Zdaňovanie príjmov a vyhlásenie na zdanenie príjmov
23. 5. 2022
Príjem vyplatený zo zárobkovej činnosti plynúci z pracovného pomeru alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru podlieha odvodu na zdravotné a sociálne poistenie, a aj odvodu preddavku na daň z príjmov plynúcich zo závislej činnosti.
Ukrajinec považovaný za daňového nerezidenta môže u zamestnávateľa popísať vyhlásenie na zdanenie príjmov a uplatniť si mesačne daňovú úľavu na daňovníka. Nárok na ostatné daňové zvýhodnenia (daňový bonus na dieťa, daňový bonus na úroky, daňovú úľavu na manželku a na zaplatené príspevky na DDS) má až po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Po uplynutí zdaňovacieho obdobia môžu tieto osoby požiadať slovenského zamestnávateľa aj o vykonanie ročného zúčtovania, príp. im zamestnávateľ vystaví potvrdenie o zdaniteľnom príjme a daňovú povinnosť si vysporiadajú formou podania daňového priznania.
V súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine boli zamestnanci (občania Ukrajiny), ktorí sú zamestnaní u slovenského zamestnávateľa, povolaní plniť si brannú povinnosť voči svojmu domovskému štátu. Nástupom plnenia brannej povinnosti im u slovenského zamestnávateľa vznikla prekážka v práci. Túto prekážku v práci nemožno považovať za prekážku z dôvodu plnenia brannej povinnosti podľa § 137 ods. 4 písm. g) a § 139 Zákonníka práce, nakoľko Zákonník práce sa pri tomto druhu prekážky v práci odvoláva na zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý sa vzťahuje výlučne na štátnych občanov SR, ktorým vznikla branná povinnosť voči SR a sú zaradení do národnej registrácie. Prekážka v práci z dôvodu plnenia brannej povinnosti voči inému štátu je prekážkou na strane zamestnanca, ktorá je nad rámec povinne ospravedlňovaných prekážok v práci. Zamestnávateľ môže na tieto účely poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno podľa § 141 ods. 3 písm. b), c) alebo d) Zákonníka práce. Ustanovenie § 141 ods. 3 dáva zamestnávateľovi dokonca možnosť poskytnúť zamestnancovi za túto prekážku v práci náhradu mzdy. Je však na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ako k náhrade mzdy za túto prekážku v práci pristúpia. Doba pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce sa na účely dovolenky neposudzuje ako výkon práce.
K
Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu
30. 7. 2010
Bratislava -Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť od budúceho roka minimálnu mzdu zo súčasných 307,7 eura na 317 eur.
Ide o 3% nárast, čo je minimálna zákonom stanovená úroveň valorizácie vyplývajúca z vlaňajšieho rastu priemernej mzdy v slovenskej ekonomike. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort pripravil na budúco týždňové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady.
Zmeny do ZP sa hlásia do 8 dní
29. 7. 2010
Zmenu mena, priezviska, rodného čísla a trvalého pobytu je poistenec povinný svojej zdravotnej poisťovni oznámiť do ôsmich dní.
Takisto platitelia poistného v prípade zmeny svojho názvu, sídla, bydliska, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmeny dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov, sú povinní do ôsmich dní tieto skutočnosti nahlásiť príslušnej ZP. Na tieto oznamovacie povinnosti slúži tlačivo "Oznámenie poistenca/platiteľa o zmenách". Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou môže za nespl nenie oznamovacích povinností uložiť pokuty až do výšky až 331 eur.
Aj nezamestnaní na Slovensku môžu zarábať a neprídu o dávky
28. 7. 2010
Dôležitou podmienkou na ktorú nezamestnaní musia myslieť je mesačná mzda, ktorá nesmie prekročiť 135,51 eura.
Každý Slovák, ktorý je zaradený v evidencii nezamestnaných má možnosť si privyrobiť, ale má presne stanovené podmienky, aby neprišiel o dávku v nezamestnanosti. Hlavnou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie prekročiť 135,51 eura. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne. Ďalšou dôležitou podmienkou je, že nezamestnaní môžu pracovať na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.
Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí sa zvýši
26. 7. 2010
Množstvo Slovákov, ktorí sa rozhodnú pracovať v zahraničí, sa v najbližších mesiacoch začne zvyšovať.
Nemecko a Rakúsko totiž plánuje v budúcom roku plne otvoriť trh pre Slovákov a ďalších Východoeurópanov, čím by sa mohlo zvýšiť počet pracujúcich Slovákov v zahraničí.
Slovákov v cudzine ubudlo najmä na prelome r.2008 a 2009, keď SR zavádzala euro. V r.2008 ich bolo 167 600 a rok potom už len 129 000. Analytici sa však zhodujú, že ich počet klesol najmä pre krízu a nie pre euro. Dôležitým faktorom bol totiž celosvetový útlm ekonomík a nárast nezamestnanosti.