Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život s Murphyho zákonmi

Ak sa vám zdá, že sa mýlite, tak sa určite mýlite.

Ak pravdepodobnosť úspechu nie je práve blízka jednej, potom je čertovsky blízko nule.

Nikdy v živote nie je natoľko zle, aby nemohlo byť ešte horšie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho zákonník

Ak jediné, čo vám súd pri rozvode prisúdil, je staré auto, na druhý deň vám ho ukradnú.

Nič netrvá večne. Ale to neznamená, že sa to nemôže opakovať. Preto nevyskakujte a neujúkajte od radosti, že sa niečo skončilo. Mohla by vám chýbať para práve vtedy, keď to vypukne nanovo.

Keď si môžete vybrať spomedzi viacerých nápadníkov, vyberiete si zle. Ak nemáte na výber, aj tak si zle vyberiete.

(Murphyho zrnká II)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Kolíska práva

Zisk, nech má hocijaký pôvod, vonia príjemne.

Rozoznať pravdu a lož je veľmi ťažké umenie.

Nijaký zákon nie je dosť výhodný pre všetkých.

(Myšlienky bez cla)
Murphyho rady

Jasná myseľ je neklamným príznakom slabej pamäte.

Práca je to, čo nikto nechce robiť.

Nevydávajte sa kvôli peniazom! Budete si musieť odrobiť každú korunu.

(Murphyho zrnká II)

Virtuálna mena u FO z účtovného a daňového hľadiska

27. 8. 2021 Základný právny rámec pre zdanenie príjmov plynúcich z obchodovania s kryptomenou resp. z ťaženia kryptomeny je nastavený v § 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších, a to, že predmetom dane daňovníka (FO aj PO) je príjem (výnos) vznikajúci z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka, okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12 ZDP.
Zdanenie príjmu z predaja virtuálnej meny mimo podnikateľskej činnosti u daňovníka fyzickej osoby je zadefinované ako ostatný príjem v § 8 ods. 1 písm. t) ZDP. Samozrejme ide o príjmy z predaja virtuálnej meny zadefinovanej v § 2 písm. ai) ZDP, t. j. príjmy, ktoré vznikajú pri výmene virtuálnej meny za majetok, výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu, výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo pri odplatnom prevode virtuálnej meny.
Zároveň v § 8 ods. 17 ZDP je zadefinované, že príjem z predaja virtuálnej meny uvedený v odseku 1 písm. t) tohto ustanovenia, ktorá bola nadobudnutá ťažbou, sa zahrnie do základu dane (čiastkového základu dane) v zdaňovacom období realizácie predaja tejto virtuálnej meny.
Uvedené znamená, že ak daňovník vyťažil virtuálnu menu v roku 2021, ale až roku 2022 sa táto vyťažená mena
• vymenila za inú virtuálnu menu alebo
• vymenila za majetok, alebo
• vymenila za službu, alebo
• predala
došlo k realizácii predaja vyťaženej virtuálnej meny a teda dôjde aj k zdaneniu takto dosiahnutého príjmu.
Rovnako ustanovenie § 8 ods. 17 ZDP upravuje aj skutočnosť, že súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, pri výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu alebo pri výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby pri použití ocenenia spôsobom podľa § 17 ods. 43 ZDP, t. j. použije sa pre jeho ocenenie reálna hodnota upravená v § 27 ods. 13 zákona o účtovníctve ku dňu tejto výmeny.
Ak bol majetok, z ktorého plynú príjmy podľa § 8 ods. 1 a 2 (napr. príjem z predaja nehnuteľnosti, príjem z predaja hnuteľnej veci, príjem z predaja cenných papierov), nadobudnutý výmenou za virtuálnu menu, pri ocenení výdavkov vynaložených na dosiahnutie týchto príjmov sa postupuje spôsobom uvedeným v § 25b a to
• obstarávacou cenou (§ 25 ods. 6 zákona o účtovníctve), ak bola virtuálna mena nadobudnutá kúpou,
• reálnou hodnotou [§ 25 ods. 1 písm. h) štvrtý bod a § 27 ods. 13 zákona o účtovníctve], ak bola virtuálna mena nadobudnutá výmenou za inú virtuálnu menu.
Podľa § 25b ods. 2, vstupnou cenou majetku a služby nadobudnutých výmenou za virtuálnu menu ku dňu výmeny je reálna hodnota virtuálnej meny [§ 25 ods. 1 písm. h) tretí bod a § 27 ods. 13 zákona o účtovníctve].
V

Daňové priznania sú prístupné aj na internete

17. 2. 2009 Tlačivá daňových priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2008 sú sprístupnené aj na internete. Ide o daňové priznania fyzických osôb typ A a typ B.
Do konca marca sú povinní podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb daňovníci, ktorých zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli 49 248 Sk (1,635 tis. €). Do rovnakého termínu sú povinní aj daň zaplatiť. Peňažné údaje v daňovom priznaní sa uvádzajú ešte                v slovenských korunách. Sumu dane na úhradu je potrebné prepočítať konverzným kurzom na eurá a zaokrúhliť na eurocenty smerom nadol v oddieli pomocných výpočtov.  Povinný podať daňové priznanie je aj daňovník, ktorý do 16. februára nepožiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň za minulý rok, alebo mu nepredložil všetky požadované doklady v ustanovenom termíne. Daňové priznanie daňovník podáva miestne príslušnému daňovému úradu. Miestna príslušnosť sa riadi trvalým pobytom fyzickej osoby, inak miestom, kde sa obvykle zdržuje. V daňovom priznaní je daňovník povinný daň si sám vypočítať a uviesť tiež prípadné výnimky, oslobodenia, zvýhodnenia, úľavy a vyčísliť ich výšku.
(Zdroj: SME)

Rokovania o zvýšení hranice pre registráciu platiteľov DPH

16. 2. 2009 Rezort financií má rokovať s Európskou komisiou o zvýšení hranice pre registráciu DPH zo súčasných 35 tisíc eur na predchádzajúcu úroveň 49,79 tisíca eur. Dostal to ako úlohu od Rady pre hospodársku krízu.
Na rokovaní odznela tiež požiadavka, aby Ministerstvá financií a práce  vypracovali  nové kritérií, podľa ktorých sa bude prepočítavať výška odvodov. Nemalo by to už byť z výšky minimálnej mzdy. Pôjde o nadviazanie odvodov na nejaké percento z priemerného zárobku v národnom hospodárstve, alebo o nadviazanie na životné minimum.
 
(Zdroj: PRAVDA)

Celková zamestnanosť počas posledných troch mesiacov stúpla

16. 2. 2009 Podľa piatkového rýchleho odhadu Štastického úradu počas posledných troch mesiacov 2008 na Slovensku pracovalo o 2,2 percenta ľudí viac ako v rovnakom období prechádzajúceho roku. Vo vývoji zamestnanosti, produkcie a tržieb bola na tom najhoršie priemyselná produkcia.
Poklesu zamestnanosti by mali  zabrániť protikrízové opatrenia, ktoré minulý týždeň schválila vláda. Medzi nimi je napríklad zakladanie sociálnych podnikov, preplácanie odvodov firmám, ktoré sa dostanú do problémov a  príspevky  nezamestnaným, ktorí sa rozhodnú založiť si živnosť a prevádzkovať ju počas dvoch rokov. Najväčšie priemyselné firmy si chcú svojich ľudí udržať. Podarí sa im to len vtedy, ak sa opätovne neprepadne dopyt. Zatiaľ pristupujú k redukcii pracovného času pred redukciou stavu zamestnancov.
(Zdroj: HNONLINE)

Pri výpovediach treba dodržiavať zákon

13. 2. 2009 Najbezpečnejším spôsobom skončenia pracovného pomeru zostáva dohoda so zamestnancom. V prípade, ak sa strany nedohodnú, môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu, že sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa o zmene jeho úloh, o znížení stavu s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
Výpoveď možno dať v prípade, že nemáte možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu v tomto mieste alebo podrobiť sa príprave na túto inú prácu. Vhodnou prácou sa rozumie práca zodpovedajúca zdravotnému stavu, schopnostiam a pokiaľ možno aj kvalifikácii zamestnanca. Výpoveď je neplatná, ak nebola vopred prerokovaná so zástupcami zamestnancov, v prípade, že títo u zamestnávateľa pôsobia. Hromadné prepúšťanie má tiež svoje pravidlá.  Považuje sa zaň rozviazanie pracovného pomeru počas 90 dní s najmenej dvadsiatimi zamestnancami. Zamestnávateľ je povinný najneskôr mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov, prípadne priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu alebo ho obmedziť. Písomnú informáciu o výsledku prerokovania  musí zamestnávateľ predložiť úradu práce a zástupcom zamestnancov. Zamestnancovi je možné  dať výpoveď z organizačných dôvodov najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie príslušnému úradu práce. Ak  však  zamestnávateľ miesto z dôvodu hromadného prepúšťania zruší,  nemôže ho znova obsadiť tri nasledujúce mesiace.  A to nielen pozíciu s rovnakým názvom, ale ani  pozíciu         s iným názvom ale s rovnakou náplňou práce.  
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner