Zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím
14. 9. 2018
Zamestnávateľ je povinný:
- zabezpečovať pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnáva, vhodné podmienky na výkon práce,
- vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu občanov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania,
- viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím,
- zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, v počte, ktorý predstavuje 3,2 % celkového počtu jeho zamestnancov.
Zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, pričom tento má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %, na účely povinného podielu zamestnávania zamestnancov so zdravotným postihnutím sa započítava, ako keby zamestnával 3 takýchto občanov.
Celkový počet zamestnancov je možné charakterizovať ako priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Zamestnávateľ túto povinnosť preukazuje najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka za predchádzajúci kalendárny rok úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na predpísanom tlačive.
Povinnosť uvádzanú v predchádzajúcom môže zamestnávateľ splniť i zadávaním zákaziek pracoviskám zamestnávajúcim občanov so zdravotným postihnutím. Zákazku je v danom prípade potrebné chápať ako dodanie tovaru alebo poskytnutie služby s peňažným plnením realizovaná medzi zamestnávateľom, ktorý si ňou plní povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím vo výške povinného a integračným podnikom, u ktorého najmenej 30 % zamestnancov tvoria občania so zdravotným postihnutím, chránenou dielňou alebo fyzickou osobou so zdravotným postihnutím, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť na chránenom pracovisku.
Výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je 0,8-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní svoju zákonnú povinnosť zadaním zákazky.
Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so zdravotným po-stihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov, je povinný najneskôr do 31. marca nasle-dujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu práce, sociálnych vecí a rodiny za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postih-nutím, odvod vo výške 0,9-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy za-mestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ tento odvod odvádza.
Ak citovaný úrad viedol v evidencii uchádzačov o zamestnanie občanov so zdravotným postih-nutím len časť kalendárneho roka, tento odvod sa znižuje o sumu, ktorá je súčinom 0,3-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slo-venskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ odvod odvádza, polovice počtu mesiacov, počas ktorých úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie neviedol občanov so zdravotným postihnutím počas ka-lendárneho roka, za ktorý zamestnávateľ neplnil povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím a počtu občanov so zdravotným postihnutím chýbajúcich do splnenia povinného podielu...
Smer chcel bohatým siahnuť na výplaty
12. 9. 2018
Výška odvodov sa aktuálne počíta v závislosti od mzdy, no maximálne do sedemnásobku priemerného platu. Pri prekročení tejto hodnoty, čo je tento rok 6 400 eur, sa už odvody ďalej nezvyšujú.
Skupina piatich poslancov zo Smeru však túto hranicu chcela zvýšiť cez pozmeňovací návrh k zákonu o ročnom zúčtovaní. Včerajší Sociálny výbor návrh neschválil. Poslanci chceli hornú hranicu posunúť na 11-násobok priemernej mzdy, čím by sa výrazne zvýšili odvody ľuďom, ktorí zarábajú mesačne viac ako 6 400 eur. Aj napriek tomu by však od štátu nedostali žiadnu protislužbu vo zvýšení prípadných dávok či dôchodku.
V Amazone vznikli odbory, Slováci žiadajú viac peňazí
10. 9. 2018
Technologický gigant Amazon len pred pár dňami dosiahol biliónovú trhovú hodnotu, vlani zarobil 178 miliárd dolárov a po celom svete zamestnával takmer 570-tisíc ľudí. Zamestnanci v Seredi, kde má spoločnosť svoje najväčšie reverzné logistické centrum na svete, od Amazonu teraz žiadajú, aby im odkrojil viac zo svojich ziskov.
Seredský závod zamestnáva viac ako tisíc ľudí a stále prijíma nových. Časť z nich však už rok od otvorenia fabriky nie je spokojná s pracovnými podmienkami. Aj to bol dôvod, pre ktorý pred pár dňami založili odbory a od giganta žiadajú pre seredských zamestnancov viac peňazí. „Medzi naše priority patrí vyriešiť nadčasy, ktoré vnímame veľmi negatívne, rozvrh zmien aj lepšie platy pre zamestnancov,“ povedala pre HN odborová predáčka Moderných odborov Amazon Daniela Učňová. Spoločnosť pritom zvyšovala platy v seredskej fabrike len minulý mesiac. Zamestnancom pridala od 11 do 20 percent, v závislosti od pracovnej pozície. „Naďalej pokračujeme v podnikaní ako zvyčajne, zatiaľ čo poskytujeme odborom zákonné práva,“ reagovala hovorkyňa spoločnosti Amazon pre strednú Európu Marzena Wieckowska s tým, že so zamestnancami vedú otvorený dialóg. Odborári zatiaľ nemajú predstavu o konkrétnych požiadavkách, ktoré predostrú vedeniu. Momentálne sa snažia pokryť čo najväčšiu časť zamestnaneckej základne. Ku kolektívnemu vyjednávaniu chcú pristúpiť najneskôr začiatkom budúceho roka.
Ministri odobrili príspevky pre študentov ošetrovateľstva
9. 9. 2018
Na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Vláda odsúhlasila študentom ošetrovateľstva stabilizačné príspevky v celkovej sume vyše 2,758 miliónov eur. Vyplýva to z Informácie o stave zdravotníckeho personálu v SR, ktorú vláda na stredajšom rokovaní vzala na vedomie. Informáciu predložili ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Materiál poukazuje na základe analýzy na nedostatok zdravotníckeho personálu, a to lekárov a sestier. Z analýzy vyplýva, že v súčasnosti na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Keby sa vzali do úvahy aj zdravotníci, ktorí majú nad 65 rokov, chýbalo by 5 515 lekárov a 1 700 sestier. Údaje sa týkajú len ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Vzhľadom na vekovú štruktúru lekárov je potrebné prijať vyšší počet študentov do doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo. Finančné prostriedky pre nich už boli pre akademický rok 2018/2019 navýšené, uvádza sa v predkladacej správe. Pri sestrách je najaktuálnejším problémom stabilizovanie absolventov bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo. Rezort zdravotníctva a rezort školstva navrhol zaviesť štipendiá, ktoré majú zastabilizovať sestry po ukončení štúdia v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. "U sestier je situácia taká, že len 44 percent absolventiek dennej formy bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore ošetrovateľstvo nastupuje do systému," uvádza sa v materiáli. Materiál obsahuje tiež dve nariadenia. Prvé ukladá podpredsedovi vlády a ministrovi financií v akademickom roku 2018/2019 navýšiť limit výdavkov na spomínanú čiastku do 31. januára 2019. Druhé ukladá ministerke zdravotníctva a ministerke školstva, vedy, výskumu a športu zabezpečiť stabilizačný príspevok v rovnakej výške pre študentov v dennej forme ošetrovateľstva do 30. júna 2019. Informácia tiež odporúča rektorom a dekanom vysokých škôl uskutočňujúcich akreditovaný bakalársky študijný program v študijnom odbore ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia prijať opatrenia na zvýšenie počtu študentov týchto študijných programov.