Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy v parlamente

Zákon zbytočnosti: Parlamentná politika je jediná hra, pri ktorej nie je treba používať zdravý rozum.

Akustický zákon: Kto v parlamente najviac vykrikuje, tomu nakoniec dajú za pravdu.

Zákon chybných počtov: Na prijatie dobrého zákona vždy chýba jeden hlas.

(Murphyho zákonník)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Cesta pravdy je jediná, ale lož má tisíc chodníčkov.

Nič nevie korumpovať tak dobre ako peniaze.

Najľahšou cestou ako prísť k peniazom je prestať ich utrácať.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákony a komentáre

Polovičná pravda má rovnakú cenu ako celá lož.

Vernosť si za prachy nekúpiš. Ale poslušnosť áno.

Priateľ sa pýta priateľa. „Tak ako ti dopadli skúšky v autoškole?“ „Ešte neviem. Keď ma pustili z nemocnice, policajt a inštruktor ešte neboli pri vedomí.“

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

(Murphyho zákony v bájkach)

Výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie

2. 5. 2022 Zamestnávateľ je povinný predkladať výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.
Zároveň musí uviesť deň, ktorý je určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca, podľa § 231 ods. 1 písm. e) zákona o sociálnom poistení, v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, financovanie podpory a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, s určením fyzickej osoby, ktorá plní povinnosti voči Sociálnej poisťovni.
K

Od februára s obmedzuje splatnosť faktúr

31. 1. 2013 Maximálna lehota splatnosti faktúr v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov sa od začiatku februára obmedzí.
Účinnosť nadobúda novela Obchodného zákonníka, ktorou sa stanovuje maximálna lehota splatnosti na 60 dní, pričom pre subjekty verejného práva, ako sú napríklad vyššie územné celky , obce či štátne orgány platí len 30-dňová lehota splatnosti. Od februára 2013 sa stanovuje aj výška paušálnej náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávky, a to na 40 eur jednorazovo bez ohľadu na dĺžku omeškania.

Zamestnanci s nízkym platom dostanú od štátu prémiu

31. 1. 2013 Ľudia s nízkym platom môžu dostať od štátu zamestnaneckú prémiu.
Nárok na ňu majú všetci zamestnanci, ktorých príjem je taký nízky, že si nemôžu uplatniť ani celú nezdaniteľnú časť základu dane. Výška prémie sa odvíja od dosiahnutého platu. Najvyššiu sumu dostanú ľudia, ktorých ročný zárobok neprekročil 12-násobok priemernej mzdy. Mesačne tak mohli zarábať maximálne 327,20 eura. Štát by im mal vyplatiť 46,40 eura. Ľuďom, ktorí zarábali viac, sa výška zamestnaneckej prémie vypočíta ako 19 percent z rozdielu nezdaniteľnej časti základu dane a ich skutočným daňovým základom. O vyplatenie zamestnaneckej prémie je potrebné požiadať.

Poisťovne musia živnostníkom oznámiť novú výšku odvodov

31. 1. 2013 Zdravotné poisťovne majú dva dni na to, aby svojim klientom - samoplatiteľom a samostatne zárobkovo činným osobám oznámili výšku nového preddavku na poistenie.
K 31. januáru by tak už platitelia poistného mali vedieť, akú sumu budú mesačne poukazovať na účet svojej poisťovne. Novú výšku preddavku za január 2013 je potrebné do zdravotnej poisťovne uhradiť najneskôr do 8. februára 2013.

Penzisti môžu v tomoto roku zarobiť viac

29. 1. 2013 Od januára sa zvýšila nezdaniteľná časť základu dane.
Vďaka tomu je od daní oslobodená vyššia suma. Dôchodcovia nemusia platiť daň, ak ich ročný zárobok nepresiahne polovicu nezdaniteľného minima. Ak za minulý rok nezarobili viac ako 1 822,37 eura, nemusia platiť žiadne dane. V tomto roku je od dane oslobodený príjem až do výšky 1 867,97 eura. Dôchodca, ktorý v tomto roku nechce platiť žiadne dane, nemal by zarábať mesačne viac ako 155 eur. Ľuďom, ktorí zarábajú len mierne viac, sa oplatí, ak sa so svojím zamestnávateľom dohodnú na nižšom zárobku.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner