Úprava súm pomoci v hmotnej núdzi
5. 10. 2023
OPATRENIE Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o úprave súm pomoci v hmotnej núdzi bolo schválené 20. septembra 2023 a vyšlo v Zbierke zákonov pod číslom 377/2023 Z. z.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky podľa § 33ca ods. 1 zákona č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 275/2023 Z. z. ustanovuje sumy dávky v hmotnej núdzi upravené podľa § 33ca ods. 1 zákona:
- suma podľa § 10 ods. 2 písm. a) zákona je 84,90 eura,
- suma podľa § 10 ods. 2 písm. b) zákona je 161,40 eura,
- suma podľa § 10 ods. 2 písm. c) zákona je 147,50 eura,
- suma podľa § 10 ods. 2 písm. d) zákona je 220,70 eura,
- suma podľa § 10 ods. 2 písm. e) zákona je 235,70 eura,
- suma podľa § 10 ods. 2 písm. f) zákona je 297,50 eura.
Sumy príspevkov upravené podľa § 33ca ods. 1 zákona:
- suma podľa § 11 ods. 2 zákona je 86,80 eura,
- suma podľa § 12 ods. 2 zákona je 86,80 eura,
- suma podľa § 13 ods. 2 zákona je 23,70 eura,
- suma podľa § 14 ods. 2 písm. a) zákona je 95,20 eura,
- suma podľa § 14 ods. 2 písm. b) zákona je 161,60 eura,
- suma podľa § 14 ods. 2 písm. c) zákona je 205,10 eura,
- suma podľa § 14 ods. 2 písm. d) zákona je 248,60 eura,
- suma podľa § 14 ods. 2 písm. e) zákona je 291,90 eura.
Zrušuje sa opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 439/2022 Z. z. o úprave súm pomoci v hmotnej núdzi a toto nové opatrenie nadobúda účinnosť 1. októbra 2023.
K
Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov
5. 2. 2010
Zamestnanci, ktorí chcú, aby im zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov za minulý rok, musia o to písomne požiadať do 15. februára.
Ak zamestnanec má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov, zamestnávateľovi musí predložiť aj všetky potrebné doklady na správny výpočet daňovej povinnosti.
Z informácií zverejnených Daňovým riaditeľstvom SR vyplýva, že zamestnávateľ na základe písomnej žiadosti zamestnanca musí vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti za minulý rok najneskôr do 31. marca 2010.
Ak má zamestnanec viac zamestnávateľov a v minulom roku si neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní v tom prípade, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.
V prípade, ak daňovník nepožiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, alebo ak nepredloží v stanovenom termíne všetky potrebné doklady, je povinný podať daňové priznanie.
Tisíce ľudí nevrátili preukazy zdravotným poisťovniam
5. 2. 2010
V minulom roku sa pre zmenu zdravotnej poisťovne rozhodlo množstvo ľudí. Veľa z nich si však opäť nesplnilo svoju povinnosť a do 8. januára nevrátilo svojej pôvodnej poisťovni preukaz poistenca ani európsky preukaz zdravotného poistenia. Horná hranica sankcie za porušenie povinnosti je 165 €.
Poisťovne upozorňujú poistencov, ktorí sa prepoistili medzi dvoma spájajúcimi poisťovňami a nevrátili preukaz, že sa nemusia báť pokuty, pretože každý prípad Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou posudzuje osobitne. Pokutu na hornej hranici ukladá iba za zneužitie preukazu.
Zdravotnú poisťovňu poistenci môžu zmeniť vždy raz do roka, pričom prihlášku do novej zdravotnej poisťovne musia podať do 30. septembra. Klientom novej poisťovne sa stávajú vždy k 1. januáru nasledujúceho roka a preukazy pôvodnej poisťovne musia vrátiť do 8. januára. Zmenu poisťovne je potrebné nahlásiť svojmu zamestnávateľovi, ktorý za nich odvádza preddavky a taktiež svojmu ošetrujúcemu lekárovi, aby vedel, kam má nahlasovať zdravotnícke výkony.
Návrh na rozšírenie podpory v nezamestnanosti
4. 2. 2010
Dnes má byť predložený ďalší poslanecký návrh k vládnej novele zákona o službách zamestnanosti. Nárok na podporu v nezamestnanosti by podľa návrhu mali po novom získať tí ľudia, ktorí boli poistení dva z posledných troch rokov.
Dôvodom predloženia návrhu je skutočnosť, že v súčasnosti je na Slovensku veľa občanov, ktorým nárok na podporu v nezamestnanosti vôbec nevzniká, lebo nespĺňajú podmienku poistenia v nezamestnanosti v minimálne troch z posledných štyroch rokov.
V prípade schválenia tohto návrhu by nárok na podporu v nezamestnanosti získalo ročne až o 50 tisíc Slovákov viac ako doteraz. Novela zákona o službách zamestnanosti by mala nadobudnúť účinnosť od 1. marca tohto roku.
Slovenské firmy sa presúvajú do daňových rajov
4. 2. 2010
Záujem slovenských firiem o presun svojich sídiel do daňových rajov v minulom roku prudko vzrástol. Počet vlastníkov slovenských firiem, ktorí pochádzajú z destinácií považovaných za daňové raje, sa podľa analýzy Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA) v minulom roku zvýšil o 27 % (vyše 2 440).
Predstavuje to 1,56 % zo 157 000 firiem pôsobiacich na Slovensku. K najatraktívnejším daňovým rajom patria Holandsko, Cyprus, Luxembursko a najväčší relatívny prírastok vlani zaznamenali Seychellské ostrovy či Lichtenštajnsko. K uvedeným záverom ČEKIA dospela na základe analýzy údajov z obchodného registra.
Záujem o tieto presuny všeobecne súvisí s globálnou hospodárskou krízou a obavami zo zvyšovania daní.
Podľa analytičky spoločnosti ČEKIA mediálny tlak vlád krajín Európskej únie a USA bojovať s daňovými rajmi paradoxne spôsobil, že množstvo podnikateľov si začalo uvedomovať výhody daňovo a podnikateľsky prívetivejších destinácií, či už z pohľadu skrytia vlastníctva alebo daňovej optimalizácie.