Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kolíska práva

Nie je vládca nad zákonmi, ale zákony nad vládcom.

Dokazovanie prináleží tvrdiacemu, nie popierajúcemu.

Neznalosť práva každému škodí.

(Myšlienky bez cla)
Ako si komplikovať život - II. večer

Ak funguje prototyp zariadenia bezchybne, sériovo vyrábané zariadenia budú poruchové.

Všetko sa dá robiť ľahšie.

Súčiastka s najkratšou životnosťou sa vždy dostane na najmenej prístupné miesto zariadenia.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákonník

Kompromis je vždy nákladnejší, ako ktorákoľvek z dvoch pôvodne navrhnutých alternatív.

Tí, čo to skúsili, tvrdia, že je lepšie byť dobre obesený, ako zle oženený. Asi to bude pravda, lebo druhý raz sa niekto neobesil, zatiaľ čo mnohí sa už druhý raz zle oženili!

Zajtra bude ešte horšie ako je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáre

O tom, ako veci vyzerajú, rozhoduje uhol pohľadu. Čo je dovolené bohom, nie je dovolené volom.

Ak súhlasíte so všetkým, nikto vás nebude mať rád.

Vždy sa vyplatí vopred si zistiť, odkiaľ fúka najsilnejší vietor.

(Murphyho zrnká II)
Deti naše poklady

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

(Zrnká úsmevu)

Vyradenie pohľadávok z účtovníctva

23. 9. 2022 Starostlivosť o pohľadávky a ich úhradu je pre podnikateľa nemenej dôležitý proces ako získavanie zákaziek, pretože až po úhrade pohľadávky je možné považovať obchod za úspešne zavŕšený.
Ak vstupuje firma do obchodného vzťahu s novým obchodným partnerom, mala by dôsledne overiť jeho údaje z obchodného, prípadne živnostenského registra – pre úplné označenie na daňových dokladoch, prípadne neskôr na žalobnom návrhu. Vhodná je aj priebežná kontrola aktuálnosti údajov, nie každý partner včas oznámi napríklad zmenu spôsobu konania za spoločnosť, zmenu sídla spoločnosti alebo iných identifikačných údajov dlžníka. V prípade pochybnosti o solventnosti obchodného partnera je vhodné nahliadnuť do registra účtovných závierok, do ktorého je každá spoločnosť povinná ukladať ročnú účtovnú závierku. Na internete na stránkach obchodného registra sa nachádza aj evidencia úpadcov.
V rámci prevencie je dôležité dodržiavanie základných pravidiel uzatvárania zmluvných vzťahov. Je prirodzené, že nie každá zmluva je v písomnej forme, často ide len o plnenie dodávky na základe objednávok. Dodávateľ by mal uzatvoriť aspoň rámcovú zmluvu, v ktorej si obchodní partneri dohodnú základné princípy spolupráce. Ide napr. a sankcie v prípade neplnenia zmluvného vzťahu, napr. úroky z omeškania pri nesplnení peňažných pohľadávok, zmluvnú pokutu či možnosti ukončenia zmluvného vzťahu.
Po neuhradení pohľadávky v lehote splatnosti včas upozornite svojho obchodného partnera na uplynutie lehoty splatnosti faktúry. Ak dlžník ani po upomienke faktúru nezaplatí, je potrebné tento problém riešiť. Vhodným postupom je obrátiť sa včas s riešením záležitosti na právnika, ktorý zašle dlžníkovi kvalifikovanú výzvu, aby v lehote stanovenej vo výzve dlžník dobrovoľne splnil svoj záväzok. V prípade jeho nesplnenia upozorniť dlžníka na využitie možnosti vymáhať svoju pohľadávku aj prostredníctvom súdu.
Ak je dlžník ochotný svoj záväzok reálne riešiť, avšak z jeho pohľadu nie je možné, aby svoj záväzok uhradil okamžite, veriteľ by mal požiadať dlžníka o písomné uznanie záväzku, najlepšie formou notárskej zápisnice. Túto je možné v prípade nesplnenia záväzku dlžníka využiť ako exekučný titul na priame vymáhanie pohľadávky prostredníctvom súdneho exekútora, bez nutnosti súdneho konania. Ak dlžník odmieta uznanie záväzku vo forme notárskej zápisnice, riešením je aj písomné uznanie záväzku dlžníka s úradne overeným podpisom (napr. pre možnosť prípadného podania návrhu na vyhlásenie konkurzu na dlžníka). Písomné uznanie záväzku je vhodné spojiť so splátkovým kalendárom. V prípade pochybnosti o solventnosti partnera by si mal dodávateľ zabezpečiť pohľadávku niektorým zo zabezpečovacích nástrojov (zmluvná pokuta, ručenie, záložné právo a pod.).
Ak sa javí pohľadávka nevymožiteľná alebo náklady s jej vymáhaním presiahnu hodnotu pohľadávky, vhodným riešením je odpis pohľadávky. Odpis pohľadávky je jednostranným úkonom na strane veriteľa, ktorý odpíše pohľadávku pri trvalom upustení od jej vymáhania. Odpis pohľadávky je jedným zo spôsobov definitívneho vyradenia pohľadávky z účtovníctva z iného dôvodu, ako je úhrada alebo započítanie. Odpis pohľadávok však nemožno stotožňovať so zánikom pohľadávky. Odpis predstavuje trvalé upustenie od vymáhania.
K

Rokovania o zvýšení hranice pre registráciu platiteľov DPH

16. 2. 2009 Rezort financií má rokovať s Európskou komisiou o zvýšení hranice pre registráciu DPH zo súčasných 35 tisíc eur na predchádzajúcu úroveň 49,79 tisíca eur. Dostal to ako úlohu od Rady pre hospodársku krízu.
Na rokovaní odznela tiež požiadavka, aby Ministerstvá financií a práce  vypracovali  nové kritérií, podľa ktorých sa bude prepočítavať výška odvodov. Nemalo by to už byť z výšky minimálnej mzdy. Pôjde o nadviazanie odvodov na nejaké percento z priemerného zárobku v národnom hospodárstve, alebo o nadviazanie na životné minimum.
 
(Zdroj: PRAVDA)

Celková zamestnanosť počas posledných troch mesiacov stúpla

16. 2. 2009 Podľa piatkového rýchleho odhadu Štastického úradu počas posledných troch mesiacov 2008 na Slovensku pracovalo o 2,2 percenta ľudí viac ako v rovnakom období prechádzajúceho roku. Vo vývoji zamestnanosti, produkcie a tržieb bola na tom najhoršie priemyselná produkcia.
Poklesu zamestnanosti by mali  zabrániť protikrízové opatrenia, ktoré minulý týždeň schválila vláda. Medzi nimi je napríklad zakladanie sociálnych podnikov, preplácanie odvodov firmám, ktoré sa dostanú do problémov a  príspevky  nezamestnaným, ktorí sa rozhodnú založiť si živnosť a prevádzkovať ju počas dvoch rokov. Najväčšie priemyselné firmy si chcú svojich ľudí udržať. Podarí sa im to len vtedy, ak sa opätovne neprepadne dopyt. Zatiaľ pristupujú k redukcii pracovného času pred redukciou stavu zamestnancov.
(Zdroj: HNONLINE)

Pri výpovediach treba dodržiavať zákon

13. 2. 2009 Najbezpečnejším spôsobom skončenia pracovného pomeru zostáva dohoda so zamestnancom. V prípade, ak sa strany nedohodnú, môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu, že sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa o zmene jeho úloh, o znížení stavu s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
Výpoveď možno dať v prípade, že nemáte možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu v tomto mieste alebo podrobiť sa príprave na túto inú prácu. Vhodnou prácou sa rozumie práca zodpovedajúca zdravotnému stavu, schopnostiam a pokiaľ možno aj kvalifikácii zamestnanca. Výpoveď je neplatná, ak nebola vopred prerokovaná so zástupcami zamestnancov, v prípade, že títo u zamestnávateľa pôsobia. Hromadné prepúšťanie má tiež svoje pravidlá.  Považuje sa zaň rozviazanie pracovného pomeru počas 90 dní s najmenej dvadsiatimi zamestnancami. Zamestnávateľ je povinný najneskôr mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov, prípadne priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu alebo ho obmedziť. Písomnú informáciu o výsledku prerokovania  musí zamestnávateľ predložiť úradu práce a zástupcom zamestnancov. Zamestnancovi je možné  dať výpoveď z organizačných dôvodov najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie príslušnému úradu práce. Ak  však  zamestnávateľ miesto z dôvodu hromadného prepúšťania zruší,  nemôže ho znova obsadiť tri nasledujúce mesiace.  A to nielen pozíciu s rovnakým názvom, ale ani  pozíciu         s iným názvom ale s rovnakou náplňou práce.  
(Zdroj: HNONLINE)

Flexikonto alebo mínusové hodiny v Zákonníku práce

13. 2. 2009 Zamestnanec má počas mínusových hodín voľno, ale dostáva plnú mzdu. Mínusové hodiny si odpracuje v čase, keď bude mať firma dostatok zákaziek, a teda aj dosť práce pre svojich zamestnancov. Výhodou pre zamestnávateľa je, že nepríde o kvalifikovaného pracovníka. Pre zamestnanca to, že sa nestane nezamestnaným.
Na mínusových hodinách sa však vedenie firmy bude musieť dohodnúť s odbormi. Ak odbory nie sú, zamestnávatelia ich na tento účet musia založiť. Odsúhlasiť flexikonto len s podporou zamestnaneckých rád nestačí. S odbormi sa bude treba dohodnúť aj na rozsahu mínusových hodín. Odpracovanie takýchto hodín bude môcť zamestnávateľ vyžadovať iba do konca roku 2012. Ak bude mať zamestnanec mínusové hodiny  aj po tomto období, automaticky sa mu vynulujú. Na flexikonte a jeho doplnení do Zákonníka práce sa dohodli koaliční aj opoziční poslanci. Flexikonto môže byť maximálne 300 hodín a zamestnanci si ho môžu otvoriť už o dva týždne. Od začiatku marca bude štát prispievať zamestnávateľom aj na povinné odvody. Nárok na príspevok budú mať len tí, ktorí nezrušia miesta a poskytnú zamestnacom v určitých dňoch náhradu mzdy vo výške najmenej 60 percent. Nárok na takúto podporu bude maximálne 60 dní do roka. Druhý krízový balíček, určený na podporu začínajúcich životnostníkov, zamestnávateľov, zamestnancov aj tých, ktorí si zamestnanie hľadajú sa stal realitou. Dnes  budú  poslanci hlasovať o daňovom balíčku.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner