Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Svetlá budúcnosť

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

Štyria slordi pravidelne kažý štvrtok hrávajú v klube bridž. Až raz namiesto slorda Cesnacka príde jeho sluha Ďuro s odkazom: „Jeho slordstvo má dámsku návštevu. Odkazuje vám, že ak bude môcť, tak nepríde, a ak nebude môcť, tak príde.“

(Myšlienky bez cla)
Ja nič, to Murphy

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a informácie

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

S počítačom sa dá urobiť rýchlejšie naozaj všetko.

Kedykoľvek sa treba vyhovoriť, vyhovorte sa na počítač.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek očami klasikov

Zákon vidí nahnevaného, ale nahnevaný človek nevidí zákon.

Tak ako vlna, ktorá sa preliala pomimo, sa znova nevráti, ani hodina, ktorá sa minula.

Múdreho človeka neľaká ani chudoba, ani smrť, ani väzenie.

(Myšlienky bez cla)
Murphyho inzeráty

Stratila sa mi žena. Zn.: Kto ju nájde a privedie mi ju, tomu rozbijem hubu.

Mladý, dynamický notorik hľadá sponzora. Zn.: Vo dvojici sa to ťahá lepšie.

Hľadáme analfabeta na prácu s prísne tajnými dokumentmi. Zn.: Úrad vlády.

(Murphyho zrnká II)

Virtuálna mena u FO z účtovného a daňového hľadiska

27. 8. 2021 Základný právny rámec pre zdanenie príjmov plynúcich z obchodovania s kryptomenou resp. z ťaženia kryptomeny je nastavený v § 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších, a to, že predmetom dane daňovníka (FO aj PO) je príjem (výnos) vznikajúci z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka, okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12 ZDP.
Zdanenie príjmu z predaja virtuálnej meny mimo podnikateľskej činnosti u daňovníka fyzickej osoby je zadefinované ako ostatný príjem v § 8 ods. 1 písm. t) ZDP. Samozrejme ide o príjmy z predaja virtuálnej meny zadefinovanej v § 2 písm. ai) ZDP, t. j. príjmy, ktoré vznikajú pri výmene virtuálnej meny za majetok, výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu, výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo pri odplatnom prevode virtuálnej meny.
Zároveň v § 8 ods. 17 ZDP je zadefinované, že príjem z predaja virtuálnej meny uvedený v odseku 1 písm. t) tohto ustanovenia, ktorá bola nadobudnutá ťažbou, sa zahrnie do základu dane (čiastkového základu dane) v zdaňovacom období realizácie predaja tejto virtuálnej meny.
Uvedené znamená, že ak daňovník vyťažil virtuálnu menu v roku 2021, ale až roku 2022 sa táto vyťažená mena
• vymenila za inú virtuálnu menu alebo
• vymenila za majetok, alebo
• vymenila za službu, alebo
• predala
došlo k realizácii predaja vyťaženej virtuálnej meny a teda dôjde aj k zdaneniu takto dosiahnutého príjmu.
Rovnako ustanovenie § 8 ods. 17 ZDP upravuje aj skutočnosť, že súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, pri výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu alebo pri výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby pri použití ocenenia spôsobom podľa § 17 ods. 43 ZDP, t. j. použije sa pre jeho ocenenie reálna hodnota upravená v § 27 ods. 13 zákona o účtovníctve ku dňu tejto výmeny.
Ak bol majetok, z ktorého plynú príjmy podľa § 8 ods. 1 a 2 (napr. príjem z predaja nehnuteľnosti, príjem z predaja hnuteľnej veci, príjem z predaja cenných papierov), nadobudnutý výmenou za virtuálnu menu, pri ocenení výdavkov vynaložených na dosiahnutie týchto príjmov sa postupuje spôsobom uvedeným v § 25b a to
• obstarávacou cenou (§ 25 ods. 6 zákona o účtovníctve), ak bola virtuálna mena nadobudnutá kúpou,
• reálnou hodnotou [§ 25 ods. 1 písm. h) štvrtý bod a § 27 ods. 13 zákona o účtovníctve], ak bola virtuálna mena nadobudnutá výmenou za inú virtuálnu menu.
Podľa § 25b ods. 2, vstupnou cenou majetku a služby nadobudnutých výmenou za virtuálnu menu ku dňu výmeny je reálna hodnota virtuálnej meny [§ 25 ods. 1 písm. h) tretí bod a § 27 ods. 13 zákona o účtovníctve].
V

Vláda chce minimálku nadviazať na odvetvia

29. 4. 2019 Z minimálneho platu dnes žijú približne štyri percentá Slovákov. Každoročné rokovanie medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi o hranici minimálnej mzdy označil premiér Peter Pellegrini ako náročný boj s nejasným výsledkom. Nárast „minimálky“ v posledných rokoch obhajovala vláda najmä ako snahu o priblíženie sa k sume, ktorá by predstavovala 60 percent priemernej slovenskej mzdy.
To by sa po novom malo zmeniť. Minister práce Ján Richter totiž hovorí o rôznych hraniciach najnižšieho platu, ktoré by záviseli od jednotlivých odvetví. „Odvetvová mzda zohľadňuje objektívne rozdiely, ktoré z hľadiska ceny práce v jednotlivých odvetviach sú,“ tvrdil šéf rezortu práce po sneme Republikovej únie zamestnávateľov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Nižšie dane bude mať len časť našich firiem

29. 4. 2019 Návrh SNS na znižovanie daní podnikateľom sa síce objavil iba pred dvomi mesiacmi, už však prešiel tromi zmenami. Najprv mala platiť znížená 15-percentná daň z príjmov pre všetkých, potom 15 percent pre najmenších a postupné zvyšovanie až do 20 percent. V nedeľňajšej relácii V politike na TA3 však predseda parlamentu Andrej Danko predstavil finálnu verziu, o ktorej už rokoval aj s ostatnými koaličnými partnermi.
„Firmy s obratom do 100-tisíc eur, a to aj živnostníci, budú mať daň z príjmu 15 percent, ostatné firmy zostanú na 21 percentách,“ uviedol. Vysvetlil, že približne 80 percent slovenských firiem má obrat do 50-tisíc eur a opatrenie sa teda dotkne veľkého množstva podnikateľov. Zároveň však upozornil na to, že konečný návrh bol výsledkom kompromisu a ak by sa mohol rozhodovať sám, znížil by sadzby viac a všetkým firmám. Pre nízkoobratové firmy by to bolo 12 percent, pre zvyšok 15 percent. „Ideálne je to, čo urobili v Maďarsku, kde sa dostali až na deväť percent,“ skonštatoval.
(Zdroj: hnonline.sk)

Firmy by sa štiepili, aby splnili Dankov limit

25. 4. 2019 Ešte donedávna firmy v Spojených štátoch platili dane podľa toho, aký zisk dosiahli. Stačilo tak pár tisícok dolárov navyše a spoločnosť mohla na daniach zaplatiť aj o 10 percent viac. Systém sa však dal obísť napríklad takzvaným delením príjmov. Majiteľ si veľkú časť vyplatil v odmenách a znížil tak celkové príjmy, aby sa vošiel do nižšej sadzby dane. Podobný scenár hrozí podľa analytikov aj pri návrhu na zníženie dane nízkopríjmovým firmám na Slovensku, ktorý presadzuje predseda SNS Andrej Danko.
Ten pôvodne plánoval zaviesť 15-percentnú daň z príjmov právnických osôb celoplošne. S koaličnými partnermi sa mu však podarilo dohodnúť iba na zvýhodnení malých firiem s menším obratom. Detaily tohto návrhu mali byť predstavené na včerajšej koaličnej rade. Tá však bola najprv presunutá a nakoniec úplne zrušená. Danko odkázal, že kým neprebehne diskusia s ostatnými predsedami strán, bližšie informácie nezverejní.
(Zdroj: hnonline.sk)

Neziskovky získali z dvoch percent daní za vlaňajšok desiatky miliónov

24. 4. 2019 Peniaze putujú najmä do Bratislavského kraja. Neziskové organizácie získali z dvoch percent daní za vlaňajšok celkovo viac ako 68 miliónov eur, čo je o takmer päť miliónov viac ako v predchádzajúcom roku. Desať najväčších firemných nadácií spolu získalo takmer 11 miliónov eur, zatiaľ čo desať najväčších občianskych neziskových organizácií iba približne polovicu. Vyplýva z najnovšej analýzy FinStatu. Prijímateľom podielu daní z príjmu bolo v roku 2018 spolu 13 390 organizácií.
Najväčšiu časť z dvoch percent daní získala Nadácia Pontis, a to takmer 2,5 milióna eur. Na druhom mieste bola Slovenská rada rodičovských združení, ktorá získala 1,7 milióna eur a na treťom mieste skončila s takmer rovnakým príjmom Nadácia EPH. Medzi občianskymi neziskovými organizáciami dominovala Asociácia pomoci postihnutým - APPA s príjmom 865-tisíc eur. Druhú najvyššiu asignáciu dvoch percent dane, takmer 829-tisíc eur, zaregistroval Plamienok n.o. a tretej v neziskovej organizácii, Pomocníček o.z., zamestnanci a firmy poukázali necelých 615-tisíc eur. Najvyšší počet prijímateľov dvoch percent daní, takmer 3400, bol v Bratislavskom samosprávnom kraji, kým v ostatných krajoch to bolo približne okolo 1500. "V prípade výšky asignovanej sumy je rozdiel ešte výraznejší, vzhľadom na to, že najmä veľké firemné neziskovky sídlia v Bratislavskom kraji. Tie získali z celkového balíka 68 miliónov až 45 percent, čiže necelých 31 miliónov eur," uviedol analytik FinStatu Jakub Lipták. Na druhom mieste sa umiestnil Žilinský kraj so 7,2 milióna eur, čo predstavuje 10,6 percenta celkovej sumy.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner