Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Stravovanie dôchodcov a zdravotne postihnutých občanov
14. 9. 2018
Túto službu poskytuje obec v rámci svojho sociálneho programu občanom obce, ktorí sú poberateľom starobného alebo invalidného dôchodku a občanom, ktorí sú pre svoj nepriaznivý zdravotný stav odkázaní na spoločné stravovanie.
Jedáleň poskytuje stravovanie fyzickej osobe, ktorá:
a) nemá zabezpečené nevyhnutné podmienky na uspokojovanie základných životných potrieb b) má ťažké zdravotné postihnutie alebo nepriaznivý zdravotný stav
c) dovŕšila dôchodkový vek.
Jedáleň môže poskytovať stravovanie aj prostredníctvom donášky stravy do domácnosti fyzickej osobe uvedenej v písm. b) a c). Stravnú jednotku predstavujú celkové náklady na suroviny a režijné náklady vynaloženú na prípravu stravy. Jedálny lístok poskytuje prehľad (spravidla týždeň dopredu) a rozsah pripravovaných viacerých druhov jedla, ktoré príslušná jedáleň poskytuje (bezmäsité, mäsité, diétne).
Obec zabezpečuje dostupnosť sociálnej služby pre fyzickú osobu, ktorá je odkázaná na sociálnu službu a právo výberu sociálnej služby za podmienok ustanovených týmto zákonom. Ak má táto fyzická osoba záujem o poskytovanie sociálnej služby alebo zabezpečenie poskytovania sociálnej služby s finančnou podporou poskytovania tejto sociálnej služby z verejných prostriedkov doručí obci písomnú žiadosť o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby, ktorá obsahuje:
a) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorej sa má poskytovať sociálna služba, dátum narodenia a adresu jej pobytu
b) názov poskytovateľa sociálnej služby a miesto poskytovania sociálnej služby, ktoré si táto fyzická osoba vybrala
c) druh sociálnej služby a formu sociálnej služby
d) predpokladaný deň začatia poskytovania sociálnej služby a čas poskytovania sociálnej služby e) právoplatné rozhodnutie o odkázanosti na sociálnu službu, ak bolo vydané.
Obec v rozsahu svojej pôsobnosti fyzickej osobe, ktorá žiada o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby a na základe výberu poskytovateľa sociálnej služby touto fyzickou osobou
a) poskytne sociálnu službu, ak je zapísaná do registra poskytovateľov sociálnych služieb (ďalej len „register“), alebo
b) zabezpečí poskytovanie sociálnej služby u poskytovateľa sociálnej služby zapísaného do registra...
Smer chcel bohatým siahnuť na výplaty
12. 9. 2018
Výška odvodov sa aktuálne počíta v závislosti od mzdy, no maximálne do sedemnásobku priemerného platu. Pri prekročení tejto hodnoty, čo je tento rok 6 400 eur, sa už odvody ďalej nezvyšujú.
Skupina piatich poslancov zo Smeru však túto hranicu chcela zvýšiť cez pozmeňovací návrh k zákonu o ročnom zúčtovaní. Včerajší Sociálny výbor návrh neschválil. Poslanci chceli hornú hranicu posunúť na 11-násobok priemernej mzdy, čím by sa výrazne zvýšili odvody ľuďom, ktorí zarábajú mesačne viac ako 6 400 eur. Aj napriek tomu by však od štátu nedostali žiadnu protislužbu vo zvýšení prípadných dávok či dôchodku.
V Amazone vznikli odbory, Slováci žiadajú viac peňazí
10. 9. 2018
Technologický gigant Amazon len pred pár dňami dosiahol biliónovú trhovú hodnotu, vlani zarobil 178 miliárd dolárov a po celom svete zamestnával takmer 570-tisíc ľudí. Zamestnanci v Seredi, kde má spoločnosť svoje najväčšie reverzné logistické centrum na svete, od Amazonu teraz žiadajú, aby im odkrojil viac zo svojich ziskov.
Seredský závod zamestnáva viac ako tisíc ľudí a stále prijíma nových. Časť z nich však už rok od otvorenia fabriky nie je spokojná s pracovnými podmienkami. Aj to bol dôvod, pre ktorý pred pár dňami založili odbory a od giganta žiadajú pre seredských zamestnancov viac peňazí. „Medzi naše priority patrí vyriešiť nadčasy, ktoré vnímame veľmi negatívne, rozvrh zmien aj lepšie platy pre zamestnancov,“ povedala pre HN odborová predáčka Moderných odborov Amazon Daniela Učňová. Spoločnosť pritom zvyšovala platy v seredskej fabrike len minulý mesiac. Zamestnancom pridala od 11 do 20 percent, v závislosti od pracovnej pozície. „Naďalej pokračujeme v podnikaní ako zvyčajne, zatiaľ čo poskytujeme odborom zákonné práva,“ reagovala hovorkyňa spoločnosti Amazon pre strednú Európu Marzena Wieckowska s tým, že so zamestnancami vedú otvorený dialóg. Odborári zatiaľ nemajú predstavu o konkrétnych požiadavkách, ktoré predostrú vedeniu. Momentálne sa snažia pokryť čo najväčšiu časť zamestnaneckej základne. Ku kolektívnemu vyjednávaniu chcú pristúpiť najneskôr začiatkom budúceho roka.
Ministri odobrili príspevky pre študentov ošetrovateľstva
9. 9. 2018
Na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Vláda odsúhlasila študentom ošetrovateľstva stabilizačné príspevky v celkovej sume vyše 2,758 miliónov eur. Vyplýva to z Informácie o stave zdravotníckeho personálu v SR, ktorú vláda na stredajšom rokovaní vzala na vedomie. Informáciu predložili ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Materiál poukazuje na základe analýzy na nedostatok zdravotníckeho personálu, a to lekárov a sestier. Z analýzy vyplýva, že v súčasnosti na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Keby sa vzali do úvahy aj zdravotníci, ktorí majú nad 65 rokov, chýbalo by 5 515 lekárov a 1 700 sestier. Údaje sa týkajú len ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Vzhľadom na vekovú štruktúru lekárov je potrebné prijať vyšší počet študentov do doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo. Finančné prostriedky pre nich už boli pre akademický rok 2018/2019 navýšené, uvádza sa v predkladacej správe. Pri sestrách je najaktuálnejším problémom stabilizovanie absolventov bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo. Rezort zdravotníctva a rezort školstva navrhol zaviesť štipendiá, ktoré majú zastabilizovať sestry po ukončení štúdia v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. "U sestier je situácia taká, že len 44 percent absolventiek dennej formy bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore ošetrovateľstvo nastupuje do systému," uvádza sa v materiáli. Materiál obsahuje tiež dve nariadenia. Prvé ukladá podpredsedovi vlády a ministrovi financií v akademickom roku 2018/2019 navýšiť limit výdavkov na spomínanú čiastku do 31. januára 2019. Druhé ukladá ministerke zdravotníctva a ministerke školstva, vedy, výskumu a športu zabezpečiť stabilizačný príspevok v rovnakej výške pre študentov v dennej forme ošetrovateľstva do 30. júna 2019. Informácia tiež odporúča rektorom a dekanom vysokých škôl uskutočňujúcich akreditovaný bakalársky študijný program v študijnom odbore ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia prijať opatrenia na zvýšenie počtu študentov týchto študijných programov.