Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Rady podnikateľom

Lepšie byť malým pánom, ako veľkým sluhom.

Na to sa musí ísť od lesa. Robin Hood radí zlodejom dreva v slovenských lesoch.

Kto nič nemá, nič nestratí.

(Myšlienky bez cla)
Ja nič, to Murphy

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

Aj keď pochopíte princíp, ktorý hýbe vesmírom, ženská logika pre vás navždy zostane tajomstvom.

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Deti naše poklady

Ak je mladosť chybou, tak sa jej veľmi skoro zbavíme. (Goethe)

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

(Murphyho zákony v bájkach)
Informácie pre šéfa

Naproti tomu každá informácia, ktorú sa vám nepodarilo načas získať, ktorú sa vám nepodarilo načas získať, sa ukáže byť stopercentne správnou.

Ak budete dostatočne trpezliví, nakoniec vám zostanú len bezcenné informácie.

Ak jedno chýbajúce písmeno urobí celú správu nečitateľnou, tak sa to písmeno určite stratí.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Upravujúce závierkové účtovné prípady

30. 1. 2025 Upravujúce závierkové účtovné prípady sú také účtovné prípady, ktoré sa týkajú ich stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka zistila do dňa zostavenia účtovnej závierky.
Upravujúce závierkové účtovné prípady upravujú postupy účtovania nasledovne:
1. v § 18 ods. 9 postupov účtovania – úprava alebo tvorba opravných položiek,
2. v § 19 ods. 6 postupov účtovania – úprava alebo tvorba rezerv,
3. v § 48 ods. 3 postupov účtovania – úprava alebo zaúčtovanie pohľadávok bez dokladu,
4. v § 50 ods. 6 postupov účtovania – úprava alebo zaúčtovanie nevyfakturovaných dodávok.
Pre správne účtovanie upravujúcich závierkových účtovných prípadov je správne posúdiť udalosti, ktoré nastanú po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (napr. k 31. 12. 2024), ktorý sa nazýva aj súvahový deň, t. j. či zaúčtované účtovné prípady vyžadujú úpravu alebo úpravu nevyžadujú.
Udalosti po súvahovom dni (súvahový deň = deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka), ktoré si vyžadujú úpravu, sú udalosťami (skutočnosťami), na základe ktorých sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady podľa § 2a postupov účtovania, pretože poskytujú dôkaz o stave, ktorý existoval ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Udalosti po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka do dňa zostavenia účtovnej závierky, ktoré si nevyžadujú úpravu, ale ktoré by mala účtovná jednotka uviesť v poznámkach.

K

Štátu pošle každý Slovák 6157 eur. Kam tie peniaze idú?

26. 6. 2017 Ľudia platia stále viac štátu na daniach a odvodoch. Slováci štátu posielajú čoraz viac peňazí. Tento rok poslal v priemere jeden človek na odvodoch a daniach štátu za rok 6157 eur.Oproti minulému roku je to viac o 500 eur.
Vyplýva to zo špeciálneho bločka (takzvaný účet za služby štátu), ktorý každému občanovi vystavil inštitút Iness v spolupráci s denníkom SME. Spomínaných 500 eur, o ktoré medziročne vzrástla suma, ktorú ľudia štátu odvedú, je najvyššia od roku 2011. Teda od roku, keď Iness bločky vydáva. Na porovnanie: medzi rokmi 2015 a 2016 vzrástla suma o 405 eur. „Je to spôsobené tým, že štát vyberá na daniach čoraz viac. Nielen pre posledné legislatívne zmeny, ale aj pre zmeny v minulých rokov, ako je rast dane z príjmu pre firmy či nové dane pre regulované subjekty,“ vysvetľuje analytik Iness Radovan Ďurana. Okrem toho sa pod vyššie príjmy podpísalo aj to, že na Slovensku rastie zamestnanosť, a teda čoraz viac ľudí dostáva mzdu a z nej odvádza povinné poplatky do štátnej kasy. A v neposlednom rade, štátne príjmy sú vyššie aj vďaka čerpaniu eurofondov, ktoré bolo v minulom roku v podstate v útlme. Najväčšia časť z peňazí, ktoré má štát k dispozícií, putuje už tradične na starobné dôchodky. Každý občan na nich v prepočte za rok prispeje sumou 1042 eur. V porovnaní s minulým rokom to je viac o 45 eur. Rok predtým narástli tieto výdavky dokonca až o 60 eur. To, že práve výdavky na penzie sú najvyššie a neustále rastú, nie je nič neobvyklé či neočakávané, dôvodom je demografický vývin. Počet penzistov každý rok rastie a s nimi rastú aj výdavky na dôchodky. Na druhej strane, počet ľudí, ktorí by na nich dokázali zarobiť, klesá.

Posledné týždne na dane

26. 6. 2017 Pre takmer 170 000 ľudí a firiem zostávajú posledné dva týždne na podanie daňového priznania. Trojmesačný odklad uplynie práve 30. júna. Daňové priznanie je treba nie len podať, ale daň aj zaplatiť.
Možnosť odložiť si daňové priznanie tento rok využilo takmer 200 000 daňovníkov. Mesačný posun (do konca apríla) oznámilo cca 3 600 daňovníkov, dvojmesačný odklad do 31. mája si zvolilo 3 500 daňovníkov. Najdlhší možný odklad v prípade príjmov len zo Slovenska využilo cca 169 000 daňovníkov, ktorí si odložili podanie daňového priznania na koniec júna. Pre nich začínajú plynúť posledné dva týždne na podanie daňového priznania na daň z príjmov za rok 2016. Pripomíname, že odložený termín podania daňového priznania je zároveň termínom na zaplatenie dane. Taktiež spolu s podaním daňového priznania je do konca mesiaca možnosť poukázať vybranej neziskovej organizácií 2% (3%) z daní. Zoznam uchádzačov nájdete na portály finančnej správa v časti Zoznam prijímateľov z NK SR [nové okno] Základné údaje sú dostupné na webe finančnej správy v časti Daň z príjmov [nové okno] Informácie tiež poskytuje call centrum, ktoré je pre verejnosť dostupné v pracovných dňoch v čase od 8,00 – 16,00 hod. Odporúčame daňovníkom v prípade potreby konzultácie volať čím skôr, nakoľko posledné dni pred termínom sa stáva, že sú naši operátori plne vyťažení. Viac ako 18 500 daňovníkov si predĺžilo lehotu až do septembra, keďže majú príjmy zo zahraničia.

Všeobecná zdravotná poisťovňa od júla zvýši platby za ošetrovateľské výkony.

15. 6. 2017 Ročne pôjde o sumu asi dva milióny eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zvýši od júla ceny za výkony v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) a mobilných hospicoch o 25 percent a v zariadeniach sociálnych služieb o 26 percent.
.„Plošné zvýšenie platieb za ošetrovateľské výkony sa týka všetkých 166 ADOS, deviatich mobilných hospicov a 12 zariadení sociálnych služieb, s ktorými má VšZP zmluvu.Ak intenzívne hľadáme cesty, ako čo najefektívnejšie využiť existujúce zdroje verejného zdravotného poistenia, toto je jedna z možností a príležitostí, ktoré sme využili,“ uviedol generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

Občania colné preclievanie zvládajú

14. 6. 2017 Občania sa pred viac ako mesiacom pripojili k elektronickému preclievaniu. Nevyhnutnosťou je mať kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a byť zaregistrovaný. Za kupujúceho môže celý proces vybaviť aj prepravca.
Od mája sa zmenili podmienky pre colné konanie v dovoze pre občanov. Ak si občan objedná tovar pre vlastnú potrebu: • z tretej krajiny, • v hodnote nad 22 eur, • prostredníctvom súkromnej kuriérskej spoločnosti, colné konanie vykonáva už len elektronicky. Za máj prišlo do systému elektronického dovozu (eDovoz) viac ako 18 200 zásielok na preclenie a registráciu zvládlo aj 6 fyzických osôb nepodnikateľov. Tie spolu podali 10 colných vyhlásení, pričom polovica zo zásielok je už v rukách majiteľov. Celkovo sme na colných platbách vybrali 170 000 000 eur. V prípade, ak občan nebude chcieť elektronické colné konanie absolvovať sám, môže to za neho urobiť súkromný prepravca, ktorý mu doručuje zásielku. Prepravcovia si na novinku zvykli za pár dní, čo potvrdzujú aj reakcie špedičných firiem: „Všetci sme si museli zvyknúť na iný postup, ale teraz sa s nim pracuje o veľa lepšie a efektívnejšie. Chcem ešte podotknúť že takto už pracujú všetky krajiny EÚ, a ak sa postupne zavedie aj centralizované colné konanie, tak najmä spoločnosti dovážajúci väčšie objemy ocenia, že ušetria nielen čas strávený na colnici ale aj finančné prostriedky na prejazdoch na colnicu a pod.“ „Aj keď systém nie je jednoduchý a pre tých, čo s ním nepracujú môže pôsobiť veľmi zložito, napriek tomu má mnohé výhody, ktoré oceňujú naši klienti a zároveň aj my. Systém sa postupne zdokonaľuje, nakoľko colné konanie nie je len o prepustení tovaru do voľného obehu. Z nášho pohľadu je colné konanie rýchlejšie a zároveň je aj efektívnejšia komunikácia s colným úradom podávaním elektronických správ.“ „To že podávanie elektronického colného konania nie je jednoduché? Ani nikdy nebolo. Ja robím deklarantku 16 rokov a nikdy to jednoduché nebolo, ani za čias papierovej formy. Neviem kto prišiel práve k takémuto názoru. To, že to niekto spravil za dotyčnú osobu je druhá vec, teraz táto zodpovednosť za dovoz tovaru z tretích krajín prešla na fyzické osoby. Rýchlosť colného konania, z 3 až 48 hodín, čo trvalo pred vstupom do EÚ, je to skrátené na 40 min. Pre nás je to prínos, zrýchlenie, prehľadnosť, zásielka sa nestratí po ceste, vieme sledovať, či zákazník je konkurencie schopný, či si platí pohľadávky na čas. Nemusíme chodiť na colnice, kde spadá klient, vieme ich precliť na ľubovolnej colnici, lebo je to prepojené. Vieme zistiť predpokladaný príchod zásielky, je zdržanie na ceste, klienta vieme informovať prečo sa zásielka niekde zdržala.“ Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Poslaním FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac ako 2,5 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner