Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a múdrosť

Múdry páli mosty za sebou, hlupák pred sebou.

Múdrosť je schopnosť vyvarovať sa dokonalosti.

Keď človek získa múdrosť a rozvahu, je už príliš starý na to, aby ich využil.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ako si komplikovať život - II. večer

Vždy treba obetovať niečo čo chceme, kvôli niečomu, čo chceme viac.

Dobre vymyslené podanie mizernej zásady vždy prekoná zlé podanie vynikajúcej zásady.

Ak pokus vyjde hneď na prvý raz, niekde sa stala chyba.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

(Murphyho zákony v bájkach)
Nebo je v nebi

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

(Zrnká úsmevu)
Murphy optimista

Ak niekto nevie nič o ničom, nič to! Ide o jedinca, ktorý je univerzálne použiteľný.

Ak ste si otvorili hubu na nesprávnom mieste a dostali ste po nej, skúste vymeniť miesto alebo hubu.

Ak vás tri dni naháňali a nakoniec vás dostali, je to lepšie, ako utekať po celý zvyšok života.

(Murphyho zákonník)

Vo Vysokých Tatrách zvyšovali daň z ubytovania. Podnikatelia dali podnet prokuratúre

30. 1. 2024 Primátor Vysokých Tatier avizuje, že mesto si v spolupráci s budúcim ministerstvom cestovného ruchu posvieti na daňové úniky pri výbere poplatku.
VYSOKÉ TATRY: V meste Vysoké Tatry sa s platnosťou od 1. marca tohto roka zvýši miestna daň za ubytovanie. Tú platia hostia v ubytovacích zariadeniach za každé jedno prenocovanie počas svojho pobytu v horách. Poplatok porastie zo súčasných dvoch eur na 3,50 eura, čo je 75-percentný nárast.
Hlasovaním o novom všeobecne záväznom nariadení, ktoré túto daň upravuje, rozhodli ešte v polovici decembra minulého roku mestskí poslanci vo Vysokých Tatrách. Pôvodný návrh samosprávy pritom počítal so zvýšením až na štyri eurá. Nárok na 50-percentnú zľavu na dani z ubytovania budú mať kúpeľní hostia, ktorým liečebný pobyt vo Vysokých Tatrách odporúča ošetrujúci lekár.
Od dane za ubytovanie sú oslobodené osoby do 18 rokov veku, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, vrátane sprievodcu a osoby v hmotnej núdzi.
Hotelierom sa zvyšovanie poplatku nepáči a kritizujú ho. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje viac ako 200 tatranských podnikateľov, krátko po zvýšení dane z ubytovania avizovalo podanie podnetu na preskúmanie zákonnosti prijatého nariadenia. V polovici januára tohto roka sa Tatranci skutočne obrátili na Okresnú prokuratúru v Poprade...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Kríza znižuje dopyt, podniky ohlasujú hromadné prepúšťanie, vláda chce udržať zamestnanosť

29. 1. 2009 Vládny kabinet včera rozhodol, že na spotrebe štátu ušetrí 332 miliónov eur. Použije ich na podporu rastu a udržanie pracovných miest.
Podrobnosti prezradí dnes, po prvom rokovaní novozriadenej Rady pre hospodársku krízu. Rada by mala vybrať opatrenia, ktoré sa jej budú zdať najefektívnejšie. Zatiaľ sa hovorí o príspevkoch pre zamestnávateľov a možných zmenách v Zákonníku práce. Koalícia aj opozícia sa zhodujú, že úspory sú nevyhnutné. Podľa opozície však nedostatočné. Optimizmus nevzbudzujú aní správy zo včerajšieho stretnutie ekonomických elít v Davose. Na Slovensku včera oznámili prepúšťanie Slovglass v Poltári, Yazaki Wiring                              v Michalovciach, prepúšťanie ohlasujú v strojárskom priemysle, medzi dodávateľmi automobiliek i v potravinárstve. Kríza ukazuje, že na opatreniach musia byť zainteresované všetky subjekty - monopoly cez nižšie ceny energií pre podnikateľov, odbory cez požiadavky na neúmerné zvyšovanie platov, banky cez zvýhodnené produkty pre podniky a samosprávy. Krízou sa vázne zaoberajú aj samosprávy, ktoré chcú viac investovať cez podniky vo svojej pôsobnosti.  
(Zdroj: HNONLINE)

Spolupráca nezamestnaných s úradom práce

28. 1. 2009 Úrad práce je jednou z inštitúcií, kam sa môžu nezamestnaní obrátiť o pomoc. Ak nezamestnaný nepožiada úrad práce o zaevidovanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, stáva sa dobrovoľne nezamestnaným.
V tom prípade si musí sám hradiť zdravotné poistenie. V prípade, že nezamestnaný bude zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, zdravotné poistenie počas tejto evidencie platí štát. Kto sa rozhodne pre spoluprácu s úradom práce, mal by tak urobiť do siedmich kalendárnych dní po skončení pracovného pomeru. K povinnostiam zaregistrovaného patrí aktívne hľadanie si práce a preukazovanie tejto aktivity najmenej raz za kalendárny mesiac. Ak úrad práce osloví registrovaného uchádzača s vhodnou ponukou zamestnania, musí mu byť tento                           k dispozícii do troch pracovných dní od doručenia výzvy.  Zamestnávatelia nie sú povinní oznamovať uvoľnené či nové pracovné miesta úradu práce. Preto aktivita pri hľadaní práce spočíva na nezamestnaných. Evidovaný nezamestnaný môže za určitých podmienok žiadať napríklad o príspevok na dochádzku za prácou, na absolventskú prax, na samostatnú zárobkovú činnosť či na vzdelávanie a prípravu pre trhu práce.  
(Zdroj: HNONLINE)

Prepustenie zo zamestnania - dokumenty pre zamestnanca

28. 1. 2009 Pri prepúšťaní zo zamestnania majú zamestnanci určité nároky. Predovšetkým im však zamestnávateľ musí odovzdať niektoré dokumenty.
Prepúšťaný má narok na podporu zo strany zamestnávateľa, aj úradu práce. Keď výpoveď dáva zamestnávateľ - z dôvodu, že ruší pracovné miesto z organizačných dôvodov, ruší alebo premiestňuje firmu, alebo preto, že zamestnanec zo zdravotných dôvodov už nemôže vykonávať svoju prácu, mal by zamestnancovi vyplatiť odstupné. Ak firma zamestnanca prepúšťa z iných dôvodov, odstupné mu nepatrí. Z vyplateného odstupného sa neplatia odvody do poisťovní. Vstupuje však do základu dane a je zdaňované daňou               z príjmov. Výška vyplateného odstupného by mala byť uvedená v ukončení pracovného pomeru. V prípade, že zamestnávateľ nazve a do výplaty zahrnie odstupné ako odmenu, okrem preddavku na daň z príjmov je treba zaplatiť aj odvody do fondov zdravotného a sociálneho zabezpečenia. Toto riešenie je nevýhodné tak pre zamenávateľa, ako aj pre zamestnanca. Hromadné prepúšťanie má iné pravidlá ako klasická výpoveď. Hromadné prepúšťanie je potrebné oznámiť Ústrediu práce, o jeho podmienkach vyjednávajú  odbory (ak nie sú, hromadné prepúšťanie musí zamestnávateľ prerokovať priamo s dotknutými zamestnancami). V rámci hromadného prepúšťania majú zamestnanci nárok na náhradu mzdy najmenej vo výške dvojnásobku priemerného zárobku.  Pri ukončení zamestnania je zamestnávateľ povinný vystaviť tieto dokumenty: – ukončenie pracovného pomeru alebo dohodu o ukončení pracovného pomeru
– potvrdenie o zamestnaní (predtým zápočtový list)
– potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň
– potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti
– pracovný posudok.
 
(Zdroj: HNONLINE)

Prepustení Slováci sa do podnikania nehrnú

27. 1. 2009 Slováci, ktorí prišli v dôsledku hospodárskej krízy o prácu, si buď ihneď nájdu uplatnenie u iného zamestnávateľa, alebo končia na úradoch práce. Iba minimálny počet prepustených sa pokúša riešiť svoju životnú situáciu podnikaním.
Často ich k tomu nútia samotní zamestnávatelia. Pri prepúšťaní zamestnancov sa zamestnávatelia zbavujú najskôr ľudí zamestnaných cez personálny lízing,  zamestnancov so zmluvami na určitý čas a napokon  nasledujú  ľudia pracujúci cez firmu na živnosť. Ani z jednej z týchto troch skupín sa totiž nemusí platiť odstupné, čo pre firmu znamená úsporu nákladov. Ľudia ponúkajúci svoje služby na živnosť majú na trhu práce vyššiu šancu uspieť, ako uchádzači, ktorí striktne trvajú iba na klasickom pracovnom pomere.  
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner