Štát bude vyplácať vyšší 13. dôchodok
15. 5. 2024
Poberatelia dôchodkov dostanú tento rok v decembri nový plnohodnotný 13. dôchodok. Sociálna poisťovňa informuje, že bude vo vyššej sume než v minulosti. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament, zavádza 13. dôchodok ako novú dôchodkovú dávku. Nahradí tak doterajší 13. dôchodok, ktorý bol vyplácaný ako štátna sociálna dávka. Dôchodcovia dostanú po novom vyššie sumy 13. dôchodku v závislosti od toho, aký druh dôchodku poberajú, najmenej však 300 eur.
„O 13. dôchodok nemusia žiadať, Sociálna poisťovňa ho vyplatí v ich výplatnom termíne v decembri 2024 automaticky spolu s dôchodkom. O 13. dôchodku pritom nebude vyhotovovať osobitné rozhodnutie,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Kontúr doplnil, že nárok na 13. dôchodok a jeho výplatu v decembri 2024 bude mať poberateľ dôchodku, ktorý má v decembri 2024 nárok na výplatu starobného, predčasného starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského alebo sociálneho dôchodku.
Sumy 13. dôchodku budú predstavovať priemerné mesačné sumy jednotlivých druhov dôchodkov vykázaných Sociálnou poisťovňou za kalendárny rok 2023. Ak bude priemerná suma daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku bude vo výške 300 eur. Sumy 13. dôchodku podľa jednotlivých druhov dôchodkových dávok dokumentuje nasledovná tabuľka:
Nový 13. dôchodok:
• starobný, invalidný po dovŕšení dôchodkového veku: 606,30 eura
• predčasný starobný: 635,50 eura
• invalidný do 70%: 300,00* eur
• invalidný nad 70%, sociálny: 493,80 eura
• vdovský: 339,00 eur
• vdovecký: 300,00* eur
• sirotský: 300,00* eur
*garantovaná minimálna suma 13. dôchodku
Pri súbehu nárokov na dva alebo viaceré 13. dôchodky sa vyplatí len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia. Na účely určenia sumy 13. dôchodku sa nebude prihliadať na ďalšie dôchodkové príjmy (napríklad dôchodok z cudziny alebo dôchodok vyplácaný zo starobného dôchodkového sporenia). „O 13. dôchodok nebude potrebné žiadať, Sociálna poisťovňa ho vyplatí v decembri 2024 automaticky spolu s dôchodkom. O 13. dôchodku Sociálna poisťovňa nebude vyhotovovať rozhodnutie,“ uzavrel hovorca.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Vedci chcú od Únie vyššie zdanenie mäsa
19. 9. 2018
Inštitút pre európsku environmentálnu politiku vydal štúdiu, podľa ktorej sa do roku 2050 musí produkcia mäsa na starom kontinente znížiť o polovicu. Chov dobytka podľa odborníka Allana Buckwella už prekročil bezpečnostnú hranicu.
Organizácia zároveň vyzvala Európsku komisiu, aby zaviedla opatrenia, ktoré poľnohospodárov prinútia znížiť produkciu. Odporúča aj vyššie zdanenie. Chov dobytka v Európe produkuje príliš mnoho skleníkových plynov a ničí biodiverzitu, píše sa vo vedeckej práci, na ktorej sa podieľal odborník na poľnohospodársku ekonomiku Allan Buckwell. Tlak na tento priemysel sa pritom podľa vedcov bude neustále zvyšovať, pretože globálna populácia rastie a zlepšuje sa kvalita života.
Stavebná prémia sa zníži o polovicu
18. 9. 2018
Slabšie zarábajúcim ľuďom sa s príchodom nového roka výrazné zníži štátna prémia stavebného sporenia. Ak sporiteľ v tomto roku dokázal uložiť na stavebnom sporení 500 eur, dostal od štátu stavebnú prémiu v sume 25 eur. Ak rovnaký objem peňazí usporí človek aj v roku 2019, výška stavebnej prémie bude už len 12,50 eura.
Dôvodom je budúcoročné zníženie percenta slúžiaceho na výpočet výšky štátnej prémie z tohtoročných 5 na 2,5 percenta. „Toto opatrenie sa dotkne všetkých stavebných sporiteľov, to znamená, že aj tých, ktorí už majú uzavreté zmluvy,“ povedal minister financií Peter Kažimír. Parlament v stredu schválil novelu zákona o stavebnom sporení z dielne rezortu financií. V tomto roku je štátom vyplatená prémia vo výške 5 percent z ročného vkladu sporiteľa a strop prémie je stanovený na sume 66,39 eura. Pre získanie maximálnej štátnej prémie musí sporiteľ v priebehu tohto roka vložiť na účet jednej z troch stavebných sporiteľní 1 327,80 eura. S príchodom nového roka bude štátom vyplatená prémia vo výške 2,5 percenta z ročného vkladu a štátom stanovený strop stúpne na 70 eur. V budúcom roku však na získanie maximálnej štátnej prémie bude treba vložiť až 2 800 eur.
Poslanci 77 hlasmi schválili aj ďalšie zmeny stavebného sporenia. S príchodom nového roka sa bude dať stavebné sporenie použiť len na stavebné účely. „Toto opatrenie sa bude vzťahovať len na nové zmluvy o stavebnom sporení uzatvorené od účinnosti zákona,“ dodal Kažimír. Ak chcú ľudia peniaze zo stavebného sporenia použiť na kúpu nového automobilu, musia zmluvu o stavebnom sporení uzatvoriť najneskôr do konca tohto roka. V budúcom roku totiž skončia takzvaní priateľskí sporitelia a v prípade zmlúv uzatvorených v roku 2019 sa peniaze budú dať použiť len na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)
Diaľnica prináša prácu, aj vyššie mzdy
17. 9. 2018
V okresoch, ktoré boli pripojené na transeurópsku sieť diaľnic, podstatne narástla reálna mzda, výraznejšie klesla nezamestnanosť, postavilo sa viac bytov a bolo väčšie vnútorné sťahovanie. Pre TASR to vo štvrtok počas medzinárodnej konferencie pod názvom Hodnotenie fondov EÚ – sme schopní poučenia? povedal vedúci tímu hodnotiteľov Národného strategického referenčného rámca SR Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied.
Z toho vyplynulo odporúčanie, aby diaľnica bola dokončená kompletne, nie rozostavané drobné úseky, ktoré môžu mať lokálne efekty, doplnil. „Ak chcete zmeniť ekonomiku regiónu, je dôležité prepojiť veľké metropolitné regióny,“ zdôraznil s tým, že z prepojenia Bratislavy, Žiliny a Košíc budú profitovať regióny ako Martin, Ružomberok, Poprad a ďalšie. „Veľký investor, ktorý prináša nielen pracovné miesta, ale aj nové technológie, povie, tam môžem ísť, lebo tam vedie kvalitná cesta,“ nazdáva sa Baláž. „V hodnotení sme odporúčali, že treba jednoznačne dostavať diaľnicu zo Žiliny do Košíc, kde už nie je veľa úsekov, hoci sú pomerne náročné, a potom sa venovať južnej vetve diaľnic,“ konštatoval. Dôvodom je, že na severnej vetve je viac mestských a priemyselných regiónov ako na juhu. Ďalej povedal, že po dokončení severnej a možno južnej vetvy diaľnic by v novom programovom období mali investície smerovať do vzdelávania, reformy zdravotníctva a školstva. Podľa informácií z materiálov Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu bolo v uplynulom programovom období postavených v SR 155 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)
Zmeniť zdravotnú poisťovňu je možné len do konca septembra
17. 9. 2018
Nárok na zdravotnú starostlivosť má každý, kto si platí zdravotné poistenie. Dôchodcom, študentom a matkám na materskej dovolenke platí poistenie štát. Každý jeden občan Slovenska sa v prípade potreby dostane k zdravotnej starostlivosti, ktorú mu však negarantuje poisťovňa, ale Ústava SR.
Aj tento rok máte možnosť zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu. Termín odovzdania prihlášok do novej poisťovne je do 30. 9. 2018. K zmene poisťovne dôjde od 1. 1. 2019.
V súčasnosti je na výber z troch zdravotných poisťovní a to:
• Dôvera (súkromná zdravotná poisťovňa),
• Union (súkromná zdravotná poisťovňa),
• Všeobecná zdravotná poisťovňa (štátna zdravotná poisťovňa).
Prihlášku na zmenu možno podať len do jednej z nich. Zdravotná poisťovňa je povinná vám ju do 15. decembra potvrdiť a preukázateľne doručiť preukaz poistenca do piatich dní odo dňa potvrdenia prihlášky. Ten bude platný od 1. januára 2019.
Spôsob sa môže u jednotlivých poisťovní jemne líšiť, potrebné informácie nájdete na webových stránkach každej z nich. Zvyčajne sa dá žiadosť podať telefonicky, poštou, osobne alebo cez online prihlášku na webe. Prihlášku však musíte vlastnoručne podpísať.
Povinnosť vrátiť starý preukaz poistenca z pôvodnej zdravotnej poisťovni a povinnosť nahlásiť zmenu zdravotnej poisťovne svojmu lekárovi už nie je povinnosť.
Zoznam výhod, benefitov či bonusov je v každej poisťovni dlhý. Najlepšie je pozrieť si ich porovnanie na niektorej webstránke a potom sa zamerať na vybrané výhody na webe jednotlivých poisťovní. Tak isto je aj možnosť telefonicky alebo osobne spýtať sa na konkrétnu ponuku služieb pre pacientov s konkrétnou diagnózou alebo všeobecne...