Teplári chcú nižšiu DPH na teplo z centrálnych kotolní
1. 10. 2021
Zvýšená podpora systémov centrálneho vykurovania zo strany vlády je jedným z kľúčových riešení negatívneho dosahu globálneho zvyšovania cien energií a emisných povoleniek na koncových odberateľov.
V stredu to uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla, podľa ktorého by mala vláda obyvateľom napojeným na centrálne vykurovanie znížiť daň z pridanej hodnoty na teplo pre domácnosti.
„Tento krok pomôže nárast nákladov výrazne zmierniť a zároveň by bol kompenzáciou pre týchto odberateľov za to, že sa v najväčšej miere podieľajú na splnení ekologických cieľov EÚ a Slovenska, a teda aj na ochrane životného prostredia,“ uviedol zväz výrobcov tepla.
Takýto postup voči odberateľom tepla zapojených do systému centrálneho vykurovania nie je podľa zväzu v Európe vôbec ojedinelým. Zníženú DPH na teplo dodané prostredníctvom týchto systémov uplatňujú napríklad v Českej republike, Maďarsku alebo vo Francúzsku.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Dohodári budú pre firmy výhodnejší
28. 2. 2013
Firmám, ktoré zamestnávajú dohodárov, svitá na lepšie časy.
Za stovky tisíc ľudí, zamestnaných na dohodu, budú zrejme platiť nižšie odvody. Takéto zmeny zvažuje rezort práce.
Záujem slovenských firiem o dohodárov po ich zvýhodnení však podľa odborníkov bude závisieť najmä od výšky odpočítateľnej položky. Ak by bola príliš nízka, mohla by mať akákoľvek iniciatíva vlády opačný účinok. Dohody by pre firmy neboli atraktívne a naďalej by využívali iné alternatívy, medzi nimi aj prácu na čierno.
Ženy musia pracovať o 59 dní viac, ak chcú zarobiť ako muži
28. 2. 2013
Priemerný rozdiel medzi hodinovým zárobkom žien a mužov v celej Európskej únii je 16,2 percenta.
EK tento údaj zverejnila práve v Európsky deň rovnosti odmeňovania, ktorý pripadá na 28. februára. Keby chceli ženy zarábať toľko,čo muži, museli by pracovať 59 dní navyše.
Komisia chce podporovať zamestnávateľov, ktorí sa usilujú o odstránenie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov. Projekt „Rovnosť sa vypláca“ sa zameriava na zlepšenie informovanosti podnikov o problematike rodovej rovnosti a rovnosti odmeňovania.
Faktúry budeme môcť platiť aj cez QR kódy
27. 2. 2013
Slovenské banky, ktoré zavedú čítačky QR kódov do svojich mobilných aplikácií, umožnia svojim klientom robiť úhrady nasnímaním kódu z faktúry napríklad cez smartfón.
Už aj na Slovensku bude možné robiť úhrady nasnímaním tzv. QR kódu z faktúry.
Jednotný štandard QR kódov platenie urýchli, zamedzí chybám pri prepisovaní údajov z faktúr a tým celý proces zjednoduší. Technológiu je možné využiť aj na automatické vytvorenie inkasa alebo trvalého príkazu. Systém už používa Slovenská sporiteľňa, ostatné banky by mali technológiu zaviesť zhruba do pol roka.
Zákaz poplatkov sa týka bánk i nebánk
22. 2. 2013
Vláda schválila pre banky zákaz poberať od klientov poplatok za vedenie a správu úverového účtu.
Poplatok môže prísť do úvahy iba v prípade, ak klient dostane pridanú hodnotu, nejakú pridanú službu. S tou službou musí aj on sám súhlasiť, musí si ju dodatočne vyžiadať. Návrh nezakazuje poplatky za úverové účty plošne, ale zakazuje ich len bankám, stavebným sporiteľniam a veriteľom podliehajúcim zákonu o spotrebiteľských úveroch.