov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Výpisy z druhého piliera majú byť zrozumiteľnejšie

15. 2. 2019 Štát chce ľudí informovať o tom, aký budú mať dôchodok. Štát plánuje razantne zmeniť spôsob, akým občanov informuje o stave ich budúcich dôchodkov vo všetkých troch pilieroch. K prvej zmene pristúpil ešte vlani - od januára tohto roka dostávajú ľudia nový typ výpisov o sporení v treťom dôchodkovom pilieri. Prvý a druhý pilier majú čoskoro nasledovať.
"Ľudia v súčasnosti nemajú relevantné informácie o svojom budúcom zabezpečení, ak sa o ne aktívne nezaujímajú," argumentuje v dôvodovej správe k návrhu ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera (Smer). Ministerstvo sa obáva, že ľudia si pre chaos v informáciách o vlastných dôchodkoch sporia neefektívne a prichádzajú o peniaze. Ak návrh prejde, výpisy z druhého piliera, ktoré sporitelia dostávajú každý rok do schránok, budú nielen zrozumiteľnejšie, ale ľudia v nich nájdu aj informácie o výške predpokladaného mesačného dôchodku."Keď chceme, aby druhému pilieru ľudia rozumeli, je takáto zmena nevyhnutná a extrémne dôležitá," komentuje návrh Maroš Ovčarik, riaditeľ Finančného kompasu. Štát začne o druhom pilieri informovať po novom od januára 2021.
(Zdroj: ekonomika,sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner