Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Opakujúca sa kríza je dôkazom nedbalosti a lenivosti šéfa.

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Kolíska práva

Nevynášaj úsudok ak neprehovorili obidve stránky.

Mocou zákona je: rozkazovať, zakazovať, dovoľovať a trestať.

Dokazovanie prináleží tvrdiacemu, nie popierajúcemu.

(Myšlienky bez cla)
Život je žart...

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

(Myšlienky bez cla)
Kapitola: Murphyho desatoro

8. Ak teoreticky existuje 50 % pravdepodobnosť, že sa niečo zlé stane, potom sa to stane v deviatich prípadoch z desiatich.

6. Ak sa niečo mohlo pokaziť a predsa sa tak nestalo, tak potom len preto, že nepokazené to narobí viac škody.

5. Ak sa môže pokaziť viacero vecí naraz, tak sa pokazia v najhoršom možnom poradí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

(Zrnká úsmevu)

Vo Vysokých Tatrách zvyšovali daň z ubytovania. Podnikatelia dali podnet prokuratúre

30. 1. 2024 Primátor Vysokých Tatier avizuje, že mesto si v spolupráci s budúcim ministerstvom cestovného ruchu posvieti na daňové úniky pri výbere poplatku.
VYSOKÉ TATRY: V meste Vysoké Tatry sa s platnosťou od 1. marca tohto roka zvýši miestna daň za ubytovanie. Tú platia hostia v ubytovacích zariadeniach za každé jedno prenocovanie počas svojho pobytu v horách. Poplatok porastie zo súčasných dvoch eur na 3,50 eura, čo je 75-percentný nárast.
Hlasovaním o novom všeobecne záväznom nariadení, ktoré túto daň upravuje, rozhodli ešte v polovici decembra minulého roku mestskí poslanci vo Vysokých Tatrách. Pôvodný návrh samosprávy pritom počítal so zvýšením až na štyri eurá. Nárok na 50-percentnú zľavu na dani z ubytovania budú mať kúpeľní hostia, ktorým liečebný pobyt vo Vysokých Tatrách odporúča ošetrujúci lekár.
Od dane za ubytovanie sú oslobodené osoby do 18 rokov veku, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, vrátane sprievodcu a osoby v hmotnej núdzi.
Hotelierom sa zvyšovanie poplatku nepáči a kritizujú ho. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje viac ako 200 tatranských podnikateľov, krátko po zvýšení dane z ubytovania avizovalo podanie podnetu na preskúmanie zákonnosti prijatého nariadenia. V polovici januára tohto roka sa Tatranci skutočne obrátili na Okresnú prokuratúru v Poprade...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Dohody o vykonaní práce

27. 2. 2009 Brigádnika na dohodu o vykonaní práce možno zamestnať len obmedzene, maximálne na 350 hodín. Brigády v prvom rade slúžia na krátkodobé vykrytie dopytu po pracovnej sile.
Pre dohodu o vykonaní práce platia tieto pravidlá:
- možnosť uzavrieť aj viacero dohôd u jedného zamestnávateľa, maximálne však na 350 hodín v kalendárnom roku
- dohodu je možné uzavrieť aj s viacerými zamestnávateľmi súčasne
- ide o doplnkovú formu zamestnávania, určenú na jednorazovú prácu
- dohodu nemožno uzavrieť na práce vykonávané pravidelne
- pracovný čas si spravidla určuje sám zamestnanec, podstatný je výsledok
- v písomnej dohode nesmie chýbať pracovná úloha, výška odmeny za jej vykonanie, čas, v ktorom treba úlohu vykonať a predpokladaný rozsah práce, ak nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy
- dohoda sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce
- od dohody môže odstúpiť zamestnanec aj zamestnávateľ
- odmena je splatná po dokončení a odovzdaní práce, možno sa dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy
Podrobnosti dohody upravuje § 226 Zákonníka práce.
(Zdroj: PRAVDA)

Pripravuje sa novela zákona o DSS

26. 2. 2009 Vláda v spolupráci s centrálnou bankou pripravuje novelu zákona, ktorá by mala súčasné fixne nastavené platby zrušiť a nadviazať ich na dosiahnuté výnosy.
(Zdroj: HNONLINE)

Na Slovensku sa neočakáva dramatický pokles nezamestnanosti

26. 2. 2009 Aj keď v súčasnosti nikto nedokáže povedať, akým smerom a s akou intenzitou sa bude kríza uberať, dramatický vývoj nezamestnanosti sa na Slovensku neočakáva.
Situácia v súvislosti s hromadnými prepúšťaniami nie je taká hrozivá, ako sa pôvodne zdalo. Z avizovaných prepúšťani sa realizovala iba jedna pätina. Niektoré odvetvia na Slovensku, napríklad maloobchod alebo služby vykazujú dobré čísla. Vyhlásila to tajomníčka rezortu Ministerstva práce.
(Zdroj: HNONLINE)

Reálne mzdy by klesať nemali

25. 2. 2009 Aj napriek tomu, že Slovensko zasiahla vlna globálnych ekonomických problémov, reálne mzdy by klesať nemali. Skutočnosť, že reakcia miezd na pokles výroby je pomalšia ako sa očakávalo, ukázali čerstvé údaje za december. Medziročný rast sa opäť zanedbateľne zvýšil.
Predpovedať, čo sa bude diať so mzdami v tomto roku, je ťažšie ako bývalo v minulosti. Platí to o Slovensku aj o zahraničí. Na rozdiel od minulých rokov, keď platy určovala ziskovosť, produktivita a trh práce, teraz vstupujú do hry ďalšie faktory. Napríklad príkazy z materských firiem, potreba vytvárania zásob pre zníženú ochotu bánk pri financovaní biznisu či jednoduchá opatrnosť.
Personálne náklady sú oblasť, kde firmy hľadajú rezervy na prvom mieste. Prvá vec, ktorú začali firmy škrtať, sú benefity pre zamestnancov. Po rokoch zvyšovania počtu zamestnancov, ktorí majú nárok na rozličné prilepšenia, začali sa počty týchto zamestnancov znižovať. Najväčší bol pokles zamestnancov, ktorí dostávali ako benefit príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie.  Obľúbenou položkou znižovania výdavkov sú aj výdavky na školenia a vzdelávanie, príspevky na kultúru či nápoje na pracovisku.
To, že rast miezd za december a január bude pokračovať, zatiaľ naznačuje medziročné porovnanie dát respondentov, ktorým sa sleduje vývoj v oblasti miezd. Podľa týchto údajov  sa priemerný hrubý mesačný plat na Slovensku v tomto období zvýšil o šesť percent. V porovnaní s Českou republikou je tento nárast nižší, tam podľa prieskumu mzdy rástli  o osem percent.
(Zdroj: TREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner