Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O márnom hľadaní - III. večer

Ak obetuješ dostatočne veľa času na získanie potrebnej veci, potreba sa pominie vzápätí potom, ako vec získaš.

Nikdy nekupuj od bohatého obchodníka!

Nikdy neinvestuj peniaze do niečoho, čo treba kŕmiť potravou, vodou, benzínom, elektrinou, atď.ˇ

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy o láske

Ak chcete stratiť objektívny pohľad na ženy, počúvajte, čo o nich hovorí vaša manželka.

Stredný vek je doba medzi časom, keď nevieš ako, a časom, keď už nemôžeš.

Všetkého moc škodí. Aj lásky. Cnosť potrestá sama seba.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Zákony odkladania

Čím drahšia je realizácia projektu, tým menšia je šanca ho zastaviť – a to hlavne potom, ako vyjde najavo, že je nepotrebný.

Už známe výnimky majú za sebou vždy skryté ďalšie, ešte neznáme výnimky.

Najbližšie k náboženstvu má zdravotníctvo. V dnešnej dobe najúčinnejším liekom je viera. Všetko ostatné je buď finančne nedostupné, alebo to distribučné firmy nedodali.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho vynálezy

Nehlučný budík neničí nervy vyzváňaním o šiestej ráno, keď sa človeku chce najviac spať.

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Vodotesné čajové vrecko ušetrí nervy všetkým, ktorí prácne lovia čajové vrecko na dne čajníka.

(Murphyho zrnká II)
Typy ľudí - VI. večer

Ak sa dá nejaká myšlienka realizovať po tom, ako úspešne prešla cez schvaľovaciu mašinériu, potom sa ju vôbec neoplatí realizovať.

Ak nepoznáš riešenie, nikdy nepoukazuj na problémy.

Kto nevie a nechce sa učiť, je šéfom.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Zdaňovanie dividend – podielov na zisku akcionárov akciových spoločností

7. 3. 2023 Dividendy vyplácané z vytvoreného zisku za rok 2022 fyzickým osobám rezidentom SR a taktiež nerezidentom SR, ktoré sa podieľajú na základnom imaní aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti, sú predmetom dane z príjmov vo výške 7 %.
Dividendy vyplácané daňovníkovi nezmluvného štátu sa zdaňujú sadzbou dane 35 %. Uvedené príjmy nepodliehajú odvodovej povinnosti z hľadiska odvodov na sociálne a zdravotné poistenie. Pre akciovú spoločnosť nie sú vyplácané podiely na zisku – dividendy daňovým nákladom. Vyplýva to z § 21 ods. 1 písm. d) ZDP.
K

Bonus na dieťa rodičovi znižuje daň

19. 3. 2009 Okrem rodinných prídavkov štát prispieva rodičom na deti aj cez daňový bonus. Daňový bonus na rozdiel od prídavkov dostávajú len rodičia, ktorí pracujú.
Bonus poberá len jeden z rodičov a nárok naň má rodič, ktorý vlani  zarobil aspoň 48 600 korún. Ak si bonus chce uplatniť rodič, ktorý podniká, nesmie byť vo svojom podnikaní v strate.
Zamestnanci dostávajú bonus každý mesiac. Vo výplate sa im to prejavuje tak, že im zamestnávateľ o sumu bonusu znížuje  daň. V čistom im preto príjem  stúpne. Od júla je daňový bonus 19,32 € (582 Sk) na jedno  dieťa.
Podnikatelia nedostávajú bonus mesačne, ale uplatnia si ho až v nasledujúcom roku pri podaní daňového priznania.
Doklady na priznanie bonusu
Na priznanie bonusu je potrebný niektorý z týchto dokladov:
- kópia rodného listu dieťata alebo výpis z rodného listu,
- potvrdenie školy, že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti a študuje,
- potvrdenie úradu práce o poberaní prídavkov na dieťa,
- potvrdenie úradu práce, že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti a neštuduje ani nepracuje pre chorobu alebo úraz.
Nárok na daňový bonus rodič stratí, ak:
- v zamestnaní či podnikaní nezarobil aspoň 48 600 korún,
- bol ako podnikateľ v strate,
- vek dieťaťa presiahne 25 rokov,
- dieťa nedokončí štúdium a začne pracovať,
- dieťa doštuduje,
- dieťa nežije s rodičom v spoločnej domácnosti,
- dieťa zomrie.
Ďalšie pravidlá pre poskytnutie  bonusu
- Suma 48 600 korún platí pre vznik nároku na daňový bonus aj v prípade, ak bol  rodič  zamestnaný a zároveň aj podnikal, pričom však túto sumu musí dosiahnuť buď v podnikaní alebo zamestnaní, nie súčtom príjmov z týchto dvoch činností.
- Ak aspoň v jednej z týchto činností nedosiahol požadovanú sumu, nárok na bonus rodič nezíska. 
- Na bonus majú nárok aj ľudia s vysokými príjmami - tzv. milionárska daň neodoberá ani neznižuje nárok na detský daňový bonus.
- Bonus dostáva vždy len jeden z rodičov.
(Zdroj: SME)

Nedoplatky na odvodoch za zamestnancov možno riešiť splátkami

19. 3. 2009 Ak sa firma pre krízu dostane do finančných problémov a má nedoplatky na odvodoch za svojich zamestnancov, nie je to neriešiteľný problém. Základným pravidlom je: Komunikovať bezodkladne so Sociálnou i zdravotnými poisťovňami!
Situáciu nemožno nechať len tak, sama sa nevyrieši. Treba tieto inštitúcie osloviť, aby sa spoločne hľadali možnosti riešenia.
Sociálna poisťovňa aj zdravotné poisťovne sú zväčša ochotné sa s neplatičmi dohodnúť na splatení dlhu po častiach. Každý prípad neplatičov však posudzujú osobitne. Zákon  dáva poisťovniam možnosť povoliť splátky, neukladá im to ako povinnosť.
Komunikáciu s poisťovňami netreba podceňovať. Môže zohrať úlohu pri rozhodovaní o splátkovom  kalendári. Pod drobnohľadom je platobná schopnosť neplatičov, teda schopnosť pravidelne platiť splátky. Splátky poisťovňa povolí vtedy, ak dôvodne možno predpokladať, že neplatič bude schopný svoje záväzky voči poisťovni zaplatiť v období nie dlhšom ako deväť mesiacov.
Ak ste neplatili odvody, o splátkový kalendár musíte  poisťovňu požiadať. Žiadosť treba podať písomne na pobočke poisťovne, alebo zaslať poštou. Dlh treba podľa zákona splatiť najneskôr do deviatich mesiacov. Výška splátok a ich frekvencia budú závislé na dohode s konkrétnou poisťovňou. Pri povolení splátok sa zohľadňuje výška záväzku platiteľa poistného a  výška preddavkov na poistnom. Výška splátok nie je zákonom stanovená, dôležité je dlh vyrovnať do zákonom stanovených deviatich mesiacov. 
Na báze individuálneho prístupu k neplatičom odvodov má možnosť dohodnúť splátkový kalendár odvodov aj Sociálna poisťovňa. Treba s ňou tiež komunikovať okamžite a navštíviť najbližšiu pobočku Sociálnej poisťovne v regióne.
(Zdroj: HNONLINE)

Vláda chce zefektívniť odvodový systém

18. 3. 2009 Vláda pracuje na efektivizácii výberu daní a je možné, že ešte v tomto volebnom období sa dočkáme "upratania" systému odvodov. K zníženiu dane z príjmov však pravdepodobne nedôjde.


Efektivizácia by mala vytvoriť priestor na pokles odvodového zaťaženia.  Zhodli sa na tom diskutujúci na pôde Klubu hospodárskych novín na tému Aktuálne problémy daňového systému.
Doterajšie kroky štátu boli v zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane, v zamestnaneckej prémii, v zjednodušení daňovej evidencie pre živnostníkov a  možnosti využitia paušálnych nákladov miesto pracného vypisovania knihy jázd.
Na ministerstve financií sa pripravuje návrh, podľa ktorého by určité skupiny daňovníkov mohli podávať daňové priznania do konca apríla či júna.
K výraznejším zmenám by mohlo dôjsť v odvodoch. Doterajšia odvodová politika obsahuje množstvo výnimiek, ktoré ju zneprehľadňujú. Prípadnému zníženiu platieb by mohol  pomôcť projekt Unitas, ktorého cieľom je zjednotenie výberu odvodov a daní pod jednu strechu. Potrebná inštitucionálna zmena by sa dotkla tisícok štátnych zamestnancov. Napr. zo 102 daňových úradov by ich zostalo len 8. 
(Zdroj: HNONLINE)

Zjednodušená daňová evidencia pre živnostníkov

18. 3. 2009 Zaviedol ju zákon č. 60/2009 Z. z., ktorým sa od 1. marca 2009 zmenil a doplnil zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Zjednodušenú daňovú evidenciu môže viesť podnikateľ - fyzická osoba, ktorý nezamestnáva žiadnych zamestnancov, jeho príjmy nie sú vyššie ako 170 tisíc  € a  pri príjmoch uplatňuje preukázateľné daňové výdavky.
Daňovník, ktorý vedie zjednodušenú daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov nemá povinnosť vykonávať inventarizáciu, zostavovať účtovnú závierku, uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy, oceňovať majetok reálnou hodnotou, zostavovať účtovný odpisový plán a vyčíslovať kurzové rozdiely. Daňovník nie je považovaný za účtovnú jednotku v zmysle zákona o účtovníctve a nie je povinný viesť účtovníctvo.
Ak daňovník porušil  podmienky pre vedenie zjednodušenej daňovej evidencie v priebehu zdaňovacieho obdobia, bude ju viesť už len v tom zdaňovacom období, v ktorom podmienky porušil. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období zákon tomuto daňovníkovi umožňuje rozhodnúť, či bude viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve alebo zjednodušenú daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner