Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Radšej byť bohatým ako hlúpym.

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

Krátke časové úseky, aj keď ich je veľký počet, sú nanič, pretože sa neustále začína od začiatku.

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Sláva a peniaze...

V porovnaní so schopnosťou rozumne si rozvrhnúť prácu na jeden deň je všetko ostatné detskou hrou. (JohannWolgang von Goethe)

Ľudské myslenie stráca zmysel, keď nemá žiadny určitý cieľ. (Montaigne)

Neodpútavaj sa nikdy od svojich snov! Keď zmiznú, budeš ďalej existovať, ale prestaneš žiť. (Mark Twain)

(Myšlienky bez cla)
Otázky na rádio Jerevan

Platí ešte: „Pomaly najďalej zájdeš“? Ale áno. Ibaže komu sa chce dnes ďaleko chodiť?

Platí ešte: „Chudoba cti netratí“? Platí, ale všetko ostatné je za peniaze.

Milé slovo otvára dvere chatrčí dokorán. Čo otvára brány palácov? Klopanie plnou dlaňou.

(Myšlienky bez cla)
Murphyho postrehy

Muži na ženách nájdu veľa chýb, ženy na mužoch len dve. Všetko, čo hovoria, je zlé. Všetko čo robia je zlé.

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

(Murphyho zrnká II)

Suma minimálnej mzdy na rok 2024

5. 10. 2023 V zbierke zákonov sr bolo vydané oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 372/2023 z. z., ktorým bola určená suma minimálnej mzdy na rok 2024.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky podľa § 9 ods. 1 zákona č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov oznamuje, že suma minimálnej mzdy na rok 2024 je 750 eur za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, 4,310 eura za každú hodinu odpracovanú zamestnancom.
K

Slovensko už nepatrí medzi najhorších vo výbere DPH

23. 3. 2017 Slovensko vlani dosiahlo najvyššiu úspešnosť výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) od roku 2007. Oznámil to šéf Finančnej správy František Imrecze, podľa ktorého tento výsledok súvisí s predtým zavedenými opatreniami proti daňovým únikom. Slovensko v minulosti patrilo v EÚ ku krajinám s najhorším výberom DPH, ktorá má najväčší podiel na daňových príjmoch slovenského štátneho rozpočtu.
Najnižšiu efektivitu výberu DPH dosiahlo Slovensko v druhej polovici roka 2012, kedy daňové úrady na DPH vybrali len zhruba polovicu toho, čo podľa dostupných údajov mohli. Vlani tento ukazovateľ dosiahol 75 percent. Spomínané zlepšenie viedlo podľa Imreczeho k zvýšeniu výberu DPH od roku 2012 o 2,66 miliardy eur, čo zodpovedá viac ako trom percentám výkonu ekonomiky. Slovensko v uplynulých rokoch zaviedlo sériu opatrení na potieranie daňových únikov. "Za doslova prelomové opatrenia považujeme zavedenie kontrolného hlásenia na DPH," povedal Imrecze. Prostredníctvom kontrolného hlásenia, ktoré zaviedla aj Česka republika, podnikatelia na Slovensku informujú Finančnú správu o hodnote svojich obchodov. Daňoví kontrolóri tak rýchlejšie dokážu odhaliť podozrivé transakcie, ktorých podiel v priebehu troch rokov na Slovensku podľa Imreczeho klesol. Slovenská polícia a daňoví kontrolóri v minulosti odhalili viac prípadov daňových únikov, ktoré súviseli s takzvanými karuselovými podvodmi. U týchto podvodov obvykle firmy z niekoľkých krajín medzi sebou fingovali obchody, aby si mohli nezákonne uplatniť nadmerný odpočet na DPH. Do budúcnosti daňová správa napríklad plánuje sledovať pohyb kamiónov a ich hmotnosť, aby zabránila fiktívnym obchodným transakciám. Po novom by tiež mala mať právomoc povoľovať zlučovanie firiem, ktorým sa v minulosti nečestní podnikatelia snažili skomplikovať úradom vymáhanie daňových únikov.
zdroj: hnonine.sk

Klesá miera nezamestnanosti a rastie priemerná mzda

7. 3. 2017 Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka zrýchlila rast oproti predchádzajúcim trom mesiacom na 0,8 percenta z tempa 0,7 percenta v treťom kvartáli. Uviedol to dnes štatistický úrad, ktorý tak potvrdil svoj odhad z februára.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) zostalo na troch percentách, kde bolo aj v treťom kvartáli. Štatistici tak spresnili svoj skorší odhad, podľa ktorého hospodárstvo Slovenska zrýchlilo rast na 3,1 percenta. Ekonomiku podporil najmä export. Naopak domáci dopyt mierne klesol, hlavne kvôli prepadu investícií oproti roku 2015, kedy krajina dokončila čerpanie peňazí z európskych fondov z predchádzajúceho rozpočtového obdobia. Za celý minulý rok slovenská ekonomika vykázala rast o 3,3 percenta, zatiaľ čo o rok skôr vzrástla o 3,8 percenta. Miera nezamestnanosti podľa metodiky štatistického úradu v poslednom štvrťroku klesla na osemročné minimum 9,1 percenta z 9,5 percenta v treťom kvartáli. Z prieskumu štatistického úradu v domácnostiach vyplynulo, že po dlhšej dobe ubudlo obyvateľov, ktorí krátkodobo (menej ako rok) pracovali v zahraničí alebo ktorí do zamestnania do cudziny pravidelne dochádzali. Ich počet klesol o 4,4 percenta na 153 500 osôb. Z európskych krajín najviac Slovákov pracovalo tradične v Rakúsku a v Českej republike. Priemerná mzda vzrástla vo štvrtom štvrťroku medziročne o 3,6 percenta na 990 eur a v priemere za celý rok dosiahla 912 eur.
zdroj: hnonline.sk

Po kauze okolo energií výrazne pribudlo neplatičov

28. 2. 2017 Slovenskí dodávatelia elektriny a plynu po afére spojenej s plánovanou zmenou taríf zaznamenali výraznejší nárast počtu neplatičov. Upozornilo na to slovenské združenie dodávateľov energií. Slovenský energetický regulačný úrad ÚRSO po tlaku vlády ohlásil, že ceny vrátia na minuloročnú úroveň.
Téma energií vyvolala na Slovensku pozornosť na začiatku tohto roka po tom, čo napríklad zástupcovia miest a obcí upozornili na výrazné zvýšenie zálohových platieb za elektrinu na strednom Slovenskom. Dodávku a distribúciu elektriny tam zabezpečujú spoločnosti z českej skupiny Energetický a priemyselný holding. K výraznému zdraženiu elektriny pre niektorých odberateľov došlo na základe rozhodnutia ÚRSO, ktorého postup vláda kritizovala a vyzvala zákazníkov energetických firiem, aby nové faktúry s vyššou cenou neplatili. Združenie dodávateľov energií informovalo, že po prepuknutí kauzy ohľadom cien energií nastalo výrazné zhoršenie platobnej disciplíny odberateľov. Na konkrétnych príkladoch firiem uviedlo, že podiel pohľadávok po lehote splatnosti stúpol napríklad až o 60 percent. Tento vývoj podľa združenia zhoršuje podmienky podnikania na slovenskom trhu s energiami.
zdroj: hnonline.sk

Dotované hypotéky končia, bude na nich daňová úľava

14. 2. 2017 Hypotekárny trh čakajú veľké zmeny. Skončí sa dotovanie hypoték pre mladých vo forme úrokového bonusu. Po novom si budú môcť náklady na splácanie úveru na bývanie odpočítať z daní. Presný systém, ako bude nová podpora kúpy bývania vyzerať, teraz dolaďuje ministerstvo financií. Na podrobnosti je skúpe.
Vo finančných domoch predstavujú hypotéky pre mladých od 15 do 40 percent všetkých úverov, takže sa to dotkne veľkej časti klientov. „V minulom roku tvorili dotované hypotéky pre mladých necelých 15 percent produkcie hypoték,“ informuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. Analytici vnímajú zamýšľané zmeny pozitívne. Dúfajú, že sa daňovým bonusom odstránia rozdiely, ktoré sú dnes v spôsobe výpočtu štátneho príspevku pre mladých v jednotlivých bankách. Niektoré totiž o štátny úrokový bonus znižujú splátku v aktuálnom mesiaci, iné sumu vracajú späť na účet klienta až ďalší mesiac po jej zaplatení. To ovplyvňuje najmä výšku istiny úveru, ktorá neklesá rovnako. „Pre klienta to zvyčajne znamená rozdiel po prvých piatich rokoch štátnej podpory na zostatku dlžnej sumy rádovo v tisícoch eur, ak si zvolí nesprávnu banku,“ vysvetľuje Peter Világi, hlavný analytik Fincentra. Podpora hypoték vo forme daňovo odpočítateľnej položky je bežná aj v iných krajinách Európy. V Česku si môžete od základu dane odpočítať zaplatené úroky na hypotéke až do výšky 300-tisíc korún za rok, teda maximálne 25-tisíc korún mesačne, čo je necelých tisíc eur. Daň si tak ročne znížite o maximálne 45-tisíc korún, teda okolo 1 660 eur. To je len horná hranica, ktorú dosiahnu iba tí, ktorí majú vysokú hypotéku. Dôležité je, že odčítavať si môžete len úroky, nie celú splátku aj s istinou.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner