Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Dopad krízy na mzdy a platy
11. 12. 2008
Podľa jedného z ekonomických analytikov sa dynamika rastu reálnych miezd v priemysle aj v celom národnom hospodárstve môže v dôsledku krízy spomaliť a mierne môže vzrásť nezamestnanosť. Podľa Štatistického úradu však zatiaľ platy rastú a to najmä v nízkopríjmových odvetviach, ako maloobchod či veľkoobchod.
Asi tretina zamestnávateľov priznala, že tempo rastu miezd
bude v najbližšej budúcnosti o niečo nižšie ako pôvodne plánovali. Nad znížením
plánovaných odmien alebo trinástych
platov uvažuje asi štvrtina zamestnávateľov.
Niektoré firmy avizovali, že idú optimalizovať svoje náklady
na ľudské zdroje a teda aj mzdové náklady.
Kvalita vysokoškolského štúdia klesá
11. 12. 2008
Napriek tomu, že počet vysokoškolských študentov na Slovensku z roka na rok stúpa, vysokoškolský titul čoskoro prestane byť pre zamestnávateľov vizitkou kvalitného vzdelania.
Mnohé školy sa
snažili prijímať viac študentov aj preto, aby získali od štátu dostatok peňazí.
Negatívny vplyv na kvalitu pedagogického procesu má údajne aj nízky počet
vysokoškolských učiteľov. Vysoké školy len málokedy vedia prilákať učiteľov zo
zahraničia, pedagógov skôr získavajú z radov vlastných absolventov alebo
preberajú učiteľov zo stredných škôl.
Vzhľadom na
demografický vývoj je možné očakávať, že celkový počet študentov sa bude na
školách zmenšovať. Zahraničných študentov, pre ktorých naše vysoké školy nie sú dosť atraktívne, sa
v budúcnosti ťažko podarí prilákať.
Testovacie pero na odhalenie falošných eurobankoviek
10. 12. 2008
Pomocou špeciálneho pera "Euro Tester Pen" sa dá odhaliť pravosť bankoviek. Pero sa odoberá z centrálnych skladov Európskej únie, stojí 140 Sk a dostať ho v predajniach eurosortimentu. Dajú sa ním overiť nielen falšované eurá, ale aj slovenské, argentínske, brazílske, americké, ruské a ďalšie falošné peniaze.
Brigáda cez sviatky
9. 12. 2008
Aj počas tohtoročných vianočných sviatkov alebo bezprostredne po nich majú študenti aj ostatní záujemcovia o prácu možnosť si privyrobiť. Nielen v hypermarketoch pri pokladniciach, či pri dokladaní tovaru a letákov. Voľné sú aj pozície operátorov call centier, pomocníkov v kuchyni, informátorov, či chyžných.
Možnosti sezónnych prác a zárobky počas sviatkov
Recepčná 60
až 80 korún/hod. (1,99 až 2,66 eura)
Pokladník v hypermarkete 90 až 100 korún/hod. (2,99 až 3,32 eura)
Promotér tovaru v hypermarkete 100 korún/hod. (3,32 eura)
Operátor na telefóne 80
korún/hod. plus provízie (2,66 eura)
Chyžná 100
korún/hod. (3,32 eura)
Administratívne práce 80
korún/hod. (2,66 eura)
Pracovník vo rýchlom občerstvení 90
korún/hod. (2,99 eura)