Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

(Zrnká úsmevu)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

Nezáleží na tom, aká je skutočnosť, ale ako sa javí ostatným.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákonník

Čo sa v živote podarí, o chvíľu sa obráti naruby.

Pár minút po tom, ako podpíšete so zahraničným partnerom zmluvu o pôžičke, zmenia kurz koruny vo váš neprospech.

Ak sa môže naraz pokaziť viac vecí, tak sa budú kaziť tak, aby z toho bol čo najväčší trapas.

(Murphyho zrnká II)
Ako bojovať s klebetou

Ohňom a mečom ničia nepriateľa barbari. V civilizovanej spoločnosti na to stačí jedovatý jazyk.

O klebetení platí dvojnásobne, že zručnosť sa získava cvičením.

Ak dozrel čas, klebetu nič nezastaví.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Vláda schválila rekordnú výšku minimálnej mzdy

26. 8. 2020 Firmy a živnostníci si budú musieť od nového roka siahnuť hlbšie do vrecka. Budú platiť vyššie odvody z minimálnej mzdy, ktorá od januára stúpne z tohtoročných 580 eur na 623 eur. Na svojom dnešnom rokovaní to schválila vláda.
Zmeny po neúspešnom rokovaní tripartity navrhol minister práce Milan Krajniak s tým, že si polepšia zamestnanci. V skutočnosti dané platy poberá približne deväť percent pracovníkov. Mnohých z nich zamestnávajú menší a strední podnikatelia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Dôchodok alebo zárobok? Budete si musieť vybrať

27. 11. 2012 Na poberateľov predčasného dôchodku sa valí ďalšia pohroma.
V budúcom roku prídu o možnosť privyrobiť si na dohodu. Novela zákona o sociálnom poistení z 10. augusta znamená, že dohodári budú mať povinné odvody do dôchodkového systému. Tak ako zamestnanci. Nadobudnutím statusu zamestnancov im zaniká nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku. V súčasnosti sa to môže týkať päť a pol tisíca ľudí. Kto nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2013, sa musí rozhodnúť, čo s ním bude po tomto dátume. Ak uprednostní zárobok, nemusí nič vykonať a poisťovňa mu prestane vyplácať dôchodok. Druhou možnosťou je ukončenie práce na dohodu. V tomto prípade je dôležité, kedy k tomuto úkonu dôjde. Poisťovňa môže konať iba na základe odhlášky dohodára z dôchodkového poistenia, ktorú podáva zamestnávateľ. Aj táto lehota uplynie 28. februára.

Sociálna poisťovňa po kontrolách ukončila 43-tisíc péeniek

16. 11. 2012 V obodbí od 1. januára do 30. septembra tohto roka posudkoví lekári Sociálnej poisťovne iniciovali ukončenie vyše 43 tisíc dočasných pracovných neschopností - péeniek.
Ide o 7,6 % z celkového počtu 567 032 skontro­lovaných dočasných pracovných neschopností, ktoré ošetrujúci lekári vystavili poistencom. Za celý minulý rok posudkoví lekári poisťovne skontrolovali 614 695 dočasných pracovných neschopností a odporučili ošetrujúcim lekárom ukončiť vyše 15 tisíc „péeniek“. „Pri priemernej výške nemocenskej dávky na jedného poberateľa za jeden deň by tak úspora predstavovala za každý deň ďalšieho trvania dočasných pracovných neschopností viac ako 315 tisíc eur.“ Pri priemernej dĺžke trvania jedného prípadu dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá v súčasnosti predstavuje 51,34 dňa, by táto úspora dosiahla za obdobie od 1. januára do 30. septembra tohto roka približne 16 mil. eur.

Vojaci a policajti neprídu o výsluhové dôchodky

15. 11. 2012 Rezort vnútra už pripravil návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorá sa okrem iného dotkne aj ich výsluhových dôchodkov.
Navrhované zmeny však chce minister vnútra najprv prerokovať s partnermi v silových rezortoch a následne predstaviť ministerstvu financií. Ministerstvo vnútra predstavilo prvý návrh zmien na konci leta. V nich predpokladalo posun nároku na výsluhový dôchodok pre príslušníkov poriadkových síl z doterajších 15 na 25 rokov štátnej služby. Jeho poberatelia mali navyše do dosiahnutia veku 62 rokov platiť 10-percentný stabilizačný odvod. Návrh, ktorý zahŕňal tieto a ďalšie zmeny, však narazil na rezort financií. Ten v tom istom čase zvažoval riadne zdanenie výsluhových dôchodkov 19-percentnou daňou. Minister financií ustúpil od takejto zmeny s tým, že dal šéfom silových rezortov čas na vypracovanie zmeny, ktorá by zabezpečila "dlhodobú udržateľnosť vyplácania výsluchových dôchodkov".

Politici a sudcovia budú mať aj naďalej výsadné platy

15. 11. 2012 Spomedzi ľudí, ktorých platí štát, štátnych zamestnancov a ústavných činiteľov v budúcom roku najviac zarobia sudcovia, prokurátori a politici.
Sudcom a prokurátorom ako jediným by príjmy mali rásť o valorizáciu. Poslanci parlamentu a členovia vlády si platy síce plánujú zmraziť, stále však s ich výškou budú na prvých miestach rebríčka. Zatiaľ nie je isté, či štát pridá aj lekárom a či sa z lepších príjmov budú tešiť aj učitelia. Ostatným zamestnancom štátnej správy hrozí päťpercentný pokles miezd alebo ich zmrazenie. Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok by sa mali sudcom od januára dvihnúť platy priemerne o 230 eur, čím by sa dostali na úroveň 3 633 eur. Podobne sú na tom aj prokurátori, ktorí by mali zarábať v priemere 3 393 eur.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner