Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

Nezáleží na tom, aká je skutočnosť, ale ako sa javí ostatným.

(Murphyho zákony v bájkach)
O podnikateľoch

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

(Murphyho zákonník)
Murphy v parlamente

Zákon epidémie: Chyby zo zlého zákona sa prenesú aj do doteraz dobrých zákonov.

Zákon usilovnosti: Kto chce byť najúspešnejší, musí najviac hrabať.

Zákon fušera: Ak je návrh zákona bez chyby, poslanci prijmú 99 pozmeňovacích návrhov, ktoré doň vnesú 99 chýb.

(Murphyho zákonník)
Typy ľudí - VI. večer

Ak riešenie problému vyžaduje zvolanie väčšieho počtu porád, potom sa tieto porady nakoniec stanú dôležitejšími, ako problém.

Ak sa dá nejaká myšlienka realizovať po tom, ako úspešne prešla cez schvaľovaciu mašinériu, potom sa ju vôbec neoplatí realizovať.

Odkladanie vylučuje nudu. Ten, kto všetko odkladá, nemá nikdy pocit, že nemá čo robiť.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy a šťastie

To, že ste vyhrali, ešte nezaručí, že budete šťastní.

Najväčší hlupáci sú tí, ktorí splašene behajú dookola a pokúšajú sa urobiť správne veci bez toho, aby si zistili, ktoré veci sú správne.

Jeden hlupák dokáže skomplikovať veci natoľko, že si s nimi neporadí ani tisíc múdrych.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Vo Vysokých Tatrách zvyšovali daň z ubytovania. Podnikatelia dali podnet prokuratúre

30. 1. 2024 Primátor Vysokých Tatier avizuje, že mesto si v spolupráci s budúcim ministerstvom cestovného ruchu posvieti na daňové úniky pri výbere poplatku.
VYSOKÉ TATRY: V meste Vysoké Tatry sa s platnosťou od 1. marca tohto roka zvýši miestna daň za ubytovanie. Tú platia hostia v ubytovacích zariadeniach za každé jedno prenocovanie počas svojho pobytu v horách. Poplatok porastie zo súčasných dvoch eur na 3,50 eura, čo je 75-percentný nárast.
Hlasovaním o novom všeobecne záväznom nariadení, ktoré túto daň upravuje, rozhodli ešte v polovici decembra minulého roku mestskí poslanci vo Vysokých Tatrách. Pôvodný návrh samosprávy pritom počítal so zvýšením až na štyri eurá. Nárok na 50-percentnú zľavu na dani z ubytovania budú mať kúpeľní hostia, ktorým liečebný pobyt vo Vysokých Tatrách odporúča ošetrujúci lekár.
Od dane za ubytovanie sú oslobodené osoby do 18 rokov veku, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, vrátane sprievodcu a osoby v hmotnej núdzi.
Hotelierom sa zvyšovanie poplatku nepáči a kritizujú ho. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje viac ako 200 tatranských podnikateľov, krátko po zvýšení dane z ubytovania avizovalo podanie podnetu na preskúmanie zákonnosti prijatého nariadenia. V polovici januára tohto roka sa Tatranci skutočne obrátili na Okresnú prokuratúru v Poprade...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Daňové úrady už spracovali takmer osemstotisíc priznaní

5. 4. 2009 Daňové úrady v SR spracovali do konca tohto týždňa takmer 800 000 priznaní k dani z príjmov za rok 2008. V porovnaní s minulým rokom zatiaľ najväčší podiel daňových priznaní zaevidovali od fyzických osôb. Ide o daňové priznania typu A, ktoré predstavujú až 87 %.
Hovorca Daňového riaditeľstva SR uviedol, že spracovaných bolo doteraz 76 % priznaní  k dani z príjmu fyzických osôb typu B. Najmenej, 69 % priznaní spracovali zatiaľ daňové úrady od právnických osôb.
Na daňové úrady bolo tento rok podaných vyše 23 tisíc žiadostí o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie minulého roka. Kladne bolo vybavených vyše 20 tisíc žiadostí, z toho takmer 18 000 žiadostí u fyzických a vyše 2 500 žiadostí u právnických osôb.
(Zdroj: HNONLINE)

Slováci sú na PN najviac od roku 2003

3. 4. 2009 Vo februári dosiahla priemerná miera dočasnej práceneschopnosti na Slovensku najvyššie percento od roku 2003.

Nárast oproti januáru t. r. predstavuje 0,58 percentuálneho bodu a oproti februáru 2008 ide o zvýšenie o 0,97 percentuálneho bodu. Štatistiky zverejnila Sociálna poisťovňa.
(Zdroj: PRAVDA)

Poisťovňu Dôvera štát potrestal vysokou pokutou

1. 4. 2009 Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera musí podľa rozhodnutia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vypracovať ozdravný plán. Poisťovňa podľa predsedu úradu nepredložila všetky potrebné dokumenty, ktoré by potvrdzovali, že dokáže splácať svoje záväzky.
Ak by predložený ozdravný plán  úrad  neschválil, môže na poisťovňu uvaliť nútenú správu. Úrad zároveň potrestal poisťovňu pokutou vyše 165 tisíc €. Voči sankcii sa poisťovňa môže odvolať.
Úrad prostredníctvom ozdravného plánu Dôveru zaviazal, aby predkladala všetky požadované údaje o svojom  hospodárení.
Ďalšie štyri zdravotné poisťovne, ktoré na Slovensku pôsobia, predložili Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou  všetky žiadané informácie.
(Zdroj: SME)

Investori radia - investuje menšie sumy v pravidelných intervaloch

1. 4. 2009 Ruka v ruke s finančnou krízou prišiel výrazný prepad na akciových trhoch, úroky centrálnych bánk sa priblížili k nule a klesajú ceny nehnuteľností. Ľudí to prinútilo pozerať sa inak na to, kam vložia svoje peniaze.
Tí, čo sa živia investovaním peňazí iných, radia: netreba panikáriť.  Napriek neistým časom by ľudia dočasným výkyvom nemali podliehať. Vhodnou stratégiou, ako výkyvy na trhoch nakloniť vo svoj prospech, je napríklad investovanie menších súm v pravidelných intervaloch. Ak cena podielu klesá,  dá sa za rovnakú sumu nakúpiť viac podielov.  Potom, keď cena vzrastie, človek zarobí.
Akcie a burzové indexy sú v súčasnosti  na minime, takmer všetky poklesli o viac ako 50 percent.   Ešte pred koncom leta by však podľa niektorých investičných poradcov mohlo dôjsť k  ich nárastu o 35 až 50 percent.
Zásady, ktoré v čase krízy treba dodržiavať:
- byť ostražitý
- nepodliehať emóciám a aktuálnym trendom
- nevyberať bez rozmyslu peniaze pri dočasnom poklese výnosov
- zvážiť si každé nasmerovanie peňazí
- zvážiť si riziko, ktoré ste ochotný podstúpiť
- stanoviť si  obdobie, na ktoré ste peniaze ochotný investovať
- vypočuť si názor viacerých odborníkov, ale urobiť si vlastný úsudok
- investovať menšiu sumu v pravidelných intervaloch.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner