Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Zrušia sa vybrané daňové výnimky
6. 12. 2010
Od januára 2011 by sa mali zrušiť viaceré výnimky a oslobodenia pri výpočte dane z príjmov.
O daňové zvýhodnenie prídu napr. doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú parlament definitívne schválil. Plénum schválilo aj zjednotenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov na 40 %. Zdravotnícki pracovníci si nebudú môcť znížiť základ dane o náklady na špecializované vzdelávanie. Navrhované zmeny sú súčasťou balíka na ozdravenie verejných financií.
Slovensko uvalilo 80 % daň na predaj emisných kvót
6. 12. 2010
Slovenské firmy budú musieť v nasledujúcich dvoch rokoch platiť 80 % daň z predaja nadbytočných emisných kvót.
Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú schválil slovenský parlament. Rezort financií odhaduje v nasledujúcich dvoch rokoch výnosy z tejto dane vo výške 150 miliónov eur. Podniky s touto novelou však nesúhlasia a tvrdia, že ich to poškodí. Opatrenie by sa malo dotknúť 133 slovenských podnikov.
Na slovensku zdražie kadečo, len pivo nie
3. 12. 2010
Slovákov neminie v budúcom roku zdražovanie, a to vďaka vyšším hodnotám niektorých daní.
Nové daňové pravidlá zakotvené v novele zákona o dani z príjmov, ktorú v stredu schválil slovenský parlament, majú prispieť k ozdraveniu verejných financií a priniesť do štátnej kasy desiatky miliónov eur. Stúpnuť by mali ceny cigariet, niektorých pohonných hmôt alebo tepla pre domácnosti. Na zdražovanie sa zrejme bude podieľať aj zrušenie daňového zvýhodnenia takzvanej červenej nafty, ktorá sa využíva hlavne v poľnohospodárstve. Koaliční poslanci však prekvapivo odmietli zdraženie piva.
Rozpočet: Menej za poistencov štátu
26. 11. 2010
Napriek odmietavému postoju KDH klesne sadzba za poistencov štátu zo súčasných 4,78 % (34,56 eura) na 4,32 % (32,16 eura)tak, ako už kabinet avizoval v návrhu štátneho rozpočtu.
Informovala o tom premiérka I.Radičová, ktorá je presvedčená , že pre zdravotníctvo je veľmi dôležité, že doňho pôjde na budúci rok celkovo o 2,1 % viac financií. Preddavky na poistné platené štátom by v roku 2011 mali celkovo predstavovať 1,2 miliardy eur, čo bude medziročný pokles o 6,62 %.