Štát má nástroj ako zdaniť príjmy z Airbnb
22. 2. 2019
Slováci sú podľa Airbnb opatrní hostitelia. Podľa posledných záznamov platformy si slovenský prenajímateľ priemerne ročne zarobil 1 300 eur tým, že zdieľal svoj domov priemerne na 21 nocí. Podľa údajov Airbnb až 97 percent platby za ubytovanie zostáva v rukách hostiteľov, teda prenajímateľov.
Všetky platby sú realizované cez bankové účty a evidované cez jednu digitálnu platformu. Podľa Radovana Ihnáta zo Slovenskej komory daňových poradcov by bolo pre mnoho prenajímateľov obrovským šokom, keby Finančná správa zverejnila informáciu, že získala databázu o osobách, ktoré poskytujú ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Teda podobne, ako sa to stalo v Českej republike. Podľa Ihnáta je pravdepodobne len otázka času, kedy si slovenská Finančná správa taktiež zaobstará databázu prenajímateľov Airbnb a spustí procesy na ich dodaňovanie. Podľa prezentovaných vyjadrení sa Finančná správa prikláňa k rovnakému daňovému režimu posudzovania prenájmov nehnuteľností cez Airbnb ako česká Finančná správa. Teda takýto krátkodobý prenájom nehnuteľnosti by mal byť považovaný, na účely živnostenského zákona aj daní, za poskytnutie ubytovacej služby, a nie za príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Airbnb niektoré údaje slovenským úradom poskytuje. „Pokiaľ ide o kontakt s úradmi, máme nateraz k dispozícii všeobecné vyjadrenie, že ide o bežné zdieľanie agregovaných dát s politickými decision makers a turistickými organizáciami,“ vyjadrilo sa komunikačné oddelenie Airbnb pre HN.
(Zdroj: hnonline.sk)
Druhý pilier prišiel o viac sporiteľov
2. 10. 2012
Čísla Sociálnej poisťovne naznačujú, že ľudia z druhého piliera nielen vystupujú, ale aj doň vstupujú.
Počas jedného mesiaca, odkedy je druhý pilier otvorený, z neho vystúpilo 2698 ľudí. Vstúpilo doň naopak 1631 sporiteľov. Rozdiel je teda 1067 ľudí.
Spolu si v druhom pilieri ku koncu júla sporilo 1,455 milióna sporiteľov.
Zmeny v systéme sociálnych dávok
1. 10. 2012
V systéme sociálnych dávok budú také zmeny, aby sa oplatilo pracovať.
Na budúci rok by sme ich mali pocítiť. Zvýšenie minimálnej mzdy bude na 337 eur.
Výsluhové dôchodky nebudú zdaňované
1. 10. 2012
Výsluhové dôchodky vojakov a policajtov sa nebudú zdaňovať tak ako ostatné príjmy.
Návrh pôvodne obsahovala novela zákona o dani z príjmov.
Ministerstvo vnútra predložilo alternatívu, ako systém výsluhových dôchodkov zmeniť. V novele zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov navrhuje zavedenie 10-percentného odvodu do dosiahnutia veku 62 rokov.
Najvýhodnejší pre firmy budú stredoškoláci
28. 9. 2012
V budúcom roku pre firmy bude najvýhodnejšie, ak zamestnajú na dohodu stredoškolákov, ktorí ešte nemajú 18 rokov.
Nebudú musieť zo svojho príjmu platiť žiadne odvody. Výška zárobku nesmie presiahnuť 66 eur. Rovnako ako v tomto roku zamestnávatelia za nich zaplatia len odvod na garančné a úrazové poistenie v celkovej výške 1,05 percenta z hrubého platu.