Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a byrokrati

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Prázdny stôl prináša pocit úľavy a tušenie, že sa blíži katastrofa.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O podnikateľoch

Návod na riešenie problémov: Len málo vašich problémov sa nedá vyriešiť dynamitom.

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

K úspechu sa nedá dôjsť disciplinovaným čakaním v rade,

(Murphyho zákonník)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Človeka, ktorý pozná pozadie fungovania organizácie, treba čo najskôr prepustiť.

Dobrý vedúci rozhodne aj z malého množstva údajov.

Každý vie rozhodnúť, ak disponuje dostatočným množstvom údajov.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy v parlamente

Futbalový zákon: Pravidlá v parlamente určuje ten, kto vyhral voľby.

Binárny zákon: Poslanci majú radi jednoduchosť – si za, alebo proti?

Zákon neexistujúcej súvislosti: Pravdivosť výrokov politikov nemá nič spoločné s tým, ako vierohodne znejú, a naopak.

(Murphyho zákonník)
Veci sa kazia

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)

Účtovanie virtuálnej meny v podvojnom účtovníctve neziskových organizácii

6. 9. 2021 S účinnosťou od 1. 10. 2018 bolo opatrením č. MF/13135/2018-74 novelizované opatrenie MF SR č. MF č. 24342/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania v znení neskorších predpisov a to v oblasti účtovania a vykazovania virtuálnej meny.
Virtuálna mena sa na účely účtovania a vykazovania považuje za krátkodobý finančný majetok. Z tohto princípu vychádzajú aj vyššie uvedené postupy účtovania pre neziskové organizácie - PÚ. V súlade s § 34 ods. 8 postupov účtovania pre neziskové organizácie sa prírastok alebo úbytok virtuálnej meny účtuje prostredníctvom analytického účtu k účtu 251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie. Pre každý druh virtuálnej meny sa vytvára samostatný analytický účet.
Úbytok virtuálnej meny, ktorý sa účtuje do nákladov (napr. pri predaji virtuálnej meny) sa účtuje na ťarchu účtu 555 – Náklady na krátkodobý finančný majetok. Výnos z predaja virtuálnej meny sa účtuje v prospech účtu 655 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku.
V súlade s § 24 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve sa virtuálna mena oceňuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu reálnou hodnotou, ktorou je trhová cena zistená spôsobom určeným účtovnou jednotkou zo zvoleného verejného trhu s virtuálnou menou. Rozdiel, ktorý vznikne pri takomto preceňovaní virtuálnej meny sa účtuje na ťarchu účtu 555 – Náklady na krátkodobý finančný majetok alebo v prospech účtu 655 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku a to v závislosti od charakteru rozdielu. Takýto rozdiel môže vzniknúť napr. :
- pri kúpe virtuálnej meny ako rozdiel medzi kúpnou cenou virtuálnej meny a jej reálnou hodnotou ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu,
- pri nadobudnutí majetku výmenou za virtuálnu menu ako rozdiel medzi reálnou hodnotou virtuálnej meny, ktorou sa oceňuje nadobudnutý majetok ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a hodnotou ocenenia úbytku použitej virtuálnej meny, ktorou môže byť hodnota zistená váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku virtuálnej meny sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tejto virtuálnej meny (tzv. FIFO metóda),
- pri úhrade pohľadávky virtuálnou menou ako rozdiel medzi hodnotou pohľadávky a reálnou hodnotou virtuálnej meny zistenou ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je inkaso uvedenej pohľadávky,
- pri výmene jednej virtuálnej mene za inú virtuálnu menu ako rozdiel medzi reálnou hodnotou nadobúdanej virtuálnej meny a hodnotou ocenenia úbytku použitej virtuálnej meny (vážený aritmetický priemer alebo metóda FIFO).
K

Od februára s obmedzuje splatnosť faktúr

31. 1. 2013 Maximálna lehota splatnosti faktúr v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov sa od začiatku februára obmedzí.
Účinnosť nadobúda novela Obchodného zákonníka, ktorou sa stanovuje maximálna lehota splatnosti na 60 dní, pričom pre subjekty verejného práva, ako sú napríklad vyššie územné celky , obce či štátne orgány platí len 30-dňová lehota splatnosti. Od februára 2013 sa stanovuje aj výška paušálnej náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávky, a to na 40 eur jednorazovo bez ohľadu na dĺžku omeškania.

Zamestnanci s nízkym platom dostanú od štátu prémiu

31. 1. 2013 Ľudia s nízkym platom môžu dostať od štátu zamestnaneckú prémiu.
Nárok na ňu majú všetci zamestnanci, ktorých príjem je taký nízky, že si nemôžu uplatniť ani celú nezdaniteľnú časť základu dane. Výška prémie sa odvíja od dosiahnutého platu. Najvyššiu sumu dostanú ľudia, ktorých ročný zárobok neprekročil 12-násobok priemernej mzdy. Mesačne tak mohli zarábať maximálne 327,20 eura. Štát by im mal vyplatiť 46,40 eura. Ľuďom, ktorí zarábali viac, sa výška zamestnaneckej prémie vypočíta ako 19 percent z rozdielu nezdaniteľnej časti základu dane a ich skutočným daňovým základom. O vyplatenie zamestnaneckej prémie je potrebné požiadať.

Poisťovne musia živnostníkom oznámiť novú výšku odvodov

31. 1. 2013 Zdravotné poisťovne majú dva dni na to, aby svojim klientom - samoplatiteľom a samostatne zárobkovo činným osobám oznámili výšku nového preddavku na poistenie.
K 31. januáru by tak už platitelia poistného mali vedieť, akú sumu budú mesačne poukazovať na účet svojej poisťovne. Novú výšku preddavku za január 2013 je potrebné do zdravotnej poisťovne uhradiť najneskôr do 8. februára 2013.

Penzisti môžu v tomoto roku zarobiť viac

29. 1. 2013 Od januára sa zvýšila nezdaniteľná časť základu dane.
Vďaka tomu je od daní oslobodená vyššia suma. Dôchodcovia nemusia platiť daň, ak ich ročný zárobok nepresiahne polovicu nezdaniteľného minima. Ak za minulý rok nezarobili viac ako 1 822,37 eura, nemusia platiť žiadne dane. V tomto roku je od dane oslobodený príjem až do výšky 1 867,97 eura. Dôchodca, ktorý v tomto roku nechce platiť žiadne dane, nemal by zarábať mesačne viac ako 155 eur. Ľuďom, ktorí zarábajú len mierne viac, sa oplatí, ak sa so svojím zamestnávateľom dohodnú na nižšom zárobku.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner