Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Dôchodok alebo zárobok? Budete si musieť vybrať
27. 11. 2012
Na poberateľov predčasného dôchodku sa valí ďalšia pohroma.
V budúcom roku prídu o možnosť privyrobiť si na dohodu.
Novela zákona o sociálnom poistení z 10. augusta znamená, že dohodári budú mať povinné odvody do dôchodkového systému. Tak ako zamestnanci.
Nadobudnutím statusu zamestnancov im zaniká nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku.
V súčasnosti sa to môže týkať päť a pol tisíca ľudí.
Kto nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2013, sa musí rozhodnúť, čo s ním bude po tomto dátume. Ak uprednostní zárobok, nemusí nič vykonať a poisťovňa mu prestane vyplácať dôchodok.
Druhou možnosťou je ukončenie práce na dohodu. V tomto prípade je dôležité, kedy k tomuto úkonu dôjde.
Poisťovňa môže konať iba na základe odhlášky dohodára z dôchodkového poistenia, ktorú podáva zamestnávateľ. Aj táto lehota uplynie 28. februára.
Sociálna poisťovňa po kontrolách ukončila 43-tisíc péeniek
16. 11. 2012
V obodbí od 1. januára do 30. septembra tohto roka posudkoví lekári Sociálnej poisťovne iniciovali ukončenie vyše 43 tisíc dočasných pracovných neschopností - péeniek.
Ide o 7,6 % z celkového počtu 567 032 skontrolovaných dočasných pracovných neschopností, ktoré ošetrujúci lekári vystavili poistencom. Za celý minulý rok posudkoví lekári poisťovne skontrolovali 614 695 dočasných pracovných neschopností a odporučili ošetrujúcim lekárom ukončiť vyše 15 tisíc „péeniek“.
„Pri priemernej výške nemocenskej dávky na jedného poberateľa za jeden deň by tak úspora predstavovala za každý deň ďalšieho trvania dočasných pracovných neschopností viac ako 315 tisíc eur.“ Pri priemernej dĺžke trvania jedného prípadu dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá v súčasnosti predstavuje 51,34 dňa, by táto úspora dosiahla za obdobie od 1. januára do 30. septembra tohto roka približne 16 mil. eur.
Vojaci a policajti neprídu o výsluhové dôchodky
15. 11. 2012
Rezort vnútra už pripravil návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorá sa okrem iného dotkne aj ich výsluhových dôchodkov.
Navrhované zmeny však chce minister vnútra najprv prerokovať s partnermi v silových rezortoch a následne predstaviť ministerstvu financií.
Ministerstvo vnútra predstavilo prvý návrh zmien na konci leta. V nich predpokladalo posun nároku na výsluhový dôchodok pre príslušníkov poriadkových síl z doterajších 15 na 25 rokov štátnej služby. Jeho poberatelia mali navyše do dosiahnutia veku 62 rokov platiť 10-percentný stabilizačný odvod.
Návrh, ktorý zahŕňal tieto a ďalšie zmeny, však narazil na rezort financií. Ten v tom istom čase zvažoval riadne zdanenie výsluhových dôchodkov 19-percentnou daňou. Minister financií ustúpil od takejto zmeny s tým, že dal šéfom silových rezortov čas na vypracovanie zmeny, ktorá by zabezpečila "dlhodobú udržateľnosť vyplácania výsluchových dôchodkov".
Politici a sudcovia budú mať aj naďalej výsadné platy
15. 11. 2012
Spomedzi ľudí, ktorých platí štát, štátnych zamestnancov a ústavných činiteľov v budúcom roku najviac zarobia sudcovia, prokurátori a politici.
Sudcom a prokurátorom ako jediným by príjmy mali rásť o valorizáciu.
Poslanci parlamentu a členovia vlády si platy síce plánujú zmraziť, stále však s ich výškou budú na prvých miestach rebríčka. Zatiaľ nie je isté, či štát pridá aj lekárom a či sa z lepších príjmov budú tešiť aj učitelia. Ostatným zamestnancom štátnej správy hrozí päťpercentný pokles miezd alebo ich zmrazenie.
Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok by sa mali sudcom od januára dvihnúť platy priemerne o 230 eur, čím by sa dostali na úroveň 3 633 eur. Podobne sú na tom aj prokurátori, ktorí by mali zarábať v priemere 3 393 eur.