Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Veda a omyly

Ak je myšlienky dostatočne veľká, nikto nepozná, že je nanič.

Ten, kto nikdy neurobil poriadnu chybu, nikdy nič poriadne neurobil.

Boh nás chráň pred takými, čo nikdy nerobia chyby, a viac pred takými, čo tú istú chybu urobia dvakrát.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

Žiadna správa nie je natoľko zlá, aby za ňou nemohla prísť ešte horšia.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy v parlamente

Zákon nenapraviteľného optimizmu: Ak chcete zvoliť rozumného, pravdovravného, skromného a čestného poslanca, nechoďte voliť – nebudete si mať z čoho vybrať.

Zákon hlásnej trúby: Oveľa ľahšie je hlásať, čo majú iní urobiť, ako urobiť, čo hlásajú iní.

Zákon neexistujúcej súvislosti: Pravdivosť výrokov politikov nemá nič spoločné s tým, ako vierohodne znejú, a naopak.

(Murphyho zákonník)
Mnoho je na svete mocného...

Každý má poznať svoje možnosti a rešpektovať ich vo veľkých i malých veciach. (Iuvenalis)

Ak dokážem dobre vychádzať so zlou ženou, je pre mňa hračkou vychádzať dobre s ostatnými ľuďmi. (Sokrates)

Pre človeka neexistuje nič, čo by sa nedalo premôcť húževnatou činnosťou a svedomitou starostlivosťou. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)

Účtovanie nároku na tantiémy a zdaňovanie tantiém

9. 3. 2023 Záväzok vyplývajúci z rozhodnutia o výplate tantiém členom štatutárnych orgánov sa účtuje v závislosti od postavenia člena štatutárneho orgánu k akciovej spoločnosti.
Účtovanie nároku na tantiémy v prípade, že člen štatutárneho orgánu nie je akcionárom a. s. a nie je ani zamestnancom a. s. (napr. zástupca rozhodujúcej financujúcej banky v dozornej rade).
Podiely na zisku vyplácané zo zisku obchodnej spoločnosti vytvoreného v roku 2022 fyzickým osobám členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu obchodnej spoločnosti podliehajú zdaneniu vo výške 7 %. Z podielov na zisku sa platia dane aj v prípade, ak ich vypláca zahraničná spoločnosť. Podiely vyplácané právnickým osobám sa zdaňujú iba v prípade, ak sú vyplácané slovenskou právnickou osobou do zahraničia daňovníkovi z nezmluvného štátu, dividendu zdaní zrážkou v sadzbe 35 %. Uvedené pravidlo platí aj naopak – ak slovenská právnická osoba (rezident SR) nadobudne dividendu zo zahraničia od daňovníka z nezmluvného štátu, dividendu zdaní zrážkou v sadzbe 35 %.
Uvedené príjmy nepodliehajú odvodovej povinnosti z hľadiska odvodov na sociálne a zdravotné poistenie. Príjmy členov štatutárnych orgánov vyplácané z rozdelenia zisku po zdanení a nie sú pre akciovú spoločnosť daňovým výdavkom v zmysle § 21 ods. 1 písm. d) ZDP.
K

Do 31. januára je nutné zaplatiť daň z nehnuteľností

25. 1. 2012 Ak ste majiteľom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti treba zaplatiť obci či mestu miestnu daň, a to daň z nehnuteľností.
V roku 2012 sedem krajských miest pristúpilo k zvýšeniu dane z nehnuteľností. Uvedeným dôvodom je päť rokov nezdvihnutá daň a zosilnenie zdrojov miestnych rozpočtov. Daňové priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva u správcu dane, na ktorého území sa nehnuteľnosť nachádza, nie v bydlisku daňovníka a tiež nie na daňových úradoch. Daň sa musí odviesť do konca januára príslušného roka.

Daň z motorových vozidiel za rok 2011

24. 1. 2012 Vozidlá, ktoré sú predmetom dane a aj vozidlá, ktoré nie sú predmetom dane (tzv. negatívne vymedzenie predmetu dane) definuje zákon o miestnych daniach.
Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v jedenástej časti vymedzuje daň z motorových vozidiel. Zákon o miestnych daniach vrátane dane z motorových vozidiel bol v roku 2007 novelizovaný. Novela vstúpila do platnosti 1. 12. 2007 a priniesla veľké zmeny v oblasti predmetu dane z motorových vozidiel a daňovníka, podávania daňových priznaní, vzniku a zániku daňovej povinnosti, oznamovacej povinnosti a pod. Po tejto novele sa daň z motorových vozidiel, predtým cestná daň, platí až po uplynutí zdaňovacieho obdobia a nie na jeho začiatku. Za zdaňovacie obdobie roka 2011 musia daňovníci tejto dane podať daňové priznanie a daň zaplatiť najneskôr do 31. 1. 2012.

Ročné zúčtovanie dane z príjmov zo závislej činnosti

11. 1. 2012 Príjmy zo závislej činnosti rovnako ako príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu, z kapitálového majetku a ostatné príjmy, podliehajú dani z príjmov FO.
Príjmami zo závislej činnosti sú bez ohľadu na ich právny pôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami od platiteľa týchto príjmov alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy. Vyberanie a správa dane z príjmov zo závislej činnosti má v porovnaní s inými príjmami FO určité špecifiká. Jednou z týchto osobitostí je vykonávanie ročného zúčtovania podľa ZDP. Ročné zúčtovanie príjmov zo závislej činnosti vykoná zamestnávateľ len na písomnú žiadosť zamestnanca, ak sú splnené zákonom stanovené podmienky.

Nezdaniteľná časť základu dane u zamestnancov

5. 1. 2012 Základ dane z príjmu FO za príslušné zdaňovacie obdobie sa znižuje o sumu nezdaniteľných častí základu dane.
Postup pri určení nezdaniteľných častí, tak ako je v súčasnosti platný, je upravený zákonom Z. z. o dani z príjmov. S účinnosťou od 1. januára 2011 nastali zmeny v zdanení FO z dôvodu ukončenia niektorých dočasných ustanovení noviel ZDP. Nezdaniteľná časť základu dane je suma, o ktorú si daňovník môže znížiť základ dane pre výpočet dane z príjmu. Na výpočet výšky súm nezdaniteľných častí základu dane sa používa životné minimum platné k 1. januáru príslušného roka. Pre výpočet za rok 2011 je aktuálny údaj platný k 1. januáru 2011 a je vo výške 185,38 eura.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner