Štátna pomoc je predĺžená o tri mesiace
21. 11. 2023
Informáciu o predĺžení štátnej pomoci do konca júna 2024 oznámila Európska komisia.
Európska komisia v pondelok oznámila, že predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci o ďalšie tri mesiace, do konca júna 2024. To umožní členským štátom Európskej únie (EÚ) pomôcť firmám počas nadchádzajúcej zimy s vysokými cenami energií, ktoré zdraželi v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu a napätia na Blízkom východe. TASR o tom informuje na základe správ DPA a Reuters.
Exekutíva EÚ uvoľnila pravidlá štátnej pomoci v marci minulého roka po tom, ako tisíce firiem zasiahla vojna na Ukrajine. Uviedla pritom, že tento režim sa skončí v decembri 2023.
Uvoľnenie pravidiel umožnilo členským štátom poskytnúť pomoc firmám v čase, keď čelili mimoriadnemu šoku, povedal eurokomisár EÚ pre hospodársku súťaž Didier Reynders.
Pôvodné predĺženie malo byť len do marca
Začiatkom novembra Komisia naznačila, že uvoľnenie predĺži do marca 2024, ale v pondelok v najnovšom vyhlásení skonštatovala, že zohľadnila „spätnú väzbu od členských štátov“ a predĺži uvoľnenie pravidiel do konca júna 2024. „Umožní to členským štátom predĺžiť svoje podporné schémy a zabezpečiť, aby spoločnosti, ktoré zasiahla kríza, neboli odrezané od potrebnej pomoci v nadchádzajúcom zimnom vykurovacom období,“ uviedla Komisia vo vyhlásení.
Zmeny oznámené tento pondelok sa týkajú kompenzácie vysokých cien energií, ale aj niektorých širších aspektov, pričom sa zvýšili stropy pomoci pre poľnohospodárstvo, rybné hospodárstvo a ďalšie sektory.
Pomoc má striktne dané pravidlá
Predĺženie pomoci sa však nebude vzťahovať na podporu likvidity, ako sú štátne záruky a zvýhodnené úvery, ani na opatrenia zamerané na podporu znižovania dopytu po elektrine.
Po pondelkovom rozhodnutí môžu štáty EÚ poskytnúť pomoc až do výšky 2,25 milióna eur na firmu a kompenzácie dodatočných nákladov, ktoré priniesli vysoké ceny plynu a elektriny.
Výnimky platia do júna. Reynders pripomenul, že výnimky sa vždy navrhujú tak, aby boli časovo obmedzené.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania pre PO za rok 2017
10. 1. 2018
V prípade, že daňovník požiada o predĺženie na podanie daňového priznania, správca dane mu vyhovie, ak podá oznámeni najneskôr v deň, ktorý je stanovený ako posledný deň podania riadneho daňového priznania.
Podľa § 49 ods. 3 ZDP sa daňovníkovi na základe oznámenia podaného príslušnému správcovi dane v lehote na podanie daňového priznania predlžuje lehota na podanie daňového priznania
- najviac o tri celé kalendárne mesiace, t.j. najneskôr do 30. júna 2018. Daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie, pričom v tejto novej lehote je aj daň splatná,
- najviac o šesť celých kalendárnych mesiacov, t.j. najneskôr do 30. septembra 2018, ak súčasťou príjmov daňovníka sú aj zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Daňovník v oznámení uvedie skutočnosť, že súčasťou jeho príjmov sú aj zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí a tiež uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie. V tejto novej lehote je aj daň splatná.
Oznámenie podáva daňovník na tlačive, ktorého vzor určí a na svojom webovom sídle uverejní finančné riaditeľstvo.
Uvedené sa nevzťahuje na daňovníka v konkurze alebo v likvidácii. Takýto daňovník musí podľa § 49 ods. 3 písm. c) ZDP o predĺženie lehoty správcu dane požiadať, a to najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania. Správca dane môže na základe takejto žiadosti rozhodnutím predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o tri kalendárne mesiace, t.j. najneskôr do 30. júna 2018. Proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.
Kto nemá povinnosť podania daňové priznanie PO za rok 2017
9. 1. 2018
Zákon vymedzuje právnické osoby povinné podať daňové priznania k dani z príjmov za rok 2017. Zároveň sú však vymedzené aj výnimky, ktoré túto povinnosť nemajú.
Povinnosť podať daňové priznanie nemajú (§ 41 ods. 1 ZDP):
• daňovníci nezaložení alebo nezriadení na podnikanie, Národná banka Slovenska , ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP ,
• občianske združenia v tom prípade, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP a príjmy z členských príspevkov, t. j. príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) ZDP,
• rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP, len príjmy oslobodené od dane,
• registrované cirkevné a náboženské spoločnosti, ak majú iba príjmy z výnosov z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevkov, t. j. príjmy oslobodené od podľa § 13 ods. 2 písm. a) ZDP a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 ZDP.
Zmeny v tlačive daňového priznania právnickej osoby za rok 2017
9. 1. 2018
Podľa Daňového poriadku sa daňové priznanie sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom.
Vzor daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby, ktorý sa použije pri podávaní daňových priznaní u daňovníkov, ktorým posledný deň lehoty na podanie daňového priznania pripadá na obdobie po 31. 12. 2017, bolo ustanovené Opatrením MF SR z 22. novembra 2017 č. MF/16021/2017-721, uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi - príspevok č. 24/2017. Opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2018. Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2017 sa teda podáva na novom tlačive vydanom Ministerstvom financií SR pod č. MF/016161/2017-721. Tlačivá daňových priznaní poskytujú daňové úrady. Tlačivá možno získať aj na webovom sídle Finančnej správy SR: www.financnasprava.sk. Tu si môžu daňové subjekty (aj neregistrované) daňové priznanie vyplniť a vytlačiť vo formáte zverejnenom vo Finančnom spravodajcovi, v ktorom sa predkladá na daňový úrad. Autorizovaný používatelia doručujú daňové priznania správcovi dane (daňovému úradu) elektronicky. V samotnej aplikácii sú zapracované riadkové kontroly, dosadzovanie odporúčanej hodnoty a aplikácia tiež umožňuje import a export do formátu XML. Daňové priznanie sa podáva daňovému úradu v jednom exemplári.
Na účely podania daňového priznania je daňovník podľa § 49 ods. 11 ZDP povinný zostaviť účtovnú závierku (súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky alebo výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch) ku koncu zdaňovacieho obdobia a v termíne na podanie daňového priznania ju uložiť do registra v súlade so zákonom o účtovníctve. Prílohou daňového priznania sú podľa § 49 ods. 1 ZDP doklady uvedené v tlačive daňového priznania.
Google na daniach ušetril vyše tri miliardy
3. 1. 2018
Spoločnosť Google v roku 2016 presunula na firmu na Bermudách 15,9 miliardy eur, vďaka čomu ušetrila na daniach najmenej 3,7 miliardy dolárov (viac ako tri miliardy eur). Uvádza sa to vo výkazoch, ktoré holandská súčasť Googlu predložila obchodnej komore v Holandsku a o ktorých informoval denník HET Financieel Dagblad.
Google používa dve konštrukcie daňovej optimalizácie, známe ako "dvojitá írska" a "holandský sendvič", aby väčšinu ziskov z aktivít mimo Spojených štátov uchránil pred zdanením, uviedla agentúra Bloomberg. Internetový gigant má v Írsku dve firmy, a to Google Ireland Ltd a Google Ireland Holdings. Prvý zhromažďuje väčšinu medzinárodných príjmov z reklamy a potom tieto peniaze prevádza na holandskú dcérsku spoločnosť Google Netherlands Holdings BV. Tá potom peniaze prevedie na holding Google Ireland Holdings Unlimited, ktorý sídli na Bermudách, kde platia nulovú daň. Firma je len prázdnou schránkou. Použitie dvoch írskych subjektov a holandského medzi nimi dáva tejto praxi názov "dvojitá írska s holandským sendvičom". Podobne sa chová tiež dcérska spoločnosť Googlu v Singapure. Suma, ktorú Google v roku 2016 týmto spôsobom presunul, bola o sedem percent vyššia ako v predchádzajúcom roku. Google je kvôli presunom peňazí za účelom úspory na daniach pod tlakom regulačných orgánov po celom svete. Írska vláda presuny známe ako "dvojitá írska" od roku 2015 neumožňuje, platí to ale len pre novo prichádzajúci firmy. Podniky, ktoré tento spôsob užívajú z minulosti, to môžu tak robiť až do konca roka 2020.