Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy v parlamente

Zákon chybných počtov: Na prijatie dobrého zákona vždy chýba jeden hlas.

Zákon úspornosti: Niektorí poslanci myslia iba na seba. Iní nemyslia vôbec.

Zákon výskytu málo pravdepodobného javu: Poslanci hlasujú len v dobe, keď je zavretý bufet.

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek a byrokracia

Keď byrokrat urobí chybu, bude ju opakovať dovtedy, kým sa z nej nestane pravidlo.

Sťažnosti na byrokrata sa strácajú smerom k jeho nadriadený, rovnako ako úplatky, určené nadriadenému.

Na diaľku nemožno rozlíšiť, či si byrokrati, čo majú rozhodnúť o vašej žiadosti, jednoducho sedia na rukách, alebo sa pokúšajú chrániť si svoje zadky.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho rady

Nevydávajte sa kvôli peniazom! Budete si musieť odrobiť každú korunu.

Ekonómia je jediná oblasť, kde dvaja ľudia, ktorí tvrdia niečo úplne opačné, môžu dostať Nobelovu cenu za príspevok k zvýšeniu blahobytu ľudstva.

Myslieť proti svojej dobe je príznakom odvážneho ducha. Ale povedať to, je dôkazom hlúposti.

(Murphyho zrnká II)
Všetko má svoj koniec

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani

12. 9. 2024 Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Zrozumiteľnejšie vpisy pre účastníkov 3.piliera

14. 8. 2018 MPSVR SR pripravilo významné opatrenie, ktorým zabezpečí pre účastníkov v treťom pilieri zrozumiteľnejšie chápanie doplnkového dôchodkového sporenia, konkrétne uvedením stavu a hodnoty úspor na dôchodok. Vytvára sa zároveň možnosť, aby mali vplyv na vlastné rozhodnutia o budúcej výške dôchodku.
Opatrením, v ktorom sa ustanovuje vzor výpisu z osobného účtu a výkazu predpokladaných dôchodkových dávok účastníka a poberateľa dávky, plní rezort práce Programové vyhlásenie vlády. V ňom sa vláda zaviazala, že zvýši informovanosť ľudí o ich súčasných a budúcich nárokoch na dôchodok a zabezpečí primeranosť a kvalitu poskytovaných informácií. Ide o dokument, ktorý má občanovi čo najviac uľahčiť porozumenie o stave ich účtov a dôchodkových nárokoch. Účinnosť by malo nadobudnúť 1. januára budúceho roka. Vytvorením jednotného dokumentu sa odstránia nezrozumiteľné a nepodstatné pojmy vo výpisoch. Výpis z dôchodkového účtu si v súčasnosti vyžaduje konzultáciu s odborníkom. Neposkytuje veľa zásadných informácií, pričom ani neviete, či platíte dosť a čo môžete z nasporenej sumy očakávať. Starý výpis poskytoval základné informácie o nasporenej sume vyjadrenej či už v nominálnom vyjadrení, ale aj v dôchodkových jednotkách, čo klienta nezaujíma. Zároveň obsahoval len celkové percentuálne vyjadrenie odplát, ale nie konkrétnych odplát, ktoré klient zaplatí DDS za správu a zhodnotenie jeho majetku. Nový výpis toto bude obsahovať.

Učitelia budú mať príplatky sedem rokov

9. 8. 2018 Najdôležitejší zákon pre učiteľov je aktuálne, napriek dovolenkovému obdobiu, v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zásadnou novinkou v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch je zmena kreditného systému. Doplnkové vzdelávanie, za ktoré majú učitelia k platom príplatky, bude mať obmedzenie. Kredity im po siedmich rokoch vypršia a pedagógovia sa tak budú musieť opäť dovzdelávať.
Aj keď doteraz ministerstvo školstva platnosť kreditov obmedzovalo vyhláškou, v zákone sa nepísalo nič o ich vypršaní. Ak teda pedagóg absolvoval doplnkové vzdelanie a nazbieral dostatočný počet kreditov, získal šesť- alebo 12-percentné zvýšenie tarifného platu. Aj keď takéto príplatky učiteľom ostávajú, nebudú im prináležať večne. Príplatky im po siedmich rokoch vypršia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Reálne mzdy rastú, rast cien nie je rizikový

9. 8. 2018 Slovenská ekonomika ide ako dobre namazaný stroj. Za svižným rastom hospodárstva stojí hlavne spotreba domácností a súkromné investície. V tomto roku očakávame, že platy porastú najrýchlejšie od čias hospodárskej krízy. Pochopiteľne, že na tento vývoj reagujú aj ceny. Nevyhneme sa tomu, ak chceme dobiehať vyspelé západoeurópske krajiny. Ceny v súčasnosti na mesačnej báze v medziročnom porovnaní na Slovensku rastú mierne nad priemerom EÚ.
Nepredstavuje to však riziko pre makroekonomický vývoj ani pre peňaženky ľudí. Infláciu posúva nahor najmä rast cien potravín a palív. Mimochodom, ide o ponukové faktory, na tlmenie ktorých centrálni bankári nemajú efektívne páky. Tieto ceny v zásadnej miere ovplyvňuje vývoj na svetových komoditných trhoch. Vyšší rast cien v porovnaní s ostatnými krajinami V4 zaznamenávame len pol roka. V predošlých dvoch rokoch v tomto regióne rástli najpomalšie práve na Slovensku. Pripomeňme si tiež, že ceny sa u nás dostali do plusu len vlani, pričom predtým sme boli tri roky svedkami ich poklesu. Reálne príjmy ľudí však ani pri terajšej inflácii neklesajú. Ak od celkového rastu nominálnych miezd odrátame infláciu, dostaneme reálne mzdy, ktoré rastú na Slovensku viac ako trojpercentným tempom už piaty rok za sebou. A ich rast by sa mal podľa odhadu Inštitútu finančnej politiky udržať nad troma percentami aj v ďalších dvoch rokoch.
(Zdroj: hnonline.sk)

Celý svet prichádza o tretinu príjmov z DPH

7. 8. 2018 Jednou z priorít OECD je boj proti daňovým únikom. Odhaduje sa totiž, že celosvetovo sa cez podvody, úniky alebo pochybenia stratí jedna tretina z možných príjmov z DPH.
Rôzne štáty však k tejto problematike pristupujú inak a kým na Slovensku sa vedie diskusia o tom, či by banky mali zasielať informácie o pohyboch na účtoch podnikateľských subjektov, v Litve finančné inštitúcie daniarov informujú už dva roky. Banky či poisťovne tak musia pravidelne zasielať daňovým orgánom informácie o bankových účtoch a obratoch právnických aj fyzických osôb.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner