Výpoveď zamestnancovi so zdravotným postihnutím
23. 5. 2022
Od 1. 4. 2022 je účinná novela č. 82/2022 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, ktorou sa zjednodušuje proces skončenia pracovného pomeru zamestnanca so zdravotným postihnutím.
Podľa § 66 Zákonníka práce zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď podanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce (ak sa zamestnávateľ zrušuje alebo premiestňuje alebo jeho časť) a podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce (ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre vážne porušenie pracovnej disciplíny; pre sústavné menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacov v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede).
Z uvedeného vyplýva, že podľa Zákonníka práce ak chce zamestnávateľ skončiť pracovný pomer výpoveďou so zamestnancom, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, má:
• povinnosť prerokovať výpoveď so zástupcami zamestnancov, ak títo na pracovisku zamestnávateľa pôsobia [§ 74 Zákonníka práce],
• žiadať o súhlas so skončením pracovného pomeru výpoveďou príslušný úrad práce, pričom úrad práce má na vyjadrenie všeobecnú lehotu podľa správneho poriadku; úrad práce môže, ale nemusí takýto súhlas udeliť [§ 66 Zákonníka práce]. Vo veci udelenia predchádzajúceho súhlasu rozhoduje v prvostupňovom správnom konaní miestne a vecne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v druhostupňovom správnom (odvolacom) konaní Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
K
Nehody pri euronásobilke
3. 1. 2009
Nákupy v eurozóne včera sprevádzali desiatky drobných nehôd spojených s vydávaním. Dobrou správou je, že aj keď v platbách dominovala koruna, ľudia si zmenárne z obchodov neurobili.
Napriek tomu pre
obchodníkov i zákazníkov stále platí - precvičiť si základné počty a násobilku.
V
obmedzenom režime zatiaľ fungujú niektoré internetové obchody. Dôvodom okrem
prechodu na euro sú aj prebiehajúce
inventúry.
Pre milovníkov predĺžených víkendov
3. 1. 2009
Stačí si zobrať deň dovolenky a máte minimálne štyri dni voľna v rade. Tento rok sa takáto možnosť naskytne až osemkrát.
Mnohí ju využili už v januári. Kto chcel mať
predĺžený víkend a zobral si dovolenku v piatok druhého a v pondelok piateho
januára mal voľno až šesť dní. Ide o
suverénne najdlhší predĺžený víkend v tomto roku.
Dohody o práci študentov by mali byť písomné
3. 1. 2009
Podľa § 228 Zákonníka práce by dohody o brigádnickej práci študentov mali byť písomné. Mala by v nich byť uvedená práca, odmena, rozsah pracovného času a lehota, na ktorú sa dohoda uzatvára.
V dohode je možné určiť
aj spôsob skočenia brigádnickej práce.
Inšpekcie zistili, že niektorí zamestnávatelia sa so študentami dohodnú o
brigáde len ústne, mzdu študentom nevyplatia a je veľmi ťažké dokázať, či
študent prácu vykonával. Inšpektori tiež zistili nedovolené vykonávanie nočných
prác a práce nadčas. Ďalšie porušovanie Zákonníka práce bolo vo vedení
evidencie pracovného času, obchádzaní lekárskych prehliadok a nedodržiavaní
predpisov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Sociálne zmluvy s Austráliou a Izraelom
2. 1. 2009
V tomto roku si vláda naplánovala uzavretie zmlúv o sociálnom zabezpečení s oboma štátmi.
Problémy so sociálnym zabezpečením Slovákov pracujúcich v
Austrálii a Izraeli by sa tak mali stať od polovice roka minulosťou. Rovnaká
dohoda by mala byť neskôr uzavretá aj so Spojenými štátmi.