Slováci môžu žiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru
8. 1. 2024
Príspevok je stanovený na 75 % zo zvýšenia mesačnej splátky, a to maximálne v sume 150 eur. Občania môžu od utorka požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Štát im každý mesiac na účet pošle 75 % zo zvýšenia ich splátky. Informovala o tom v utorok Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v súvislosti so zákonom, ktorý vstúpil do platnosti v tomto roku. „Systém je zatiaľ nastavený do roku 2027 s možnosťou pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte.
Predošlý rok sme pokryli daňovým bonusom," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Ako dodala hovorkyňa, jeho samotnú výšku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie. Podmienkou je uzatvorenie tejto zmluvy pred 1. januárom 2024. Pokiaľ sa úroková sadzba zvýšila v predchádzajúcom roku, žiadosť o príspevok je možné podať od januára tohto roku. Ak sa úroková sadzba úveru na bývanie bude zvyšovať v priebehu tohto roka, žiadosť je možné podať až od kalendárneho mesiaca, keď k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo.
ÚPSVaR upozornilo, že v prípade viacerých oprávnených osôb vzniká nárok na príspevok jednej z nich. Žiadosť je možné podávať si na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, poštou alebo elektronickým kvalifikovaným podpisom cez portál slovensko.sk. K žiadosti musí byť priložená kópia zmluvy o úvere.
Údaje o výške príspevku, splácaní úveru poskytnú úradom banky do desiateho dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Tak ako aj pri iných štátnych sociálnych dávkach budú úrady príspevok vyplácať mesiac pozadu. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny očakávajú zo začiatku nápor žiadostí, preto sa môže stať, že príspevok mu príde na jeho účet o niečo neskôr, ale bude mu doplatený aj spätne od mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť o príspevok," dodala hovorkyňa ÚPSVaR. Podmienkou poskytovania príspevku je aj pravidelné splácanie úveru na bývanie, pričom splátka musí byť uhradená do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mala byť pôvodne zaplatená. Úrady preto budú na základe údajov z bánk kontrolovať mesačne aj plnenie tejto povinnosti.
„Na úradoch sme vyčlenili telefónne linky, kde klientom zamestnanci ochotne vysvetlia všetky podrobnosti, ktoré ich budú zaujímať. Rovnako sme zriadili aj špeciálnu e-mailovú adresu, a to uverovapomoc@upsvr.gov.sk, na ktorú môžu smerovať svoje otázky," uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu ÚPSVaR Peter Ormandy.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Počet ľudí schopných nastúpiť do práce ihneď klesá
23. 7. 2010
Bratislava - Disponibilných uchádzačov o prácu, čiže ľudí schopných nastúpiť ihneď do zamestnania, bolo v júni 41 % zo všetkých uchádzačov.
Je to o 5 % menej ako pred rokom a ich podiel v posledných mesiacoch stále klesá. Vyplýva to z údajov portálu Profesia.sk . Najviac ľudí schopných nastúpiť do zamestnania ihneď je v kategórii ľudí so základným vzdelaním. Prepúšťanie pre hospodársku krízu sa ich dotklo ako prvých. Ľudí so základným vzdelaním, ktorí prišli o prácu, bolo začiatkom minulého roka 75 %.
Nezamestnanosť na Slovensku mierne stúpla
21. 7. 2010
Miera nezamestnanosti sa na Slovensku v júni zvýšila na 12,34 % z májových 12,24 % po predchádzajúcich troch mesačných poklesoch za sebou.
Nezamestnanosť na Slovensku sa od marca do mája postupne znižovala, tomu však predchádzal jej dlhodobý rast spôsobený negatívnymi dôsledkami svetovej hospodárskej krízy. V Českej republike sa miera nezamestnanosti v júni podľa ministerstva práce a sociálnych vecí medzimesačne znížila o 0,2 percentuálneho bodu na 8,5 percenta.
Slovákom sa za robotou nechce cestovať
20. 7. 2010
Nezamestnaným Slovákom sa nechce za prácou vycestovať do iného slovenského regiónu sto či viac kilometrov.
Podľa prieskumu EÚ Eurobarometer, až 57 % Slovákov nie je ochotných dochádzať za prácou do iného regiónu. Ján Trgala z personálnej agentúry Trenkwalder , vidí neochotu ľudí cestovať za prácou v troch dôvodoch. Medzi tieto dôvody patrí vysoká väzba na rodinu, obmedzená dostupnosť dopravy v niektorých oblastiach a nedostatok ubytovacích kapacít v regiónoch s ľahkou možnosťou zamestnania. Získaním práce v inom regióne ľudia síce majú pravidelný príjem, ale aj ďalšie výdavky, najviac zaplatia za ubytovanie. Tiež treba rátať s časovou stratou spôsobenou dochádzaním. Z týchto dôvodov preferuje väčšina ľudí oslovených agentúrou prácu v mieste bydliska.
Práca len pre minimum absolventov
16. 7. 2010
Pre vyše 124 000 absolventov stredných a vysokých škôl, ktorí tento rok skončili štúdium nastávajú na trhu práce krušné chvíle.
Ich pozície podkopáva fakt, že na Slovensku stále pretrváva výrazná nezamestnanosť a zamestnávatelia pri pohovoroch uprednostnia skôr skúseného uchádzača.
Počet nezamestnaných sa teda vďaka absolventom, ktorí sa dostanú do evidencie úradov práce, môže v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť. Úrady práce majú od zamestnávateľov nahlásených okolo 7 000 pracovných pozícií, z nich údajne asi štvrtina môže byť obsadená absolventmi. Ďalšie miesta možno nájsť napríklad v databázach sprostredkovateľských agentúr.