Upravujúce závierkové účtovné prípady
30. 1. 2025
Upravujúce závierkové účtovné prípady sú také účtovné prípady, ktoré sa týkajú ich stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka zistila do dňa zostavenia účtovnej závierky.
Upravujúce závierkové účtovné prípady upravujú postupy účtovania nasledovne:
1. v § 18 ods. 9 postupov účtovania – úprava alebo tvorba opravných položiek,
2. v § 19 ods. 6 postupov účtovania – úprava alebo tvorba rezerv,
3. v § 48 ods. 3 postupov účtovania – úprava alebo zaúčtovanie pohľadávok bez dokladu,
4. v § 50 ods. 6 postupov účtovania – úprava alebo zaúčtovanie nevyfakturovaných dodávok.
Pre správne účtovanie upravujúcich závierkových účtovných prípadov je správne posúdiť udalosti, ktoré nastanú po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (napr. k 31. 12. 2024), ktorý sa nazýva aj súvahový deň, t. j. či zaúčtované účtovné prípady vyžadujú úpravu alebo úpravu nevyžadujú.
Udalosti po súvahovom dni (súvahový deň = deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka), ktoré si vyžadujú úpravu, sú udalosťami (skutočnosťami), na základe ktorých sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady podľa § 2a postupov účtovania, pretože poskytujú dôkaz o stave, ktorý existoval ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Udalosti po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka do dňa zostavenia účtovnej závierky, ktoré si nevyžadujú úpravu, ale ktoré by mala účtovná jednotka uviesť v poznámkach.
K
Poberatelia rodičovského príspevku bez platenia odvodov
10. 12. 2013
Ľudia, ktorí poberajú rodičovský príspevok a pracujú na dohodu, by už od budúceho roka nemuseli povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne a takisto by nemuseli podávať daňové priznanie a zo zarobenej sumy platiť daň.
Cieľom návrhu zákona je umožniť osobe, ktorá poberá rodičovský príspevok a spĺňa určité kritériá, aby mohla pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, respektíve na dohodu o vykonaní práce podľa Zákonníka práce. Výnimka z povinnosti platiť poistné je však podľa nich uplatniteľná len za podmienky, že osoba za rok nezarobí viac, ako sumu rovnajúcu sa nezdaniteľnému základu dane z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie. Na rok 2013 táto suma predstavuje 3 735,94 eura ročne, teda 311,33 eura mesačne. Tieto zmeny by podľa poslancov pomohli zlepšiť finančnú situáciu mamičiek na materskej dovolenke. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. marca 2014.
Daňové licencie
9. 12. 2013
Dňa 3. 12. 2013 bola v národnej rade schválená novela zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iných zmien priniesla aj daňové licencie – zníženie daní pre firmy z 23 % na 22 %.
Prvý krát sa splatením daňových licencii stretneme v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. Cieľom štátu je vybrať viac peňazí od podnikateľov. Aj keď príde o časť daňových príjmov odpočítanim jedného percenta, ale v konečnom dôsledku štát plánuje byť ročne v pluse niekoľko desiatok miliónov eur. Ďalším cieľom je bojovať proti daňovým únikom. Daňovú licenciu bude platiť daňovník, ktorého daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako stanovená výška licencie. To znamená, že ide o minimálnu výšku dane, ktorú daňovník povinne zaplatí, aj v pípade daňovej straty. V prvom roku budú od tejto povinnosti oslobodené len novovzniknuté spoločnosti.
Možnosť príspevku na starostlivosť o dieťa sa nerozšíri
27. 6. 2013
Možnosť poberať príspevok na starostlivosť o dieťa sa pre pracujúcich alebo študujúcich rodičov nerozšíri.
Podľa súčasného stavu môžu tento príspevok poberať rodičia, ak dajú svoje dieťa vo veku do 3 rokov, resp. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 6 rokov, do starostlivosti materskej školy, neziskovej organizácie alebo inej FO. Zároveň nemôžu poberať materskú na ďalšie dieťa.
Zmeny pre firmy
26. 6. 2013
Od januára sa má zmeniť zákon o registračných pokladniciach.
Pri pokladnici v obchode či pri barovom pulte by mal visieť vzor pokladničného dokladu. Keď má podnikateľ rôzne druhy pokladníc, mal by ukázať vzor bločkov z každej.
Za nevydanie bločka či nezaevidovania platby do pokladnice budú podnikateľom hroziť vyššie tresty.
Minimálna hranica pokuty sa zvýši z 30 na 330 eur.