Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Pravda a blufovanie

Každá historka má vždy tri strany: našu, vašu a tú pravdivú.

To, že s pravdou najďalej zájdeš, ešte nezaručuje, že vás po ceste nepredbehne rad klamárov.

Načo ničiť nepriateľa ohňom a mečom, keď sa to dá oveľa ľahšie jazykom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Zákony odkladania

Kto má len jedny hodinky, vždy vie koľko je hodín. Kto má dvoje, už si nikdy nemôže byť istý.

Ak sa ti niečo nepodarí, zahlaď stopy pokusu.

Odkladanie začiatku prác skráti čas na prácu samotnú, za ktorej uskutočnenie bude nakoniec zodpovedný aj tak ten, kto vytýčil pôvodný termín.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy v parlamente

Zákon ľudovej školy: Aj politik, ktorý stále niečo ráta, sa raz preráta.

Zákon delenia zodpovednosti: Nikdy sa nevie s určitosťou, ktorý politik hovorí pravdu, ale vždy sa vie, kto ponesie zodpovednosť.

Zákon neexistujúcej súvislosti: Pravdivosť výrokov politikov nemá nič spoločné s tým, ako vierohodne znejú, a naopak.

(Murphyho zákonník)
O podnikateľoch

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

Návod na riešenie problémov: Len málo vašich problémov sa nedá vyriešiť dynamitom.

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

(Murphyho zákonník)
Hlúposti sa medze nekladú

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

(Murphyho zákony v bájkach)

Zdravotné poistenie musia mať na Slovensku uzatvorené všetci cudzinci

12. 9. 2023 Na to, aby sa príslušníci cudzích krajín mohli na území Slovenska poistiť, musia splniť konkrétne kritériá. Počet cudzincov žijúcich na Slovensku podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny za posledný rok stúpol o 21 percent. Cudzinci na území Slovenska musia mať podľa zákona uzatvorené zdravotné poistenie. Na základe poistenia neskôr získajú v prípade potreby nárok na zdravotnú starostlivosť. Upozornila na to spoločnosť Fabrika.
Aby sa príslušníci cudzích krajín mohli poistiť, musia splniť niektoré kritériá, ako napríklad mať udelený trvalý pobyt na Slovensku alebo musia byť zamestnaní na území Slovenska s aspoň jednou minimálnou mzdou či vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.
V prípade detí musí byť aspoň jeden z rodičov poistený v rámci verejného zdravotného poistenia na Slovensku. "V opačnom prípade si môžu uzatvoriť komerčné zdravotné poistenie, ktoré spĺňa legislatívne podmienky zákona o pobyte cudzincov na území Slovenska z rôznych dôvodov. Cudzinec si môže poistiť v rámci komerčného zdravotného poistenia neodkladnú, ale aj komplexnú zdravotnú starostlivosť," priblížil konateľ spoločnosti Fabrika Jan Vlček. Na Slovensku žilo v júli tohto roka viac ako 98-tisíc cudzincov. Najväčší nárast počtu zaznamenali u cudzincov z Indie, a to o 255 percent. Najpočetnejšou skupinou medzi cudzincami na Slovensku sú Ukrajinci, ktorých je viac ako 37-tisíc. Počet Srbov, ktorí pôsobia na Slovensku, sa oproti minulému roku zvýšil o 772 na 10-tisíc. Stúpol aj počet občanov z Gruzínska. V júli minulého roka ich na Slovensku žilo 982, tento rok v tom istom období ich pôsobilo na Slovensku 1 858.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Daňové úrady už spracovali takmer osemstotisíc priznaní

5. 4. 2009 Daňové úrady v SR spracovali do konca tohto týždňa takmer 800 000 priznaní k dani z príjmov za rok 2008. V porovnaní s minulým rokom zatiaľ najväčší podiel daňových priznaní zaevidovali od fyzických osôb. Ide o daňové priznania typu A, ktoré predstavujú až 87 %.
Hovorca Daňového riaditeľstva SR uviedol, že spracovaných bolo doteraz 76 % priznaní  k dani z príjmu fyzických osôb typu B. Najmenej, 69 % priznaní spracovali zatiaľ daňové úrady od právnických osôb.
Na daňové úrady bolo tento rok podaných vyše 23 tisíc žiadostí o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie minulého roka. Kladne bolo vybavených vyše 20 tisíc žiadostí, z toho takmer 18 000 žiadostí u fyzických a vyše 2 500 žiadostí u právnických osôb.
(Zdroj: HNONLINE)

Slováci sú na PN najviac od roku 2003

3. 4. 2009 Vo februári dosiahla priemerná miera dočasnej práceneschopnosti na Slovensku najvyššie percento od roku 2003.

Nárast oproti januáru t. r. predstavuje 0,58 percentuálneho bodu a oproti februáru 2008 ide o zvýšenie o 0,97 percentuálneho bodu. Štatistiky zverejnila Sociálna poisťovňa.
(Zdroj: PRAVDA)

Poisťovňu Dôvera štát potrestal vysokou pokutou

1. 4. 2009 Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera musí podľa rozhodnutia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vypracovať ozdravný plán. Poisťovňa podľa predsedu úradu nepredložila všetky potrebné dokumenty, ktoré by potvrdzovali, že dokáže splácať svoje záväzky.
Ak by predložený ozdravný plán  úrad  neschválil, môže na poisťovňu uvaliť nútenú správu. Úrad zároveň potrestal poisťovňu pokutou vyše 165 tisíc €. Voči sankcii sa poisťovňa môže odvolať.
Úrad prostredníctvom ozdravného plánu Dôveru zaviazal, aby predkladala všetky požadované údaje o svojom  hospodárení.
Ďalšie štyri zdravotné poisťovne, ktoré na Slovensku pôsobia, predložili Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou  všetky žiadané informácie.
(Zdroj: SME)

Investori radia - investuje menšie sumy v pravidelných intervaloch

1. 4. 2009 Ruka v ruke s finančnou krízou prišiel výrazný prepad na akciových trhoch, úroky centrálnych bánk sa priblížili k nule a klesajú ceny nehnuteľností. Ľudí to prinútilo pozerať sa inak na to, kam vložia svoje peniaze.
Tí, čo sa živia investovaním peňazí iných, radia: netreba panikáriť.  Napriek neistým časom by ľudia dočasným výkyvom nemali podliehať. Vhodnou stratégiou, ako výkyvy na trhoch nakloniť vo svoj prospech, je napríklad investovanie menších súm v pravidelných intervaloch. Ak cena podielu klesá,  dá sa za rovnakú sumu nakúpiť viac podielov.  Potom, keď cena vzrastie, človek zarobí.
Akcie a burzové indexy sú v súčasnosti  na minime, takmer všetky poklesli o viac ako 50 percent.   Ešte pred koncom leta by však podľa niektorých investičných poradcov mohlo dôjsť k  ich nárastu o 35 až 50 percent.
Zásady, ktoré v čase krízy treba dodržiavať:
- byť ostražitý
- nepodliehať emóciám a aktuálnym trendom
- nevyberať bez rozmyslu peniaze pri dočasnom poklese výnosov
- zvážiť si každé nasmerovanie peňazí
- zvážiť si riziko, ktoré ste ochotný podstúpiť
- stanoviť si  obdobie, na ktoré ste peniaze ochotný investovať
- vypočuť si názor viacerých odborníkov, ale urobiť si vlastný úsudok
- investovať menšiu sumu v pravidelných intervaloch.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner