Viacúčelový poukaz a uplatnenie DPH
14. 2. 2024
V praxi môže dochádzať k situáciám, kedy jednoúčelový poukaz vystaví a vo svojom mene ďalej distribuuje osoba iná, ako je dodávateľ prislúchajúcich tovarov alebo služieb.
Keďže prevod jednoúčelového poukazu vystaviteľom, ktorý je osobou odlišnou od osoby dodávateľa, sa považuje na účely DPH za samotné dodanie prislúchajúcich tovarov alebo služieb, má sa v týchto prípadoch za to, že dodávateľ dodal vystaviteľovi tovary alebo služby, ktoré sa vzťahujú k jednoúčelovému poukazu, pričom k tomuto prevodu dôjde súčasne v momente, kedy dodávateľ výmenou za poukaz odovzdá prislúchajúci tovar alebo poskytne prislúchajúce služby zákazníkovi. Ak v čase vystavenia poukazu nebude známa niektorá zo skutočností, umožňujúca určiť jednoznačné daňové zaobchádzanie z hľadiska DPH, v takýchto prípadoch sa vystavený poukaz bude považovať za tzv. viacúčelový. Pôjde napríklad o poukaz na ubytovanie v ktoromkoľvek hoteli konkrétnej hotelovej siete, ktoré sa nachádzajú v Českej republike a Slovenskej republike, nakoľko v takomto prípade bude miesto poskytnutia a sadzba DPH známa až pri poskytnutí služby výmenou za poukaz. V prípadoch zahŕňajúcich viacúčelové poukazy, bude predmet dane predstavovať až skutočné odovzdanie tovaru alebo skutočné dodanie služby ich dodávateľom výmenou za viacúčelový poukaz. Predchádzajúce prevody viacúčelového poukazu nebudú predstavovať transakciu, ktorá by predstavovala predmet dane. Dani z pridanej hodnoty však v prípade prevodu viacúčelového poukazu, uskutočneného inou osobou ako dodávateľom prislúchajúceho tovaru alebo služby, budú podliehať súvisiace služby, ako napríklad distribučné alebo reklamné služby. Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby za viacúčelový poukaz, bude suma, ktorú zákazník zaplatil za viacúčelový poukaz, znížená o daň vzťahujúcu sa na dodávaný tovar alebo službu; ak dodávateľ tovaru alebo služby nedisponuje takouto informáciou, základom dane je suma rovnajúca sa nominálnej hodnote viacúčelového poukazu, znížená o príslušnú sumu dane.
K
Odborníci kritizujú zdaňovanie digitálnych platforiem po novom
18. 12. 2017
Slovenská vláda zavádza od nového roku daň na digitálne platformy, ktoré u nás nemajú sídlo. Daňovú reformu predložil rezort financií ešte v polovici augusta s cieľom ochrániť štátnu pokladnicu pred daňovými únikmi. Týkať sa to bude predovšetkým spoločností, ktoré vykonávajú trvalé sprostredkovanie v oblasti dopravy a ubytovacích služieb, ako sú napríklad Booking.com či Uber. S týmito zmenami však nesúhlasí viacero zahraničných firiem, ktoré v tom vidia výrazné prekážky.
Medzinárodná nezisková členská organizácia Computer & Communications Industry Association a belgický Allied for Startup poslali slovenskému veľvyslancovi Petrovi Javorčíkovi v Bruseli pred týždňom list, v ktorom vyjadrujú nesúhlas so zmenou legislatívy. Podľa nich zmena predstavuje významnú bariéru pre začínajúcich podnikateľov v Európe. Ďalej dodávajú, že reformami porušujú zásadu teritoriality, slobodu poskytovania služieb a slobodu podnikania.
Konkurz a reštrukturalizácia po zmenách
11. 12. 2017
Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii nadobudne účinnosť 1. 1. 2018.
V súvislosti s opatreniami v Obchodnom zákonníku dochádza k najmä sprísneniu zodpovednosti za nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu včas a postihnúť aj také prípady, v ktorých nedošlo, resp. ani nemohlo dôjsť k otvoreniu konkurzu (čo bol predpoklad na vyvodzovanie zodpovednosti), keďže dlžník bol vymazaný z Obchodného registra alebo konanie o návrhu na vyhlásenie konkurzu bolo zastavené pre nedostatok majetku dlžníka. Tiež sa riešia prípady svojvoľného popierania pohľadávok veriteľov v konkurze a zosúladil sa inštitút záverečného vyrovnania ziskov a strát s právnou úpravou podľa Občianskeho zákonníka.
Obchodný register prináša zmeny od januára ale i septembra 2018
11. 12. 2017
Pokiaľ ide o zavedenie povinnosti spoločností zúčastnených na zlúčení alebo splynutí dať vyhotoviť správu audítora o zistených skutočnostiach a uložiť ju do zbierky listín, dochádza k zmene pri preukazovaní ustanovenia do funkcie štatutárneho orgánu alebo jeho člena podpisovými vzormi s úradne osvedčeným podpisom v prítomnosti notára alebo povereného zamestnanca obce, ako aj k zmene pri preverovaní skutočností pred zápisom zmeny spoločníka do obchodného registra zo strany registrového súdu.
Obchodný vestník po novom
8. 12. 2017
Od januára 2018 sa v zákone o obchodnom vestníku chystajú zmeny.
Novelizáciou zákona o Obchodnom vestníku sa zohľadňuje nová právna úprava autentifikácie podľa zákona o e-Governmente a jej účelom je umožniť osobám disponujúcim aktivovanou elektronickou schránkou priame využitie elektronických služieb Obchodného vestníka bez nutnosti registrácie.