Vyradenie pohľadávok z účtovníctva
23. 9. 2022
Starostlivosť o pohľadávky a ich úhradu je pre podnikateľa nemenej dôležitý proces ako získavanie zákaziek, pretože až po úhrade pohľadávky je možné považovať obchod za úspešne zavŕšený.
Ak vstupuje firma do obchodného vzťahu s novým obchodným partnerom, mala by dôsledne overiť jeho údaje z obchodného, prípadne živnostenského registra – pre úplné označenie na daňových dokladoch, prípadne neskôr na žalobnom návrhu. Vhodná je aj priebežná kontrola aktuálnosti údajov, nie každý partner včas oznámi napríklad zmenu spôsobu konania za spoločnosť, zmenu sídla spoločnosti alebo iných identifikačných údajov dlžníka. V prípade pochybnosti o solventnosti obchodného partnera je vhodné nahliadnuť do registra účtovných závierok, do ktorého je každá spoločnosť povinná ukladať ročnú účtovnú závierku. Na internete na stránkach obchodného registra sa nachádza aj evidencia úpadcov.
V rámci prevencie je dôležité dodržiavanie základných pravidiel uzatvárania zmluvných vzťahov. Je prirodzené, že nie každá zmluva je v písomnej forme, často ide len o plnenie dodávky na základe objednávok. Dodávateľ by mal uzatvoriť aspoň rámcovú zmluvu, v ktorej si obchodní partneri dohodnú základné princípy spolupráce. Ide napr. a sankcie v prípade neplnenia zmluvného vzťahu, napr. úroky z omeškania pri nesplnení peňažných pohľadávok, zmluvnú pokutu či možnosti ukončenia zmluvného vzťahu.
Po neuhradení pohľadávky v lehote splatnosti včas upozornite svojho obchodného partnera na uplynutie lehoty splatnosti faktúry. Ak dlžník ani po upomienke faktúru nezaplatí, je potrebné tento problém riešiť. Vhodným postupom je obrátiť sa včas s riešením záležitosti na právnika, ktorý zašle dlžníkovi kvalifikovanú výzvu, aby v lehote stanovenej vo výzve dlžník dobrovoľne splnil svoj záväzok. V prípade jeho nesplnenia upozorniť dlžníka na využitie možnosti vymáhať svoju pohľadávku aj prostredníctvom súdu.
Ak je dlžník ochotný svoj záväzok reálne riešiť, avšak z jeho pohľadu nie je možné, aby svoj záväzok uhradil okamžite, veriteľ by mal požiadať dlžníka o písomné uznanie záväzku, najlepšie formou notárskej zápisnice. Túto je možné v prípade nesplnenia záväzku dlžníka využiť ako exekučný titul na priame vymáhanie pohľadávky prostredníctvom súdneho exekútora, bez nutnosti súdneho konania. Ak dlžník odmieta uznanie záväzku vo forme notárskej zápisnice, riešením je aj písomné uznanie záväzku dlžníka s úradne overeným podpisom (napr. pre možnosť prípadného podania návrhu na vyhlásenie konkurzu na dlžníka). Písomné uznanie záväzku je vhodné spojiť so splátkovým kalendárom. V prípade pochybnosti o solventnosti partnera by si mal dodávateľ zabezpečiť pohľadávku niektorým zo zabezpečovacích nástrojov (zmluvná pokuta, ručenie, záložné právo a pod.).
Ak sa javí pohľadávka nevymožiteľná alebo náklady s jej vymáhaním presiahnu hodnotu pohľadávky, vhodným riešením je odpis pohľadávky. Odpis pohľadávky je jednostranným úkonom na strane veriteľa, ktorý odpíše pohľadávku pri trvalom upustení od jej vymáhania. Odpis pohľadávky je jedným zo spôsobov definitívneho vyradenia pohľadávky z účtovníctva z iného dôvodu, ako je úhrada alebo započítanie. Odpis pohľadávok však nemožno stotožňovať so zánikom pohľadávky. Odpis predstavuje trvalé upustenie od vymáhania.
K
Zmeny do ZP sa hlásia do 8 dní
29. 7. 2010
Zmenu mena, priezviska, rodného čísla a trvalého pobytu je poistenec povinný svojej zdravotnej poisťovni oznámiť do ôsmich dní.
Takisto platitelia poistného v prípade zmeny svojho názvu, sídla, bydliska, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmeny dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov, sú povinní do ôsmich dní tieto skutočnosti nahlásiť príslušnej ZP. Na tieto oznamovacie povinnosti slúži tlačivo "Oznámenie poistenca/platiteľa o zmenách". Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou môže za nespl nenie oznamovacích povinností uložiť pokuty až do výšky až 331 eur.
Aj nezamestnaní na Slovensku môžu zarábať a neprídu o dávky
28. 7. 2010
Dôležitou podmienkou na ktorú nezamestnaní musia myslieť je mesačná mzda, ktorá nesmie prekročiť 135,51 eura.
Každý Slovák, ktorý je zaradený v evidencii nezamestnaných má možnosť si privyrobiť, ale má presne stanovené podmienky, aby neprišiel o dávku v nezamestnanosti. Hlavnou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie prekročiť 135,51 eura. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne. Ďalšou dôležitou podmienkou je, že nezamestnaní môžu pracovať na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.
Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí sa zvýši
26. 7. 2010
Množstvo Slovákov, ktorí sa rozhodnú pracovať v zahraničí, sa v najbližších mesiacoch začne zvyšovať.
Nemecko a Rakúsko totiž plánuje v budúcom roku plne otvoriť trh pre Slovákov a ďalších Východoeurópanov, čím by sa mohlo zvýšiť počet pracujúcich Slovákov v zahraničí.
Slovákov v cudzine ubudlo najmä na prelome r.2008 a 2009, keď SR zavádzala euro. V r.2008 ich bolo 167 600 a rok potom už len 129 000. Analytici sa však zhodujú, že ich počet klesol najmä pre krízu a nie pre euro. Dôležitým faktorom bol totiž celosvetový útlm ekonomík a nárast nezamestnanosti.
Počet ľudí schopných nastúpiť do práce ihneď klesá
23. 7. 2010
Bratislava - Disponibilných uchádzačov o prácu, čiže ľudí schopných nastúpiť ihneď do zamestnania, bolo v júni 41 % zo všetkých uchádzačov.
Je to o 5 % menej ako pred rokom a ich podiel v posledných mesiacoch stále klesá. Vyplýva to z údajov portálu Profesia.sk . Najviac ľudí schopných nastúpiť do zamestnania ihneď je v kategórii ľudí so základným vzdelaním. Prepúšťanie pre hospodársku krízu sa ich dotklo ako prvých. Ľudí so základným vzdelaním, ktorí prišli o prácu, bolo začiatkom minulého roka 75 %.