Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáre

Všade dobre, vo väzení najpohodlnejšie.

Pokazí sa vždy to, čo práve najviac potrebuješ.

Nešťastie dnes nechodí len po horách, ale aj po cestách.

(Murphyho zrnká II)
Murphy v parlamente

Monetárny zákon: Nech politici hovoria o čomkoľvek, vždy ide o peniaze.

Zákon zbytočnosti: Parlamentná politika je jediná hra, pri ktorej nie je treba používať zdravý rozum.

Zákon čiastkovej pravdy: Nech politik povie čokoľvek, nikdy nepovie celú pravdu.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákony po slovensky

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Hlúposti sa medze nekladú

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Na čo má človek rozum

Jedným z paradoxov našej doby je skutočnosť, že najviac sa dá zarobiť a biede iných. Pravda, nie vždy sa možnosť zmení na skutočnosť.

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Ľudí delíme na chudobných a bohatých, múdrych a hlúpych. Mať okolo seba samých chudobných je často deprimujúce. Ale mať okolo seba len samých hlupákov, to už radšej ísť do pekla. Je to síce miesto, kde neustále horí oheň, vo vzduchu je cítiť síru a ostanú sa tam všetci tí, ktorí zhrešili – cudzoložníci, modloslužobníci, pokrytci, nadutci a nehanebnice. Ale všimnite si, že o žiadnych hlupákoch v pekle sa nikto nezmieňuje...

(Zrnká úsmevu)

Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii

30. 1. 2024 Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Zahraniční investori vytvoria vyše päťtisíc pracovných miest

27. 12. 2008 V roku 2009 by na Slovensku mohli zahraniční investori vytvoriť vyše päťtisíc nových pracovných miest.
V rokoch 2004 až 2011 by to malo byť celkom  vyše 18 tisíc pracovných miest. Najviac zahraničných investorov pôsobí v košickom, nitrianskom a banskobytrickom kraji. Na vzdelávanie  zamestnancov   štát pridelil investorom miliardové prostriedky.
(Zdroj: PRAVDA)

Bezpečnosť vo firemnej stratégii

26. 12. 2008 Zákony sa sústreďujú na zodpovednosť firmy voči zamestnancom a vonkajšiemu prostrediu. Menej sú ošetrené škody, ktoré môžu vzniknúť vo vnútri firmy a dokážu jej spôsobiť existenčné problémy.
Preto by súčasťou firemnej stratégie  malo byť aj riadenie rizík.  Mnohí podnikatelia sa však odmietavo stavajú ku kontrolám bezpečnostných technikov alebo úradníkov zo štátneho dozoru. Pritom stačí malá nepozornosť zamestnanca, vinou ktorej vznikne  požiar a úspešná firma je na kolenách.  Podmienky povinného zmluvného poistenia stanovuje legislatíva.  Zákony sa sústreďujú na zodpovednosť firmy voči zamestnancom a vonkajšiemu prostrediu. Menej sú ošetrené  škody, ktoré môžu vzniknúť vnútri areálu a dokážu spôsobiť existenčné problémy. K najčastejším nedostatkom patria:
- nedostatočné poistky,
- nevyhovujúce bezpečnostné audity,
- narkomani a bezdomovci,
- nepozorní a ľahostajní zamestnanci,
- zanedbávanie a podceňovanie  bezpečnostných školení. Tí, čo riziko poznajú, sú podstatne opatrnejší než tí, čo ešte žiadnu škodu nezažili.  Štatistiky hovoria, že Slováci sú málo  opatrní.  Častejšie napríklad porušujú zákaz fajčenia.
(Zdroj: TREND)

Obmedzené služby bánk na Silvestra a na začiatku roku

26. 12. 2008 Pred príchodom eura si skontrolujte, či ste na nič nezabudli. Aj banky budú mať niektoré služby obmedzené.
Stačí, ak si položíte tie správne otázky:  Nekončí náhodou platnosť vašej karty ku koncu roka? Nezabudli ste v zásuvke nezaplatenú faktúru za mobilné telefóny? Faktúru za plyn či elektrinu? Nezabudli ste poslať nájomné, alebo peniaze obchodným partnerom do cudziny? Posledné príkazy na úhradu či vybavenie platieb väčšina bánk bude prijímať do ranných hodín 31. decembra alebo cez elektronické bankovníctvo. Tieto časy si však radšej overte na internetových stránkach svojej banky, alebo priamo v pobočkách.
(Zdroj: PRAVDA)

Rovnaké bankové poplatky v eurozóne

24. 12. 2008 Banky musia svoje poplatky upraviť tak, aby zodpovedali pravidlám, ktoré platia vo všetkých členských krajinách eurózóny.
Dňom zavedenia eura musia banky pôsobiace na Slovensku ponúknuť svojim klientom rovnaké poplatky pri platbách do krajín, ktoré používajú spoločnú euromenu, ako ponúkajú pri domácich transakciách. 
 
(Zdroj: SITA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Dušan
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner