Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Rady podnikateľom

Kto sa bojí, nech nechodí do lesa.

Nemať veľké oči. Karkulka učí vlka marketingové triky.

Na to zober jed! Reklama na produkty rodiny Borgiovcov.

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

(Murphyho zákony v bájkach)
Svetlá budúcnosť

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

Štyria slordi pravidelne kažý štvrtok hrávajú v klube bridž. Až raz namiesto slorda Cesnacka príde jeho sluha Ďuro s odkazom: „Jeho slordstvo má dámsku návštevu. Odkazuje vám, že ak bude môcť, tak nepríde, a ak nebude môcť, tak príde.“

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

(Myšlienky bez cla)
Otázky na rádio Jerevan

Platí aj pre podnikateľa: Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom“? Nie, tu platí: kto do teba kameňom, ty doňho nástražným systémom.

Načo bolo sedem úrodných a sedem neúrodných rokov? Bola to názorná ukážka fungovania trhovej ekonomiky.

Platí ešte: „Chudoba cti netratí“? Platí, ale všetko ostatné je za peniaze.

(Myšlienky bez cla)

Top banka na Slovensku prepúšťa

19. 6. 2020 Menej účtovníkov, viac ítečkárov. Najväčšia domáca banka Slovenská sporiteľňa urýchľuje digitálnu transformáciu. Podľa informácií HN bude tento proces zahŕňať aj prepúšťanie, keď v tomto roku sa má počet pracovníkov znížiť približne o sto a ďalší majú odísť v budúcom roku. Celkovo pracovalo v Slovenskej sporiteľni v prvom štvrťroku 4 069 ľudí. Znižovanie personálneho stavu sa má dotknúť predovšetkým bratislavskej centrály.
Finančná inštitúcia tak reaguje na situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu, nárast nákladov spojených s takzvaným bankovým odvodom a dlhodobo nízke úrokové sadzby. Zjednodušene, banka pre automatizáciu procesov potrebuje menej účtovníkov. Potvrdzuje to aj fakt, že na svojej webovej stránke má firma pracovné ponuky najmä pre IT odborníkov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Odbory musia ustupovať vedeniu

16. 6. 2020 Zamestnanecké zväzy sa musia pripraviť na oveľa horšiu vyjednávajúcu pozíciu, než na akú boli doteraz zvyknutí. Slovenské podniky, najmä v priemysle, zažívali doteraz rovnaký scenár v pravidelných intervaloch. Vyjednávanie o predĺžení kolektívnej zmluvy, rozdielne názory, konflikt, príchod sprostredkovateľa, pohotovostný štrajk, v najvyhrotenejších prípadoch ostrý štrajk a ohrozenie chodu výroby.
Dekáda rastov prakticky v každom odvetví dávala zástupcom zamestnancov do rúk silné tromfy a priestor na rokovania. Analytici a firmy očakávali v tomto roku isté spomalenie biznisu. Zrejme nikto však nečakal, že sa úlohy vymenia a že odborári budú tí, ktorí budú robiť ústupky, aby sa zachovalo čo najviac pracovných miest.
(Zdroj: hnonline.sk)

Zabije koronavírus 13. dôchodky?

15. 6. 2020 Schvaľovanie 13. dôchodkov koncom februára sprevádzal veľký politický boj. Hlavným dôvodom bolo, že sa tak dialo tesne pred voľbami. Tvrdá kritika smerovala najmä na Smer, ktorý novelu predložil.
Strana Roberta Fica čelila obvineniam z volebnej korupcie, pod paľbou bol aj spôsob, akým mala byť dávka pre seniorov presadená. Išla totiž v skrátenom režime, čo bolo podľa mnohých neadekvátne. Napokon poslanci všetkým slovenským dôchodcom odklepli 13. penzie štyri dni pred voľbami. Za prijatie novely hlasovali kluby Smeru, SNS, ĽSNS aj poslanci hnutia Sme rodina. Zakrátko však vyskočil nad ich budúcnosťou prvý otáznik. Súvisel s výmenou vlády, keďže mnohí jej vrcholní predstavitelia boli hlasnými kritikmi buď priamo tohto sociálneho opatrenia alebo spôsobu, akým bolo prijaté. Jeho zrušenie nevylúčil ani premiér Igor Matovič. A po tom, ako koronavírus naplno udrel na slovenské hospodárstvo, sa už otvorene hovorilo o možnosti ich zrušenia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Vláda SR schválila podmienky na podporu udržania zamestnanosti v materských školách

10. 6. 2020 Vláda SR dňa 4. 6. 2020 na zasadnutí schválila podmienky na podporu udržania zamestnanosti v materských školách v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránenia ich následkov.
Návrh bude financovaný zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Ľudské zdroje na roky 2014 – 2020 a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu. Predpokladaný celkový objem finančných prostriedkov na obdobie trvania mimoriadnej situácie, respektíve núdzového stavu (marec – jún 2020), predstavuje sumu 66,39 milióna eur, ako uvádza materiál z dielne rezortu školstva, pričom predpokladaný počet dotknutých zamestnancov je 22 589 v 3 022 materských školách.

Pokles HDP sa bude prehlbovať

1. 6. 2020 Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska sa v druhom štvrťroku prepadne medziročne o 11 percent a za celý prvý polrok by ekonomika mala medziročne poklesnúť o 7,6 percenta.
​Vyplýva to z najnovšej krátkodobej prognózy vývoja slovenskej ekonomiky Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ). V porovnaní s 1. štvrťrokom ekonomika klesla o 6,9 percenta.
"Podľa technického odhadu KRRZ sa bude medziročný pokles HDP postupne prehlbovať a za druhý štvrťrok dosiahne -11,0 percenta. Prvý polrok zaznamená ekonomický rast prepad na úrovni -7,6 percenta, čo je blízko odhadu výboru pre makroekonomické prognózy z apríla 2020, ktorý je na úrovni -8,2 percenta," uviedla KRRZ.
V medziročnom prepade sú podľa KRRZ odhady všetkých zložiek HDP okrem verejnej správy.
"V druhom štvrťroku spotreba domácností smeruje do medziročného poklesu, pri investíciách, exportoch a HDP môžeme očakávať v druhom štvrťroku až dvojciferné prepady. Inflácia postupne slabne a dostáva sa pod dve percentá," spresnili analytici.
Dno prepadu ekonomickej aktivity analytici KRRZ odhadli na prelom 1. a 2. štvrťroka, pričom predpokladajú, že oživovanie bude pomalé.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner