Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a byrokracia

Aj byrokratovi sa ťažko odoláva prosbe povedanej päsťou.

Byrokratovým zámkom je jeho písací stôl a miesto na parkovisku.

Sťažnosti na byrokrata sa strácajú smerom k jeho nadriadený, rovnako ako úplatky, určené nadriadenému.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek očami klasikov

Moc sa dá skôr udržať rozvážnymi ako prísnymi rozhodnutiami.

Tak ako vlna, ktorá sa preliala pomimo, sa znova nevráti, ani hodina, ktorá sa minula.

Dať sa oklamať raz je nepríjemné, dva razy hlúpe a tri razy až hanebné.

(Myšlienky bez cla)
Politika a politici

Politik je ako futbalový tréner. Dostatočne múdry na to, aby zhrua pochopil hru, a dosť hlúpy na to, aby si myslel, že ju môže vyhrať.

Ôsmy div sveta - slušný politik.

Maliari a politici dokážu najrýchlejšie meniť farby.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a problémy

Aj to najväčšie zlo má svoj malý začiatok, nad ktorým vždy pohŕdavo mávnete rukou.

Keď máte zlý deň, potknete sa aj o tieň posledného vlastného vlasu, ktorý vám práve vypadol.

Problém je, že nové veci so sebou prinášajú nové problémy.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život je žart...

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

(Myšlienky bez cla)

Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani

12. 9. 2024 Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Školákom začínajú od pondelka prázdniny, zamestnanci pýtajú dovolenky

18. 12. 2008 Školáci budú mať od pondelka 22. decembra do stredy 7. januára prázdniny. Čaká ich teda 19 dní voľna. Vyhláška ministerstva školstva umožňuje riaditeľom škôl dať aj ďalšie voľno. Preto je možné, že niekde sa žiaci a študenti vrátia do tried až 12. januára.
(Zdroj: SITA)

Certifikáty ISO nemusia zaručiť kvalitu

17. 12. 2008 Aj keď sa firmy, ktoré vykonávajú audity a vydávajú certifikáty kvality manažérskych systémov či bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci chvália tým, že u nich všetko funguje tak ako má, nemusí to vždy byť pravda.
Stáva sa, že pre chybnú súčiastku treba stiahnuť celú sériu výrobkov, nemocnice musia prešetrovať prípady nedbanlivosti, alebo tragédiu spôsobí firma, pre ktorú dodržiavanie BOZP má byť samozrejmosťou. Štandardy kvality nemusia nič zaručovať a získať certifikát ISO, prípadne akreditáciu na prevádzkovanie certifikačného orgánu nemusí byť vôbec ťažké. Pritom aj malý odklon od "kvalitných" postupov garantovaných medzinárodnými štandardami môže mať hrozivé následky. Príkladmi sú zrútenie železničného mostu v Čechách, explózia v Novákoch, či smrteľné zanedbania zdravotnej starostlivosti vo viacerých nemocniciach.  K nedostatkom dochádza vtedy, ak certifikačný orgán obchádza svoje povinnosti. Najčastejším dôvodom je skracovanie počtu povinných dní, ktoré treba na audite stráviť. Ich počet závisí od  náročnosti činností, ktoré firma prevádzkuje, počtu prevádzok aj od počtu zamestnancov. Počty dní udávajú tabuľky. K porušovaniu pravidiel dochádza aj vtedy, ak spoločnosť, ktorá certifikát vydáva, ponúka aj poradenské služby, takže nie je zaručený nezávislý postup. Rovnaký človek, ktorý má vo firme posúdiť procesy, nemôže do nej na pár dní prísť a radiť, čomu sa treba pri audite vyhnúť. Takýto poradca neraz zákazníkovi ponúkne, že vykoná audit a materiály odošle priamo do firmy, ktorá certifikát vydáva, čím umožní obísť celý proces a vydaný certifikát nemôže zaručovať kvalitu. Firma je rada, že prišla ľahko a lacno k certifikátu a poradca je rád, že prišiel  k peniazom. Preto sa na nedávnom mítingu IAF medzinárodné akreditačné autority dohodli na sprísnení pravidiel akreditácie a lepšej kontrole zo strany akreditačných orgánov, na náhodných auditoch firiem, ktoré už certifikát majú a do praxe by sa malo dostať získavanie spätnej vúzby od certifikovaných firiem. Smernicu v júli prijal Európsky parlament. Zlepšiť situáciu má aj nová verzia najznámejšej normy ISO 9001, ktorá prináša povinnosť do dvoch rokov precertifikovať už vydané certifikáty.  
(Zdroj: TREND)

Pozor na bankové transakcie

17. 12. 2008 Všetky prevodné príkazy zadané od začiatku roka banky spracujú až 5. januára.
(Zdroj: HNONLINE)

Ako v účtovníctve utopiť straty z finačnej krízy

17. 12. 2008 Rada pre Medzinárodné účtovné štandardy vydala v polovici októbra niekoľko dodatkov k medzinárodnému účtovnému štandardu číslo 39.
Pri vykazovaní finačných nástrojov povolila zmeniť klasifikáciu pre oceňovanie. Vrátila možnosť oceňovať finančné nástroje matematicky, teda ich hodnotou do splatnosti a nie na základe reálnej, teda trhovej hodnoty aktíva. To umožní firmám skryť v účtovníctve strany z aktuálneho pádu trhovej ceny nástrojov, medzi ktorými môžu byť aj deriváty realitných cenných papierov. Odborné zdôvodnenie znelo, že ide o dlhodobé finančné nástroje, ktoré by nemali deformovať celkovú hodnotu aktív vlastníkov krátkodobými výkyvmi.
(Zdroj: TREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner