Zmeny pre prokurátorov a právnych čakateľov prokuratúry
31. 3. 2025
Novelizuje sa zákon č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov tak, aby prokurátorom za podmienok ustanovených zákonom vznikol nárok na predčasné odchodné a výsluhový dôchodok. Ide o právnu úpravu reagujúcu na platné znenie, podľa ktorého výsluhový dôchodok prokurátora ustanoví osobitný zákon.
S cieľom zabrániť roztrieštenosti právnej úpravy vzťahujúcej sa na sociálne zabezpečenie prokurátorov sa vypustí ustanovenie § 137a zo zákona č. 154/2001 Z. z. a túto blanketovú normu nahradí právnou úpravou, ktorá doplní inštitút výsluhového dôchodku a s ním spojený inštitút predčasného odchodného do právnej úpravy ustanovenej zákonom č. 154/2001 Z. z. Podľa § 125 ods. 1 prokurátorovi patrí odchodné vo výške päťnásobku jeho posledného mesačného základného platu v prípade, ak ho generálny prokurátor odvolá z funkcie zo zdravotných dôvodov, ktoré mu bránia vykonávať funkciu prokurátora po čas dlhší ako jeden rok. Takéto odchodné nepatrí prokurátorovi, ktorému patrí odchodné podľa § 125 ods. 2. Podľa § 125 ods. 2 prokurátorovi patrí odchodné v prípade, ak mu zanikol služobný pomer prokurátora vzdaním sa funkcie z dôvodu nadobudnutia nároku na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, pri odvolaní z funkcie z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov alebo pri prerušení výkonu funkcie prokurátora podľa § 12 ods. 5. V takom prípade patrí prokurátorovi odchodné vo výške jeho posledného základného platu, ak jeho započítateľná prax dosiahla najmenej päť rokov. Táto výmera odchodného sa zvyšuje za každý ďalší skončený rok započítateľnej praxe až do dosiahnutia 20 rokov započítateľnej praxe o 20 % základného platu prokurátora a za každý ďalší ukončený rok až do dosiahnutia 24 rokov započítateľnej praxe o 50 % základného platu. Za 25. rok a každý ďalší ukončený rok započítateľnej praxe sa odchodné zvyšuje o jeden základný plat, najviac však do výšky desaťnásobku naposledy určeného základného platu prokurátora.
K
Darovanie majetku je vážna vec. Ako presne pri ňom postupovať?
21. 2. 2023
Listina musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom. Ak má vec nedostatky, obdarovaný má právo ju vrátiť. Čo ešte má byť ešte v zmluve uvedené?
Majetok občana na Slovensku sa v zásade delí trojako. Dedením zo zákona po jeho smrti alebo závetom, ktorý spíše ešte počas života a ktorým presne označí, čo komu po jeho smrti pripadne. Tretím spôsobom je darovanie. Týmto spôsobom majetok prejde do rúk iných ešte počas života darcu. Treba však myslieť na to, že darovanie – iba prostredníctvom písomnej zmluvy – je veľmi špecifický spôsob odovzdávania majetku.
Listina, ktorou môžete darovať majetok, musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom, čiže meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt a štátnu príslušnosť zúčastnených strán. Ak by išlo o právnickú osobu, je potrebné uviesť názov, sídlo a identifikačné číslo, prípadne iné identifikačné údaje. Funkciou darovacej zmluvy je totiž bezodplatný prevod vlastníckeho práva v prospech obdarovaného na úkor darcu.
B
Daňové priznanie: Ste pracujúci dôchodca? Máte pár dní na potvrdenie od Sociálnej poisťovne
21. 2. 2023
Pracujúci seniori potrebujú k podaniu daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok potvrdenia o vyplatených dôchodkových dávkach.
Sociálna poisťovňa preto týmto dôchodcom odporúča, aby si vyžiadanie potvrdenia nenechávali na poslednú chvíľu. V týchto dňoch im ich vystavuje vo zvýšenej miere, informoval Aktuality.sk jej hovorca Martin Kontúr.
Na vystavenie dokladu môžu využívať pohodlnú telefonickú a emailovú komunikáciu.
„Klienti tak stihnú lehotu na podávanie daňových priznaní do konca marca a Sociálnej poisťovni to pomôže plynule vybavovať ich žiadosti,“ poznamenal Kontúr.
O potvrdenie môžu požiadať Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne telefonicky na bezplatnej linke 0800 123 123 alebo elektronicky prostredníctvom formulára na webovej stránke Sociálnej poisťovne Formulár pre otázky, prípadne na emailovej adrese podatelna@socpoist.sk.
Potvrdenie môžu dostať aj poštou
Pri telefonickej a mailovej požiadavke dostane klient požadované potvrdenie poštou na adresu bydliska.
„Tí dôchodcovia, ktorí majú zriadenú e-schránku na portáli www.slovensko.sk, môžu o potvrdenie požiadať aj prostredníctvom nej a potvrdenie o vyplatených dávkach dostanú následne touto cestou,“ vysvetľoval hovorca.
Doplnil, že pobočky a klientske centrá Sociálnej poisťovne pripravujú potvrdenia na žiadosť dôchodcu pri osobnej návšteve zväčša na počkanie.
„Ak bol však dôchodok priznaný v predchádzajúcom roku alebo bola vykonaná zmena v jeho vyplácaní, príprava potvrdenia trvá dlhšie. Ústredie Sociálnej poisťovne ho v takom prípade posiela dôchodcovi na adresu jeho bydliska poštou. Aj preto je vhodné, aby klient o dokument požiadal v časovom predstihu,“ podotkol.
B
Inflácia skresala reálne mzdy, nominálna mzda sa medziročne zvýšila vo všetkých odvetviach
13. 2. 2023
Vysoká inflácia počas roku 2022 príjmy okresala, reálna mzda klesla v 9 z 10 sledovaných odvetví. Medziročne si reálne prilepšili len zamestnanci v ubytovaní. Nominálna mesačná mzda sa v priemere za rok 2022 medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach. Najviac vzrástla v odvetviach s nižšími mzdami, a to v ubytovaní o viac ako 20 percent (dosiahla 951 eur), v stavebníctve o 11,7 percenta (914 eur) a v maloobchode takmer o 11 percent (972 eur). Informoval o tom Štatistický úrad.
O viac ako sedem percent stúpli platy v predaji a oprave motorových vozidiel, priemysle, veľkoobchode aj v doprave a skladovaní. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, kde bola mzda najnižšia a dosiahla v priemere len 617 eur, sa medziročne nominálne zvýšila o 6,4 percenta. Platy vyššie o päť percent mali zamestnaní vo vybraných trhových službách a v informáciách a komunikácii.
Vysoká inflácia počas roku 2022 však príjmy okresala, reálna mzda klesla v 9 z 10 sledovaných odvetví. Medziročne si reálne prilepšili len zamestnanci v ubytovaní, a to o 6,7 percenta.
Reálne mzdy sa medziročne najviac znížili v informáciách a komunikácii takmer o sedem percent, o 6,6 percenta vo vybraných trhových službách a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 5,7 percenta. Najmiernejší pokles reálne mzdy zaznamenal maloobchod o 1,8 percenta a stavebníctvo o 0,9 percenta. Priemerná nominálna mesačná mzda sa v decembri 2022 medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach. Najvýraznejšie vzrástla v ubytovaní takmer o štvrtinu na 1021 eur, pričom len v tomto odvetví bola aj reálna mzda vyššia o 7,9 percenta. Dvojciferným tempom rástla mzda aj v stavebníctve o 12,7 percenta na 994 eur, jej reálny pokles bol spomedzi ostatných odvetví najmiernejší (o 2,4 percenta). Nižším tempom rástli nominálne mzdy v predaji a oprave motorových vozidiel o 3,2 percenta, v informáciách a komunikácii takmer o tri percentá a vo veľkoobchode o 1,1 percenta, ale všetky tri odvetvia dosiahli najvyšší prepad reálnej mzdy nad desať percent.
Štartujú veľké zmeny v druhom pilieri
10. 2. 2023
Druhý pilier prechádza tento rok zásadnými zmenami. V réžii OĽaNO a Sme rodina sa mení sporiaca, ako aj výplatná fáza.
V systéme má teraz 1,7 milióna sporiteľov uloženú sumu vyše 12 miliard eur. Parlament už minulý rok schválil zníženie poplatkov, zrušenie odplaty za vedenie osobného dôchodkového účtu a odplaty za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde. Tiež bol odobrený automatický vstup do druhého piliera pre fyzické osoby mladšie ako 40 rokov, ktorým vznikne prvé dôchodkové poistenie po prvom máji 2023. Ďalšia zmena, ktorá začne platiť od mája je zavedenie predvolenej investičnej stratégie.
S