Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Vysporiadanie výsledku ročného zúčtovania poistného zamestnancov
25. 8. 2017
Ak je ročné zúčtovanie poistného vykonávané poistencovi iba na základe príjmov zo závislej činnosti a v čase vykonania ročného zúčtovania poistného je zamestnancom, výsledok tohto ročného zúčtovania oznámi zdravotná poisťovňa jeho zamestnávateľovi. Zamestnávateľ uhradí zdravotnej poisťovni nedoplatok za zamestnanca. Preplatok vráti zdravotná poisťovňa zamestnávateľovi. V iných prípadoch oznámi zdravotná poisťovňa výsledok ročného zúčtovania priamo poistencovi.
Ak nedoplatok zamestnanca z ročného zúčtovania poistného uhradí zdravotnej poisťovni zamestnávateľ, pri výpočte mesačného preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti odpočíta zamestnávateľ z úhrnu zdaniteľných príjmov okrem mesačne plateného poistného aj tento nedoplatok a to v tom mesiaci, v ktorom bol nedoplatok poistného zrazený (vyrovnaný).
Ak nedoplatok z ročného zúčtovania poistného uhradil príslušnej zdravotnej poisťovni sám zamestnanec, môže si uplatniť preukázateľne zaplatený nedoplatok u zamestnávateľa v mesiaci, v ktorom ho zaplatil alebo po skončení zdaňovacieho obdobia pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Úhradu nedoplatku poistného zdravotnej poisťovni musí zamestnanec zamestnávateľovi preukázať.
Ak si zamestnanec neuplatnil uhradený nedoplatok z ročného zúčtovania u svojho zamestnávateľa a bude za zdaňovacie obdobie roka 2017 podávať daňové priznanie, uplatní si zaplatený nedoplatok v daňovom priznaní spolu s poistným na zdravotné poistenie uhradeným prostredníctvom zamestnávateľa v priebehu roka. K daňovému priznaniu priloží kópiu dokladu o zaplatení nedoplatku.
Ak si nedoplatok poistného z ročného zúčtovania poistného za rok 2016 uhradil zamestnanec v roku 2017 sám a v tomto roku už nedosahuje príjmy zo závislej činnosti, môže si uplatniť preukázateľne vyrovnaný nedoplatok v dodatočnom daňovom priznaní za rok 2016.
Daňový bonus a začiatok školského roka
24. 8. 2017
V súvislosti so začiatkom nového školského roka, resp. akademického roka je aktuálne preukazovanie nároku na daňový bonus zamestnávateľovi, ktorý odpočítava daňový bonus od mesačného preddavku na daň, resp. pokiaľ je preddavok nižší ako nárokovaná výška daňového bonusu, rozdiel zamestnancovi vyplatí.
Pre uplatnenie daňového bonusu sú ustanovené dve základné podmienky:
- splnenie podmienky vyživovaného dieťaťa
- dosiahnutie minimálnych príjmov daňovníkom, ktorý si uplatňuje daňový bonus.
Na uplatnenie daňového bonusu v jednotlivých mesiacoch roku 2017 je potrebná výška zdaniteľných príjmov aspoň 217,50 eur. Zamestnávateľ prihliadne na daňový bonus, ak zamestnanec podpíše vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia.
Ak príjmy zamestnanca nedosiahli za niektoré kalendárne mesiace aspoň vyššie uvedenú sumu, môže si uplatniť zostávajúcu časť daňového bonusu do ročnej výšky pri ročnom zúčtovaní preddavkov alebo pri podaní daňového priznania. Podmienkou uplatnenia daňového bonusu v ročnej výške za rok 2017 je dosiahnutie zdaniteľných príjmov podľa § 5 aspoň vo výške 2 610 eur. Ak zamestnanec podmienku ročnej výšky príjmov nesplnil a zamestnávateľ mu v niektorých mesiacoch roka oprávnene priznal daňový bonus, vyplatený daňový bonus zamestnancovi zostáva.
Nezamestnanosť na Slovensku je najnižšia v histórii
18. 8. 2017
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla nový historický rekord. V júli bola 6,7 percenta, oproti mesiacu jún poklesla o dve desatiny percentuálneho bodu.
„Moje vízie a predstavy sú vzhľadom na vývoj ekonomiky optimistické. Na prelome rokov je reálne, aby sme začínali nezamestnanosť číslom päť," povedal Richter na brífingu. Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) pokračoval pozitívny vývoj nezamestnanosti aj počas dovolenkového obdobia. "Z hľadiska historického vývoja som rád, že sme sa dostali prvýkrát pod číslo 8 %. Je potešujúce, že aj Eurostat skonštatoval za predchádzajúci mesiac, že v júni sa Slovensko s úrovňou nezamestnanosti dostalo pod priemer Európskej únie. Trend poklesu nezamestnanosti mladých ľudí tiež neustále pokračuje," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Richter. Zároveň priblížil, že mesiac júl je špecifickým mesiacom. "V dovolenkovom mesiaci sa veľmi veľa ľudí neprijíma ani sa nezverejňujú nové pracovné miesta. Týka sa to však aj predchádzajúcich rokov. Neprejavil sa ani veľký nárast cudzincov," doplnil Richter. Celkovo pracovalo na Slovensku ku koncu júla 43 245 cudzincov.
Júnové mzdy na Slovensku rástli
14. 8. 2017
Priemerná nominálna mesačná mzda v júni medziročne narástla v takmer každom odvetví. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.
Najviac si prilepšili pracujúci v doprave a skladovaní, konkrétne o 11 percent, mzda v tomto sektore dosiahla 947 eur. Nasleduje maloobchod (o 10,3 percenta na 687 eur), predaj a oprava motorových vozidiel (o 9,1 percenta na 1 000 eur), priemysel (o 8,1 percenta na 1 081 eur), činnosti reštaurácií a pohostinstiev (o 6,2 percenta na 427 eur) a vybrané trhové služby (o 5,1 percenta na 913 eur). Menej ako päťpercentným tempom narástli medziročne júnové mzdy v ubytovaní (o 4,5 percenta na 673 eur), veľkoobchode (o 4,4 percenta na 907 eur). Najmenej narástli mzdy v stavebníctvo (o 0,7 percenta na 680 eur). Znížili sa v informačných a komunikačných činnostiach o 4,7 percenta. Napriek pokles tento sektor aj naďalej ponúka najvyššiu priemernú nominálnu mzdu - 1 628 eur.
zdroj: hnonline.sk