Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Druhý pilier a ženy na materskej
7. 1. 2009
V prípade, že zamestnankyne alebo povinne dôchodkovo poistené samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) chcú, aby za ne počas poberania materskej štát platil príspevky do druhého dôchodkového piliera, musia to oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (SP).
Zavedenie tohto oznámenia súvisí s tým, že od
začiatku tohto roka štát platí poistné na dôchodkové poistenie za zamestnankyne
a SZČO aj počas poberania materskej.
Sociálna poisťovňa na svojej
internetovej stránke informuje aj o ďalších zmenách.
Daňové priznanie za rok rok 2008
7. 1. 2009
Keďže daňové priznanie podané do 31. marca 2009 sa týka zdaňovacieho obdobia, ktoré končí pred zavedením eura, údaje v ňom sa budú uvádzať v slovenských korunách.
Sumu dane na úhradu daňovník na záver prepočíta konverzným kurzom na eurá a
zaokrúhli na eurocenty nadol, čiže v prospech daňovníka. Na podávanie daňových
priznaní k dani z príjmov
fyzických osôb sa použíjú tlačivá, ktoré platili pre rok 2007.
Výplatná páska v korunách, mzda v eurách
7. 1. 2009
Zamestnanci súkromných firiem, štátnych aj verejných inštitúcií dostanú výplatu za december v eurách. Výplatné pásky budú však ešte vystavené v slovenských korunách.
Páska
by mala obsahovať hrubý príjem zamestnanca aj
sumu, ktorá sa mu za december
vyplatí alebo pošle na účet. Údaj by mal byť v korunách aj
eurách. Páska by mala obsahovať aj
informáciu o hodnote konverzného kurzu.
Keďže spôsob odmeňovania je rôzny, zamestnávatelia majú programy prispôsobené
svojim podmienkam. Záväzný vzor výplatnej pásky nie je. Zamestnávateľ je však
povinný vydať zamestnancovi pri vyúčtovaní mzdy alebo platu písomný doklad
obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy alebo platu, o zrážkach a o
celkovej cene jeho práce. K tomu ho zaväzuje Zákonník práce. Ak by zamestnanec
s vyplatenou sumou nebol spokojný, má
právo nahliadnuť do dokladov, na ktorých základe bola mzda alebo plat
vypočítané.
Kolky môže predávať len pošta alebo samostatné úrady
5. 1. 2009
Možnosti, ako túto službu zabezpečiť hľadá Policajný zbor. Katastrálne úrady zabezpečia vyvesenie oznamu o mieste predaja kolkových známok s uvedením adresy najbližšej pošty.
Na niektorých úradoch už občania môžu okrem
platenia kolkom zaplatiť poplatok aj v hotovosti, poštovou poukážkou alebo prevodom na
účet. Najvyššia suma, ktorú možno
uhradiť kolkom je 300 eur. Pri platení inou formou takáto hranica nie je
stanovená.
Korunové kolky je možné používať do 16. januára. Po uplynutí
tohoto dátumu ich bude po celý rok bez manipulačného poplatku odkupovať pošta.