Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Informácie pre šéfa

Ak jedno chýbajúce písmeno urobí celú správu nečitateľnou, tak sa to písmeno určite stratí.

Všetko je relatívne. Žobrák, ktorý je v otrhaných šatách, je otrhaný žobrák. Boháč v otrhaných šatách nie je otrhaný žobrák, ale originálny človek.

V záplave dát v informačnej spoločnosti prežijú iba tí s intuíciou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a spoločnosť

Už je toľko návodov, ako urobiť ľudstvo lepším, že ľudstvo najlepšie urobí, ak ostane také, aké je.

Býky nevyhrávajú. Aj býčie zápasy vyhrávajú ľudia. Ľudia nevyhrávajú ľudské spory. Tie vyhrávajú právnici.

Civilizácia vznikla vtedy, keď človek prvý raz hodil do protivníka namiesto kameňa zlé slovo.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O podnikaní a vede - VII. večer

Pomocou logiky sa nedá zistiť rozdiel medzi možným a nemožným.

Tajomstvom pružnosti je nerozhodnosť.

Odborník sa čím ďalej tým viac špecializuje, až nakoniec ovláda všetko o ničom.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy a byrokrati

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím

14. 9. 2018 Zamestnávateľ je povinný: - zabezpečovať pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnáva, vhodné podmienky na výkon práce, - vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu občanov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania, - viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím, - zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, v počte, ktorý predstavuje 3,2 % celkového počtu jeho zamestnancov.
Zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, pričom tento má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %, na účely povinného podielu zamestnávania zamestnancov so zdravotným postihnutím sa započítava, ako keby zamestnával 3 takýchto občanov.
Celkový počet zamestnancov je možné charakterizovať ako priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Zamestnávateľ túto povinnosť preukazuje najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka za predchádzajúci kalendárny rok úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na predpísanom tlačive.
Povinnosť uvádzanú v predchádzajúcom môže zamestnávateľ splniť i zadávaním zákaziek pracoviskám zamestnávajúcim občanov so zdravotným postihnutím. Zákazku je v danom prípade potrebné chápať ako dodanie tovaru alebo poskytnutie služby s peňažným plnením realizovaná medzi zamestnávateľom, ktorý si ňou plní povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím vo výške povinného a integračným podnikom, u ktorého najmenej 30 % zamestnancov tvoria občania so zdravotným postihnutím, chránenou dielňou alebo fyzickou osobou so zdravotným postihnutím, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť na chránenom pracovisku.
Výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je 0,8-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní svoju zákonnú povinnosť zadaním zákazky.
Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so zdravotným po-stihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov, je povinný najneskôr do 31. marca nasle-dujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu práce, sociálnych vecí a rodiny za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postih-nutím, odvod vo výške 0,9-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy za-mestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ tento odvod odvádza.
Ak citovaný úrad viedol v evidencii uchádzačov o zamestnanie občanov so zdravotným postih-nutím len časť kalendárneho roka, tento odvod sa znižuje o sumu, ktorá je súčinom 0,3-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slo-venskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ odvod odvádza, polovice počtu mesiacov, počas ktorých úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie neviedol občanov so zdravotným postihnutím počas ka-lendárneho roka, za ktorý zamestnávateľ neplnil povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím a počtu občanov so zdravotným postihnutím chýbajúcich do splnenia povinného podielu...

Účtovnícke firmy vypracujú daňové priznanie „na počkanie“

10. 3. 2010 Ak si neviete dať rady s vypĺňaním daňového priznania, ešte stále máte šancu zveriť svoje „papiere“ účtovníkovi. Ceny služieb špecializovaných účtovníckych firiem sa rôznia podľa toho, či pôsobíte na trhu ako živnostník alebo obchodná spoločnosť.
U živnostníka je samotné vyplnenie daňového priznania rýchle. Podľa jednej z účtovníckych firiem ak príde SZČO a má k dispozícii všetky potrebné doklady, je to otázka prakticky jednej - dvoch hodín. Zložitejšie je to pri právnických osobách. Na cenách za vedenie účtovníctva a spracovanie daňového priznania sa však dá dohodnúť. Všeobecne však platí, že cena závisí od rozsahu účtovných položiek, prípadne od výšky dohodnutého paušálu, ktorý sa pohybuje spravidla od sto do tristo eur. Mnohí podnikatelia, ktorí si vypĺňajú daňové priznanie sami ,na kolene', zabúdajú na to, že ich povinnosťou je viesť účtovníctvo v zmysle účtovných postupov, kde vôbec nestačí len vyplniť jedno tlačivo. Zoznam všetkých certifikovaných účtovníkov je možné nájsť na stránke Slovenskej komory certifikovaných účtovníkov.
(Zdroj: HNONLINE)

Dane si Slováci nechávajú na poslednú chvíľu

9. 3. 2010 Elektronické podpisy by mohli zmierniť návaly na úradoch. Daňové priznanie za minulý rok zatiaľ nepodala väčšina ľudí a firiem. Termín na jeho doručenie im uplynie koncom mesiaca. Tí, ktorí si splnenie tejto povinnosti nechávajú na poslednú chvíľu, sa tak návalom na daňových úradoch nevyhnú a tradične ich koncom marca zahltia tlačivami. Rozšírenie elektronického podpisu medzi podnikateľmi by rady mohlo zmierniť.
Elektronický podpis umožňuje podanie daňového priznania cez internet. V minulom roku využilo túto možnosť asi 1000 firiem, tento rok by to mohlo byť až 19 000. Do konca minulého týždňa tlačivá odovzdala asi štvrtina zamestnancov a len päť percent firiem. Podobne ako v minulosti aj koncom tohto marca daňové úrady predĺžia svoje stránkové hodiny.
(Zdroj: HNONLINE)

Právnické osoby a daňové priznanie

8. 3. 2010 Právnické osoby majú novú možnosť správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť. Umožňuje im to minuloročná novela zákona o dani z príjmov. Tá s účinnosťou od začiatku tohto roka umožňuje firmám podať do 31. marca príslušnému daňovému úradu oznámenie, na základe ktorého sa táto lehota predĺži najviac o šesť kalendárnych mesiacov a to v prípade, ak sú súčasťou príjmov daňovníka aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. V ostatných prípadoch sa lehota na podanie priznania môže predĺžiť najviac o tri mesiace.
Daňovník v konkurze alebo v likvidácii však tento postup využiť nemôže. Podľa informácií Daňového riaditeľstva SR daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou môže byť iba koniec kalendárneho mesiaca a v tejto lehote je povinný podať daňové priznanie a daň aj zaplatiť. Predpísanú formu oznámenie o predĺžení lehoty na posunutie termínu priznania daní pre právnické osoby nemá. Firmy môžu využiť jeho vzor, ktorý Daňové riaditeľstvo zverejnilo na svojej stránke. Ak oznámenie spĺňa podmienky podľa zákona o dani z príjmov, lehota sa predĺži automaticky. Daňovník musí podať oznámenie najneskôr do 31. marca. V oznámení musí uviesť novú lehotu na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie v súlade so zákonom, v ktorej bude daň aj splatná. V prípade, ak má daňovník príjmy plynúce aj zo zdrojov v zahraničí, musí túto skutočnosť tiež uviesť v oznámení. Ak je daňovník v konkurze alebo v likvidácii, musí podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania najneskôr 15 dní pred uplynutím zákonnej lehoty na jeho podanie, t. j. pred 31. marcom. Správca dane následne lehotu na podanie daňového priznania môže predĺžiť najviac o tri kalendárne mesiace, pričom proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.
(Zdroj: PRAVDA)

České banky hľadajú nové zbrane proti bankovým podvodníkom

8. 3. 2010 Banky svoje bankomaty vylepšujú aby ich ochránili pred tzv. skimmingom (skimming je metóda, ktorá spadá medzi podvody s platobnými kartami). Podvodníci v Česku zaútočili minulý rok asi na 50 bankomatov. Teraz české banky hľadajú nové zbrane. Bezpečnejšie prístroje pri obmene bankomatov tento rok plánujú nakúpiť Komerčná banka, Česká sporiteľňa, ČSOB, a UniCredit Bank.
Pomocou vylepšených nástavcov pre vstup karty a ďalším novým bezpečnostným softvérom majú nové bankomaty viac chrániť pre takzvaným skimmingom, pri ktorom sú údaje o kartách skopírované podvodníkmi počas vyberania peňazí. Obavy sú namieste. Vlani prípady skimmingu postihli všetky významné české banky. Škody spôsobené skimmingom však banky klientom hradia v plnej výške. Podľa bankárov sú v Česku proti skimmingu vybavené všetky bankomaty.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner