Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

Jedným z paradoxov našej doby je skutočnosť, že najviac sa dá zarobiť a biede iných. Pravda, nie vždy sa možnosť zmení na skutočnosť.

Keď je dobre, nerozoznáte príslušníka jedného národa od druhého. Až keď je zle, poznáte Slováka podľa nadávania, Čecha podľa frflania, Nemca podľa disciplíny a Žida podľa toho, že mu nikdy nie je zle, vie sa totiž vynájsť v každej situácii.

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákony po slovensky

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie chodí po horách, pomedzi ľudí, čaká na teba za rohom, chodí ti oproti a práve teraz sa ti ide prihodiť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy a byrokrati

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Hlúposti sa medze nekladú

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Veci sa kazia

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

(Murphyho zrnká II)

Zmeny v platoch a dovolenkách vojakov

12. 12. 2024 Vojak za štvrtý rok trvania štátnej služby dostane zvýšenie platu o päť percent. Novela upravuje aj spôsob vyplácania aktivačného príspevku. Vojaci v prípade nasadenia mimo Slovenska dostanú o desať dní dovolenky viac. Zvýši sa im aj hodnostný plat a zmení sa spôsob vyplácania príspevkov. Po novom bude armáda môcť strážiť dôležité objekty a pri ich ochrane použiť donucovacie prostriedky.
Vyplýva to z vládnej novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorú schválila Národná rada (NR) SR. Vojakovi bude podľa zmeny zákona patriť za každý rok trvania štátnej služby od jedného roka do troch rokov, od piatich do desiatich rokov, od 16 do 25 rokov a od 38 rokov zvýšenie hodnostného platu o jedno percento vrátane zvýšenia funkčnej tarify. Vojak za štvrtý rok trvania štátnej služby dostane zvýšenie platu o päť percent. Za každý rok trvania štátnej služby od 11 rokov do 15 rokov a od 26 rokov do 37 rokov sa vojakom zvýši plat o dve percentá, vyplýva z novely zákona.
Materiál upravuje aj spôsob vyplácania aktivačného príspevku tak, aby motivoval ľudí na vstup do štátnej služby profesionálneho vojaka. Vyplácať sa bude vcelku a na začiatku služobnej kariéry vojaka. Vojaci v prípravnej štátnej službe k minimálnej mzde dostanú aj stabilizačný príspevok. Jeho suma sa bude vzhľadom na lokalitu rôzniť. Vojakom sa zvýši nárok dodatkovej dovolenky na desať služobných dní po skončení ich vyslania mimo Slovenska a rozšíri sa okruh profesionálnych vojakov, ktorým možno poskytnúť preventívnu rehabilitáciu. Má ísť o vojakov v dočasnej štátnej službe, ktorí dosiahnu najmenej 45 rokov.
Zaviesť by sa mohol nový druh odmeny, ktorý má podporovať individuálne vzdelávanie vojakov v cudzích jazykoch. Má sa takisto odstrániť mechanizmus dorovnávania platu vojaka prvého stupňa na úroveň minimálnej mzdy. Zároveň sa má doplniť možnosť vymenovať do vojenskej hodnosti čatár alebo poručík alebo povýšiť profesionálneho vojaka, ktorý je vyčlenený na plnenie úloh vyplývajúcich zo zastupovania Slovenska v medzinárodnej organizácii na území SR. Ministerstvo chce taktiež znížiť administratívne zaťaženie služobného úradu a občanov žiadajúcich o prijatie do štátnej služby.
Poslanci prijali aj pozmeňujúci návrh, vďaka ktorému bude armáda môcť chrániť aj objekty osobitnej dôležitosti. Pri ich chránení budú môcť použiť aj donucovacie prostriedky či zakázať vstup na určité miesto.
Z novej legislatívy ďalej vyplýva, že bude so súhlasom ministra obrany možné v odôvodnených prípadoch do štátnej služby prijať aj človeka, ktorý nespĺňa podmienky. Profesionálny vojak, ktorý v boji utrpel zranenia, by na návrh služobného úradu a po jeho súhlase mohol so súhlasom ministra zostať v štátnej službe napriek tomu, že stratil zdravotnú spôsobilosť. Podmienkou je, aby zdravie mu umožňovalo vykonávať určité funkcie.
Schválenú novelu zákona musí ešte podpísať prezident SR Peter Pellegrini. Do platnosti by mala vstúpiť prvého januára okrem časti, ktorá začne platiť od roku 2026.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Pracovná zdravotná služba

3. 3. 2010 V blízkej budúcnosti by niektorí zamestnávatelia mohli ušetriť pri zabezpečovaní pracovnej zdravotnej služby. Parlament schválil novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá rozširuje počet spoločností, u ktorých túto službu môže vykonávať lekár alebo verejný zdravotník s určenou špecializáciou aj samostatne.
Zamestnávateľ zamestnávajúci menej ako 50 zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce, nebude musieť mať zmluvu s tímom pracovnej zdravotnej služby, ale len s lekárom alebo verejným zdravotníkom s určenou špecializáciou. Podľa rezortu zdravotníctva by zníženie nákladov v čase krízy malo zabezpečiť aj ďalšie opatrenie, a to poskytovanie rehabilitácie ako alternatívy k existujúcim rekondičným pobytom. Spoločnosti by v rámci rehabilitácie pritom nemuseli zamestnancom zabezpečovať a uhrádzať ubytovanie, celodenné stravovanie a cestovné náklady mimo miesta bydliska. Novela upravuje aj zavedenie vzájomného poskytovania výpisu zo zdravotnej dokumentácie medzi všeobecným lekárom a lekárom pracovnej zdravotnej služby a problematiku zodpovednosti prevádzkovateľov zdrojov hluku, infrazvuku a vibrácií.
(Zdroj: PRAVDA)

Banky lákajú na zvýšené úročenie vkladov

2. 3. 2010 Éra slabo úročených vkladov skončila. V očakávaní „draženia peňazí“ banky lákajú na produkty, ktoré im na dlhšie obdobie zaistia voľné zdroje aj klientov. Na štedrejšie termínované vklady si trúfla Tatrabanka, Volsbank aj VÚB.
Vybrané banky v súčasnosti ponúkajú produkty na tri a viac rokov. Za relatívne nízke úrokové sadzby tak chcú získať od klientov viac zdrojov. S ponukou výhodných vkladov v druhom polroku zrejme prídu aj ostatné banky. Európska centrálna banka má totiž zastaviť prílev peňazí do európskej ekonomiky a zvýšiť úrokové sadzby. Postupné sprísňovanie menovej politiky v Eurozóne by mohlo trhové úrokové sadzby počas tohto aj budúceho roku zvýšiť.
(Zdroj: HNONLINE)

Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje

1. 3. 2010 Posedenie pri štamperlíku v krčme či fľaša tvrdej pijatiky v obchode už o pár dní začnú z vreciek Slovákov vyťahovať viac peňazí. Od marca sa po prvýkrát od roku 2006 zvyšuje spotrebná daň z liehu. Liter 40 %-ného alkoholu zdražie približne o 66 centov a jedno poldeci (poldecák) približne o 3 centy. Na cenovkách by sa vyššia daň mala prejaviť už čoskoro, pretože obchodníci sa lacnejším alkoholom vopred nepredzásobili.
Ide zväčša o menšie či stredné firmy, ktoré zrejme nemajú dostatok peňazí na nákup veľkého množstva lacnejšie alkoholu. Podľa slov analytika pre prieskum trhu si napriek vyšším cenám Slováci zrejme alkohol odopierať nebudú. Úbytok fanúšikov drahých a luxusných alkoholických nápojov analytik nepredpokladá, keďže sú vraj proti výkyvom cien odolní. K zníženiu spotreby alkoholu môže podľa analytika prísť u ľudí s nižšími zárobkami. To, či obchodník rast dane premietne v plnej miere do cenovky, závisí od konkrétneho predávajúceho. Niektoré z tovarov si totiž obchodníci predávajú za dotovanú cenu a dúfajú, že tak prilákajú zákazníkov, ktorí si popri tom kúpia aj iný tovar.
(Zdroj: PRAVDA)

Sporenie na dôchodok môže ušetriť na daniach

1. 3. 2010 Kto si sporí na dôchodok, môže ušetriť na daniach. Po splnení podmienok si zamestnanci aj živnostníci môžu znížiť svoj daňový základ o príspevky na toto sporenie. Za rok môžu svoje dane znížiť maximálne o 75,68 eura. Výška úspory bude závislá od toho, koľko peňazí si daňovník na dôchodkové sporenie vkladá.
Z daňového základu si okrem doplnkového dôchodkového sporenia možno odrátať aj príspevky na životné poistenie a účelové sporenie. Spoločnou podmienkou je, že sporenie alebo poistenie musí byť uzatvorené aspoň na desať rokov a peniaze z neho nemôžu byť vyplatené skôr, ako sporiteľ dosiahne vek 55 rokov. Stavebné sporenie sa však za účelové sporenie nepovažuje. Primárne je určené na zaobstaranie bývanie. Preto ho nemožno považovať za sporenie na dôchodok. Za daňovo zvýhodnené príspevky sa pri životnom poistení považujú aj platby za rôzne pripoistenia. Daňový základ si tak poistenci môžu znížiť o celú sumu, ktorú platia poisťovni. Každý daňovník si daňový základ môže znížiť maximálne o 398,33 eura. Tento limit platí aj v tom prípade, že má viacero sporení alebo poistení, ktoré spĺňajú podmienky na získanie daňovej úľavy. Úspora na dani vždy predstavuje 19 % zo zaplatených príspevkov. Daňový základ je možné si znížiť aj pri jednorazovo platenom poistení, keď klient zaplatí celé poistné pri uzatváraní poistky a v ďalších rokoch už neplatí. V prípade, že poistná doba je uzatvorená na dobu určitú, zaplatené poistné sa rovnomerne rozráta na všetky roky poistenia. V prípade, že niekto uzatvorí poistenie na 20 rokov a zaplatí 6-tisíc eur, znamená to, že každý rok si môže daňový základ znížiť o 300 eur. V prípade poistky uzatvorenej na dobu neurčitú, sa zaplatené poistné rozráta na desať po sebe nasledujúcich rokov. Prvýkrát si daňový základ možno znížiť v roku, kedy bolo poistné zaplatené. Zamestnanci, ktorým ročné zúčtovanie daní robí ich zamestnávateľ, musia v práci odovzdať potvrdenie, koľko peňazí vlani na dôchodkové sporenie alebo poistenie vložili. Tí, ktorí si daňové priznanie robia sami, si uplatnia nárok na zníženie dane v daňovom priznaní typu A na strane 3. Do riadkov 39 až 41 vpíšu príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie a do riadku 42 zapíšu súčet týchto príspevkov. V prípade, že tento súčet prevyšuje 398,33 eura, zapíšu 398,33 eura. V riadku 43 túto sumu prirátajú k nezdaniteľnému minimu na daňovníka a na manželku (manžela). Živnostníci a všetci tí, ktorí vypĺňajú daňové priznanie typu B, si takisto uplatnia nárok na zníženie daňového základu priamo v daňovom priznaní. Zaplatené príspevky zaznačia na strane 7 do riadkov 72 až 74 a v riadku 75 tieto príspevky zrátajú. Maximálne však zaznačia 398,33 eura. Túto sumu v nasledujúcom riadku prirátajú k ostatným nezdaniteľným položkám.
(Zdroj: ETREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bernard
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner