Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zvýšenie maximálnej nemocenskej dávky
28. 10. 2015
V prípade ak je osoba práceneschopná dlhšie ako 10 dní, patrí jej nemocenské zo Sociálnej poisťovne.
Aj budúci rok sa zvýši horná hranica nemocenskej dávky, čo môže potešiť každého, kto má na výplatnej páske najmenej 1 287 eur. Nemocenské zo Sociálnej poisťovne bude mať od januára nové maximum. Ak bude poistenec chorý celý mesiac, teda 31 dní, Sociálna poisťovňa mu môže vyplatiť až 721,50 eura. Vždy na začiatku roka sa automaticky zvyšuje horná hranica denného základu, z ktorého sa vychádza pri výpočte nemocenských dávok. Ak by poistenec v každom mesiaci roka 2015 dosiahol príjem 1 287 eur, patrilo by mu maximálne nemocenské. Aj ten, kto zarába ešte viac, sa musí uspokojiť s dávkou vo výške 721,50 eura.
Starobné dôchodky sa v budúcom roku zvýšia
28. 10. 2015
Starobné dôchodky na Slovensku sa od Nového roka zvýšia o 1,90 eura.
Dôchodky tak stúpnu o 0,46 % z priemernej výšky starobného dôchodku, ktorý bol vyplácaný ku koncu júna tohto roka. Ten predstavoval sumu 400,84 eura. Vyplýva to z Opatrenia stanoveného Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Od 1. januára budúceho roka sa o 1,90 eura zvýšia aj predčasné starobné dôchodky, invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % stúpne o 1,70 eura, o jedno euro sa zvýši invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, vdovský a vdovecký dôchodok sa zvýši o 1,20 eura a sirotský dôchodok sa má zvýšiť o 60 centov. Podľa zákona o sociálnom poistení sa pevná suma zvýšenia jednotlivých druhov dôchodkov určuje percentom, ktoré sa určí ako súčet 80 % medziročného rastu spotrebiteľských cien a 20 % medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve na Slovensku vykázaných Štatistickým úradom SR za 1. polrok 2015 a z priemernej mesačnej sumy príslušného druhu dôchodku vykázanej Sociálnou poisťovňou k 30. júnu 2015.
Zamestnávatelia dostanú príspevok na zaúčanie
28. 10. 2015
Zamestnávatelia, ktorí vytvoria pracovné miesto pre mladého nezamestnaného, môžu požiadať úrad práce o finančný príspevok na mentorované zapracovanie a prax.
Podpora je súčasťou národného projektu Praxou k zamestnaniu v rámci „Záruky pre mladých.“
Projekt je ďalším z radu opatrení, ktorým sa podporuje zamestnávanie mladých. Mladí dostanú šancu formou mentorovaného zapracovania a praxe nadobudnúť alebo prehĺbiť si svoje odborné zručnosti, vedomosti a praktické skúseností.
Zamestnávatelia získajú finančnú pomoc potrebnú na zapracovanie nezamestnaného do 29 rokov, pre ktorého vytvoria pracovné miesto na polovičný pracovný úväzok na minimálne deväť mesiacov. Úrad práce prepláca 95 % celkovej ceny práce daného uchádzača počas deviatich mesiacov a prispieva aj na mzdu mentora a úhradu časti nevyhnutných nákladov súvisiacich s mentorovaním, zapracovaním a praxou. Vyčlenených na projekt bolo päťdesiat miliónov eur, vďaka ktorým získa prax približne 16-tisíc evidovaných nezamestnaných do 29 rokov. Realizuje ho Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a 43 úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.
Manuál pre samosprávy k tuzemskému samozdaneniu
28. 10. 2015
Ministerstvo financií SR pripravilo pre mestá a obce manuál k novému opatreniu v rámci dane z pridanej hodnoty.
Ide o prenos daňovej povinnosti na príjemcu plnenia v sektore stavebníctva, tiež známe ako tuzemské samozdanenie. V praxi to bude znamenať, že poskytovateľ stavebných prác nebude povinný k svojmu plneniu uplatniť DPH. Bude fakturovať bez DPH. Daň bude prenesená na príjemcu plnenia, ktorý túto daň prizná vo svojom daňovom priznaní. Prenos daňovej povinnosti môže byť uplatnený, len ak sú poskytovateľ stavebných prác a aj príjemca plnenia registrovanými platiteľmi DPH. Zmena sa teda dotkne tých samospráv, ktoré sú registrované ako platiteľ DPH. V súčasnosti sú mnohé mestá a obce registrovanými platiteľmi DPH napríklad z dôvodu dodávky tepla, prevádzkovania športovísk alebo iných zariadení, prevádzkovania jedálni, bufetov a podobne. Zámerom manuálu je zjednodušiť samosprávam aplikáciu tejto zmeny.