Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Američania meškajú s platením dane z nehnuteľností
12. 3. 2010
V mnohých mestách USA čelia majitelia nehnuteľností rastúcim účtom za daň z nehnuteľností. Ceny existujúcich domov pritom klesli za tri roky v priemere zhruba o 22 %. Miestne daňové sadzby a ohodnotenia zvyčajne neodrážajú výrazné znižovanie cien. V USA patria dane z nehnuteľností celkovo medzi najvyššie na svete.
Denník The Wall Street Journal uviedol, že podľa nedávneho prieskumu „National League of Cities“ štvrtina miest zvýšila sadzby v rozpočtovom roku 2009, aby kompenzovala klesajúce príjmy z výberu tejto dane.
V štáte Michigan je s úradným výmerom nespokojných toľko ľudí, že najvyšší daňový súd musí riešiť 24-tisíc sťažností tamojších obyvateľov. Protestné skupina organizujú majitelia v Missouri a Illinois organizujú protestné skupiny. V New Yorku a New Jersey, kde sú jedny z najvyšších sadzieb v krajine, nespokojní voliči v nedávnych voľbách nepodporili demokratických zástupcov v štátnych a miestnych úradoch.
Ďalší majitelia volia radšej nohami a presťahovali sa zo štátov s vyššími daňami do miest s prijateľnejším zaťažením.
So zaplatením daní mešká čoraz viac majiteľov. Niektorí dokonca chcú predať dom, aby ušetrili na daniach, no v súčasnej situácii sa im to často nedarí. Mnohým ľuďom úspory a úvery začínajú vysychať. Ak nedôjde k rýchlemu zlepšeniu bude viac ľudí neschopných platiť daň z nehnuteľností.
Väčšina firiem polročné odmeny nevyplatí ani tento rok
11. 3. 2010
Na polročné odmeny môže zabudnúť väčšina Slovákov. Argument firiem, že sa to môže kríza, však už nie je taký nepriestrelný ako v minulom roku. V rokovaniach o mzdách zamestnancov majú firmy stále prevahu. Podľa jedného zo šéfov nemenovanej personálnej agentúry budú odmeny na programe až koncom roka.
Aj ekonómovia hovoria, že pri vyjednávaní o mzdách budú mať zamestnávatelia pravdepodobne stále prevahu.
Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov zastáva názor, že dôvod na nevyplácanie odmien je opodstatnený. Firmy to najhoršie v tomto roku ešte len čaká.
K platu si na polrok prilepšia najmä zamestnanci veľkých firiem, aj to len niektorých.
Podľa ekonómov by však mzdy mali mierne rásť. Predpokladajú nárast asi o 2 %.
Účtovnícke firmy vypracujú daňové priznanie „na počkanie“
10. 3. 2010
Ak si neviete dať rady s vypĺňaním daňového priznania, ešte stále máte šancu zveriť svoje „papiere“ účtovníkovi. Ceny služieb špecializovaných účtovníckych firiem sa rôznia podľa toho, či pôsobíte na trhu ako živnostník alebo obchodná spoločnosť.
U živnostníka je samotné vyplnenie daňového priznania rýchle. Podľa jednej z účtovníckych firiem ak príde SZČO a má k dispozícii všetky potrebné doklady, je to otázka prakticky jednej - dvoch hodín.
Zložitejšie je to pri právnických osobách. Na cenách za vedenie účtovníctva a spracovanie daňového priznania sa však dá dohodnúť. Všeobecne však platí, že cena závisí od rozsahu účtovných položiek, prípadne od výšky dohodnutého paušálu, ktorý sa pohybuje spravidla od sto do tristo eur.
Mnohí podnikatelia, ktorí si vypĺňajú daňové priznanie sami ,na kolene', zabúdajú na to, že ich povinnosťou je viesť účtovníctvo v zmysle účtovných postupov, kde vôbec nestačí len vyplniť jedno tlačivo. Zoznam všetkých certifikovaných účtovníkov je možné nájsť na stránke Slovenskej komory certifikovaných účtovníkov.
Dane si Slováci nechávajú na poslednú chvíľu
9. 3. 2010
Elektronické podpisy by mohli zmierniť návaly na úradoch. Daňové priznanie za minulý rok zatiaľ nepodala väčšina ľudí a firiem. Termín na jeho doručenie im uplynie koncom mesiaca. Tí, ktorí si splnenie tejto povinnosti nechávajú na poslednú chvíľu, sa tak návalom na daňových úradoch nevyhnú a tradične ich koncom marca zahltia tlačivami.
Rozšírenie elektronického podpisu medzi podnikateľmi by rady mohlo zmierniť.
Elektronický podpis umožňuje podanie daňového priznania cez internet. V minulom roku využilo túto možnosť asi 1000 firiem, tento rok by to mohlo byť až 19 000.
Do konca minulého týždňa tlačivá odovzdala asi štvrtina zamestnancov a len päť percent firiem. Podobne ako v minulosti aj koncom tohto marca daňové úrady predĺžia svoje stránkové hodiny.