Slováci môžu žiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru
8. 1. 2024
Príspevok je stanovený na 75 % zo zvýšenia mesačnej splátky, a to maximálne v sume 150 eur. Občania môžu od utorka požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Štát im každý mesiac na účet pošle 75 % zo zvýšenia ich splátky. Informovala o tom v utorok Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v súvislosti so zákonom, ktorý vstúpil do platnosti v tomto roku. „Systém je zatiaľ nastavený do roku 2027 s možnosťou pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte.
Predošlý rok sme pokryli daňovým bonusom," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Ako dodala hovorkyňa, jeho samotnú výšku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie. Podmienkou je uzatvorenie tejto zmluvy pred 1. januárom 2024. Pokiaľ sa úroková sadzba zvýšila v predchádzajúcom roku, žiadosť o príspevok je možné podať od januára tohto roku. Ak sa úroková sadzba úveru na bývanie bude zvyšovať v priebehu tohto roka, žiadosť je možné podať až od kalendárneho mesiaca, keď k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo.
ÚPSVaR upozornilo, že v prípade viacerých oprávnených osôb vzniká nárok na príspevok jednej z nich. Žiadosť je možné podávať si na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, poštou alebo elektronickým kvalifikovaným podpisom cez portál slovensko.sk. K žiadosti musí byť priložená kópia zmluvy o úvere.
Údaje o výške príspevku, splácaní úveru poskytnú úradom banky do desiateho dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Tak ako aj pri iných štátnych sociálnych dávkach budú úrady príspevok vyplácať mesiac pozadu. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny očakávajú zo začiatku nápor žiadostí, preto sa môže stať, že príspevok mu príde na jeho účet o niečo neskôr, ale bude mu doplatený aj spätne od mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť o príspevok," dodala hovorkyňa ÚPSVaR. Podmienkou poskytovania príspevku je aj pravidelné splácanie úveru na bývanie, pričom splátka musí byť uhradená do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mala byť pôvodne zaplatená. Úrady preto budú na základe údajov z bánk kontrolovať mesačne aj plnenie tejto povinnosti.
„Na úradoch sme vyčlenili telefónne linky, kde klientom zamestnanci ochotne vysvetlia všetky podrobnosti, ktoré ich budú zaujímať. Rovnako sme zriadili aj špeciálnu e-mailovú adresu, a to uverovapomoc@upsvr.gov.sk, na ktorú môžu smerovať svoje otázky," uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu ÚPSVaR Peter Ormandy.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
V nemocniciach sa mzdy zatiaľ zvyšovať nebudú
24. 9. 2009
Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariana Petku by zvyšovanie miezd v malých nemocniciach znamenalo ich húfnu likvidáciu. Náklady na platy by sa zvýšili až o jednu tretinu.
Vyššie finančné ohodnotenie pracovníkov zdravotníckych zariadení by si vyžiadalo okolo 85 % celého rozpočtu. Nebolo by z čoho liečiť pacientov. Prezident ANS zopakoval, že kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa s odborármi považujú za neuzavretú a v budúcnosti sa ňou preto nebudú riadiť.
Podľa rozhodnutia rozhodcu by mzdy v malých nemocniciach mali rásť o približne 8, respektíve 6 %.
Zvyšovanie bolo nariadené v dvoch etapách. K 1. septembru tohto roka a k začiatku marca budúceho roka. Zdravotnícki pracovníci si mali polepšiť o 4 % a nezdravotnícki o 3 %. Uvedené závery odborári privítali, už pri ich zverejnení však hovorili o obavách z ich dodržiavania.
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb so zdravotníckymi zariadeniami o zvyšovaní miezd rokoval už od júna uplynulého roka. Pôvodne odborári žiadali, aby si zdravotnícki pracovníci prilepšili o 10 % a nezdravotnícki o 7 %. Začiatkom februára však pripustili, že sú ochotní svoje požiadavky obmedziť.
Prepad miezd v zdravotníctve však odmietli. Zvýšenie ohodnotenia zamestnancov nemocníc malo podľa nich kopírovať aspoň infláciu. Mzdy v zdravotníctve sa naposledy zvyšovali v roku 2008. S fakultnými nemocnicami sa odborári dohodli na 10-percentnom raste od 1. februára vlaňajšieho roka.
Pri menších zdravotníckych zariadeniach bola situácia komplikovanejšia. Asociácia nemocníc Slovenska opakovane deklarovala, že na rast miezd nemá dostatok finančných prostriedkov. Na základe toho sa rokovania presunuli pred sprostredkovateľa a v máji 2008 pred rozhodcu, ktorý napokon rozhodol o navýšení miezd o 7 % od začiatku júna minulého roku.
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti sa dočasne zmiernia
24. 9. 2009
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti by sa počas budúceho roka mali dočasne zmierniť. Dohodli sa na tom koncom júla odborári s rezortom práce a sociálnych vecí. V budúcom roku by na túto dávku mal mať nárok každý občan, ktorý sa ocitne v evidencii nezamestnaných a v posledných troch rokoch platil minimálne dva roky poistenie v nezamestnanosti.
Podľa aktuálnej legislatívy má na dávku v nezamestnanosti nárok občan, ktorý v posledných štyroch rokoch platil aspoň tri roky poistenie v nezamestnanosti.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí sa s odborármi na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady dohodlo na tom, že obdobie poskytovania dávky v nezamestnanosti by sa predĺžilo pre všetkých poistencov zo súčasných šesť mesiacov na osem mesiacov.
Konečné slovo pri predĺžení poberania dávky v nezamestnanosti bude mať Ministerstvo financií SR.
Platy rastú, súkromníci škrtajú
23. 9. 2009
Platy stúpnu tento rok viac ako sa čakalo. Vyhliadky na vyššie výplaty odhaduje najnovšie aj Národná banka Slovenska. Oproti vlaňajšku by celkové náklady zamestnávateľov na mzdy a odvody mali vzrásť takmer o 5 %.
Tento priemer však pravdepodobne zlepšila najmä štátna správa. Vláda ani v čase krízy totiž nestopla plánovanú valorizáciu miezd, čo odôvodnila udržaním sociálneho štandardu ľudí. Nepristúpila ani k prepúšťaniu.
Súkromníci na rozdiel od vlády škrtali. Rušili sa miesta a zástupy nezamestnaných sa budú podľa odhadov centrálnej banky zvyšovať minimálne do polovice budúceho roka.
Zmeniť zdravotnú poisťovňu treba do konca septembra
23. 9. 2009
Prihlášku na prepoistenie treba podať do konca septembra. Tento rok už o prepoistenie požiadalo viac ako 86-tisíc ľudí. Na výber je päť poisťovní. Dve štátne: Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa a tri súkromné: Apollo, Dôvera a Union. Občania by sa pred zmenou poisťovne mali poradiť s ošetrujúcim lekárom, či má s vybranou poisťovňou uzatvorenú zmluvu.
Poistenec má právo podať prihlášku len raz za rok a len v jednej zdravotnej poisťovni. Ak si poistenec prihlášku podá na viacerých miestach, hrozí mu pokuta.
Od januára sa majú zlúčiť dve štátne poisťovne (Všeobecná a Spoločná) a dve súkromné poisťovne (Apollo a Dôvera).