Zákonné dôvody, na základe ktorých zaniká povinnosť platiť preddavky na daň z MV
15. 9. 2023
Zákonný zánik povinnosti platiť preddavky na daň je obsiahnutý v § 10 ods. 12 zákona o dani z motorových vozidiel, podľa ktorého zaniká povinnosť platiť tie preddavky na daň, ktorých splatnosť nastala po dni, v ktorom došlo k niektorej zo skutočností obsiahnutej v § 9 ods. 3 až 7 cit. zákona.
Skutočnosťami, ktoré sú dôvodom na ukončenie povinnosti platenia preddavkov na daň sú:
• zrušenie spoločnosti bez likvidácie,
• vyhlásenie konkurzu na majetok daňovníka,
• zrušenie daňovníka s likvidáciou,
• ukončenie podnikania alebo prerušenie podnikania a
• úmrtie daňovníka.
Ak teda počas zdaňovacieho obdobia dôjde k niektorej z vyššie uvedených skutočností, daňovník nie je zo zákona povinný platiť tie preddavky na daň, ktoré sú splatné po dni, v ktorom k niektorej z týchto skutočnosti došlo.
S
Cudzinci získajú naspäť DPH ľahšie
20. 6. 2018
Finančná správa začne spracovávať žiadosť o vrátenie daní cez aplikáciu, budeme prví na svete.
Ak si u nás Rus kúpi hodinky za tritisíc euro, má nárok na to, aby mu štát vrátil DPH, keďže nefunguje v našom daňovom systéme ani nepatrí do európskeho systému. Veľká väčšina ľudí v rovnakej situácii tak však neurobí a svojho nároku sa vzdá preto, že celý proces je zdĺhavý a namáhavý. Finančná správa však v spolupráci so startupistami z Izraela ide tento stav meniť a už od budúceho roka by na všetko mala stačiť jedna aplikácia.
Vláda chce po rokoch zvyšovať platy vlastným pracovníkom
15. 6. 2018
Štátni zamestnanci už nebudú zarábať menej ako minimálnu mzdu. Vláda chce dodržiavať vlastné pravidlá o platoch.
Štvrť milióna ľudí na Slovensku čaká najvyššie zvyšovanie mzdy za posledných 10 rokov. Konfederácia odborových zväzov totiž rokuje s vládou o zvýšení miezd pre zamestnancov verejnej a štátnej správy. Reč je v priemere o 10-percentnom zvýšení platovej tarify. Informáciu ako prvé priniesli Hospodárske noviny ešte v apríli. „Musím povedať, že rezort financií je priamo účastný na rokovaní o náraste platov,“ vyhlásil minister financií Peter Kažimír včera počas brífingu s guvernérom Rozvojovej banky Rady Európy Rolfom Wenzelom. Situácia by mala byť jasnejšia v stredu po vyjednávaní o návrhu kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa.
Pokladnice budú online a uvidia do nich daniari
11. 6. 2018
10 mesiacov delí slovenských podnikateľov od zavedenia veľkých zmien v registračných pokladniciach. Od apríla budúceho roka bude musieť prvá várka z nich pripojiť svoje kasy na server Finančnej správy. A tá tak bude online vidieť, čo blokujú, na čom zarábajú a z čoho by teda mali platiť dane. V prvej línii budú hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice. Od júla sa k nim pridajú služby a maloobchod.
Ako sa teda systém zmení v praxi? V súčasnosti, ak chce Finančná správa skontrolovať registračnú pokladnicu, príde na prevádzku a údaje získa z takzvaného fiškálneho modulu. Po novom jej informácie budú prichádzať automaticky. Tento systém dostal názov eKasa. Niečo obdobné už funguje v Česku pod názvom EET. „Projekt prinesie podnikateľom zníženie administratívnej záťaže, zníženie nákladov a kupujúcim zase zvýšenie ochrany pred nespoľahlivými subjektmi, ale napríklad aj elektronické bločky,“ povedal prezident Finančnej správy František Imrecze. Na druhej strane štát si od novinky sľubuje lepší výber daní. Práve v segmentoch, kde sa projekt spúšťa, sú podľa odhadov úniky najväčšie.
Zvyšovaniu miezd bráni nízka produktivita práce
6. 6. 2018
Značná časť firiem na Slovensku vykazuje nízku produktivitu práce, ktorá bráni výraznejšiemu zvyšovaniu miezd pracovníkov. V analýze na to upozornili ekonómovia slovenského ministerstva financií. Napriek zvyšovaniu životnej úrovne v krajine pod Tatrami platy Slovákov výraznejšie zaostávajú za vyspelými krajinami západnej Európy a sú tiež nižšie ako v Českej republike.
Firmy s nízkou výkonnosťou na Slovensku podľa ekonómov inštitútu finančnej politiky (IFP) na Ministerstve financií vytvárajú len 30 percent celkovej pridanej hodnoty sledovaných firiem, ale zamestnávajú až takmer dve tretiny všetkých pracovníkov. Vykazujú tiež vysoký podiel mzdových nákladov, a nemajú tak väčší priestor na zvyšovanie odmien za prácu. IFP upozornil, že produktivita práce na Slovensku dosahuje len 55 percent priemeru EÚ a že na platy smeruje len polovica pridanej hodnoty vytvorená zamestnancami, čo je po Írsku druhý najnižší podiel v EÚ.
Pre dlhodobý rast platov na Slovensku je podľa inštitútu potrebné zamerať sa na rast výkonnosti firiem, pretože značnú časť pridanej hodnoty na Slovensku vytvára malý počet vysoko efektívnych firiem s pomerne nízkym počtom pracovníkov. Vlani v treťom štvrťroku priemerná mzda na Slovensku dosiahla 935 eur a medziročne stúpla o 5,2 percenta. V čase nízkej nezamestnanosti to bol najvyšší nárast za posledných deväť rokov.