Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
OPTIMALIZÁCIE DANE Z PRÍJMOV ODPOČTOM STRATY
23. 5. 2018
Snahou každého podnikateľa, bez rozdielu či ide o podnikajúcu fyzickú osobu alebo právnickú osobu , je dosiahnuť pri dodržaní platnej legislatívy čo najnižšiu daň z príjmov.
. Jednou z možnosti optimalizácie dane z príjmov je aj odpočet straty, ktorú podnikateľ vykázal v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. Odpočtom daňovej straty si podnikateľ zníži základ dane, z ktorého počíta daň z príjmov.
Presný plat sa z inzerátu dozvedia robotníci
16. 5. 2018
„Hľadáme šičku, nemusíte vedieť šiť, naučíme vás. Nástupný plat brutto je 500 eur, plus dochádzkový bonus, plus výkonnostný bonus, plus príplatok za šitie.“ Aj takto dnes vyzerajú pracovné inzeráty.
Už dva týždne totiž ponuky musia obsahovať aj výšku mzdy, každá firma sa však s novou povinnosťou popasovala inak. Presné platy však nenájdete takmer pri žiadnom inzeráte. „Presné platy sú skôr výnimočné a ak už sú, tak ide prevažne o menej odborné pozície. Často pri pomocných prácach a podobne,“ vysvetľuje pre HN hovorkyňa portálu profesia.sk Nikola Richterová. To, koľko reálne dostane zamestnanec do vrecka, sa teda dozvedia skôr stavbári ako manažéri. Zamestnávatelia totiž upozorňujú, že pri niektorých pozíciách sa cena práce vopred nedá určiť.
V nižšej dani z turizmu Slovensko zaostáva
11. 5. 2018
Desaťtisíce nových pracovných miest, modernizácie za milióny eur, ale aj zvyšovanie zisku podnikateľov v turizme. Toto všetko priniesla znížená sadzba dane z pridanej hodnoty pre cestovný ruch v okolitých štátoch Európskej únie. Slovenskí hotelieri v nej vidia len výhody, existujú však aj obavy.
Ešte minulý mesiac predstavil predseda parlamentu Andrej Danko nový zámer s turizmom na Slovensku. Strana totiž chce presadiť zníženie DPH pre ubytovacie služby na 10 percent a zaviesť cestovné šeky pre zamestnancov. „Ak by naozaj prišlo k zníženiu dane, služby sa zlepšia a zvýši sa ich rozsah aj kvalita, čím dokážeme prilákať viac domácich a zahraničných turistov,“ hovorí pre HN Marek Harbuľák, generálny manažér Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenska.
Príplatky za nočnú a víkendovú prácu prinesú negatíva
4. 5. 2018
Po zvýšení príplatkov za prácu v noci a zavedení príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu stúpnu podľa Zväzu obchodu (ZO) SR ceny v maloobchode. Na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave v rámci medzinárodnej konferencie Slovak Retail Summit to uviedol prezident ZO SR Martin Katriak.
Rast nákladov na mzdy v celom procese výroby produktov sa totiž podľa jeho slov zohľadní v cene. Napríklad pekár, ktorý si kúpil múku od niekoho za už upravenú cenu a k tomu započíta svoje zvýšené náklady, zdvihne nákupnú cenu výrobkov pre obchod. Následne si obchod ešte zohľadní svoje zvýšené náklady najmä po zohľadnení príplatkov za prácu počas víkendov. "Čiže to znamená zvýšenie cien," konštatoval Katriak. V súčasnosti je podľa neho ťažké povedať, o koľko tieto ceny stúpnu. "Podľa môjho názoru to môže znamenať zvýšenie cien u potravín o jedno až dve percentá," uviedol prezident ZO SR. Je to však len jeho odhad, pretože ešte nevie povedať, akú cenu bude mať výrobok, ktorý obchod kúpi od dodávateľa. Rast príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov a tiež zavedenie príplatkov za prácu počas víkendov prináša novela Zákonníka práce od 1. mája tohto roku. Katriak predpokladá, že v nadväznosti na to by mohli v maloobchode stúpnuť ceny začiatkom leta tohto roku. Predstavitelia ZO SR zároveň zdôraznili problém, s ktorým sa dlhodobo trápia, a to je nedostatok kvalifikovaných zamestnancov v obchodoch. Aj v súvislosti s týmto problémom obchodníci avizovali, že uvažujú nad úpravou otváracích hodín v obchodoch.