Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Nikto ti neporadí tak dobre ako ty sám. (Cicero)

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

(Zrnká úsmevu)
Mnoho je na svete mocného...

Pre človeka neexistuje nič, čo by sa nedalo premôcť húževnatou činnosťou a svedomitou starostlivosťou. (Seneca)

Kôň je zrodený na behanie, vôl na oranie, pes na stopovanie zveri, človek je zrodený na dve veci – myslenie a konanie, akoby bol akýmsi smrteľným bohom. (Cicero)

Kto chce dôjsť k cieľu, ktorý si stanovil, nech neblúdi po mnohých cestách, ale nech sleduje cestu jedinú. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)
Život je žart...

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

(Myšlienky bez cla)
Ako bojovať s klebetou

V boji s klebetou sa nedá zvíťaziť, nanajvýš prežiť.

Ohňom a mečom ničia nepriateľa barbari. V civilizovanej spoločnosti na to stačí jedovatý jazyk.

Žiadna klebeta nie je natoľko malá, aby nedokázala zničiť veľkú lásku.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Hlúposti sa medze nekladú

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

(Murphyho zákony v bájkach)

Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani

12. 9. 2024 Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Celková zamestnanosť počas posledných troch mesiacov stúpla

16. 2. 2009 Podľa piatkového rýchleho odhadu Štastického úradu počas posledných troch mesiacov 2008 na Slovensku pracovalo o 2,2 percenta ľudí viac ako v rovnakom období prechádzajúceho roku. Vo vývoji zamestnanosti, produkcie a tržieb bola na tom najhoršie priemyselná produkcia.
Poklesu zamestnanosti by mali  zabrániť protikrízové opatrenia, ktoré minulý týždeň schválila vláda. Medzi nimi je napríklad zakladanie sociálnych podnikov, preplácanie odvodov firmám, ktoré sa dostanú do problémov a  príspevky  nezamestnaným, ktorí sa rozhodnú založiť si živnosť a prevádzkovať ju počas dvoch rokov. Najväčšie priemyselné firmy si chcú svojich ľudí udržať. Podarí sa im to len vtedy, ak sa opätovne neprepadne dopyt. Zatiaľ pristupujú k redukcii pracovného času pred redukciou stavu zamestnancov.
(Zdroj: HNONLINE)

Pri výpovediach treba dodržiavať zákon

13. 2. 2009 Najbezpečnejším spôsobom skončenia pracovného pomeru zostáva dohoda so zamestnancom. V prípade, ak sa strany nedohodnú, môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu, že sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa o zmene jeho úloh, o znížení stavu s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
Výpoveď možno dať v prípade, že nemáte možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu v tomto mieste alebo podrobiť sa príprave na túto inú prácu. Vhodnou prácou sa rozumie práca zodpovedajúca zdravotnému stavu, schopnostiam a pokiaľ možno aj kvalifikácii zamestnanca. Výpoveď je neplatná, ak nebola vopred prerokovaná so zástupcami zamestnancov, v prípade, že títo u zamestnávateľa pôsobia. Hromadné prepúšťanie má tiež svoje pravidlá.  Považuje sa zaň rozviazanie pracovného pomeru počas 90 dní s najmenej dvadsiatimi zamestnancami. Zamestnávateľ je povinný najneskôr mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov, prípadne priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu alebo ho obmedziť. Písomnú informáciu o výsledku prerokovania  musí zamestnávateľ predložiť úradu práce a zástupcom zamestnancov. Zamestnancovi je možné  dať výpoveď z organizačných dôvodov najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie príslušnému úradu práce. Ak  však  zamestnávateľ miesto z dôvodu hromadného prepúšťania zruší,  nemôže ho znova obsadiť tri nasledujúce mesiace.  A to nielen pozíciu s rovnakým názvom, ale ani  pozíciu         s iným názvom ale s rovnakou náplňou práce.  
(Zdroj: HNONLINE)

Flexikonto alebo mínusové hodiny v Zákonníku práce

13. 2. 2009 Zamestnanec má počas mínusových hodín voľno, ale dostáva plnú mzdu. Mínusové hodiny si odpracuje v čase, keď bude mať firma dostatok zákaziek, a teda aj dosť práce pre svojich zamestnancov. Výhodou pre zamestnávateľa je, že nepríde o kvalifikovaného pracovníka. Pre zamestnanca to, že sa nestane nezamestnaným.
Na mínusových hodinách sa však vedenie firmy bude musieť dohodnúť s odbormi. Ak odbory nie sú, zamestnávatelia ich na tento účet musia založiť. Odsúhlasiť flexikonto len s podporou zamestnaneckých rád nestačí. S odbormi sa bude treba dohodnúť aj na rozsahu mínusových hodín. Odpracovanie takýchto hodín bude môcť zamestnávateľ vyžadovať iba do konca roku 2012. Ak bude mať zamestnanec mínusové hodiny  aj po tomto období, automaticky sa mu vynulujú. Na flexikonte a jeho doplnení do Zákonníka práce sa dohodli koaliční aj opoziční poslanci. Flexikonto môže byť maximálne 300 hodín a zamestnanci si ho môžu otvoriť už o dva týždne. Od začiatku marca bude štát prispievať zamestnávateľom aj na povinné odvody. Nárok na príspevok budú mať len tí, ktorí nezrušia miesta a poskytnú zamestnacom v určitých dňoch náhradu mzdy vo výške najmenej 60 percent. Nárok na takúto podporu bude maximálne 60 dní do roka. Druhý krízový balíček, určený na podporu začínajúcich životnostníkov, zamestnávateľov, zamestnancov aj tých, ktorí si zamestnanie hľadajú sa stal realitou. Dnes  budú  poslanci hlasovať o daňovom balíčku.
(Zdroj: SME)

Nemocnice a odborári sa zatiaľ na zvýšení miezd nedohodli

13. 2. 2009 O zvýšení miezd rokovali Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb a Asociácia fakultných nemocní. Zatiaľ sa nedohodli.
Zástupcovia zdravotníckych zariadení argumentovali tým, že zatiaľ nevedia, koľko zdrojov získajú od zdravotných poisťovní. Ďalšie stretnutie predstaviteľov zamestnancov a najväčších zdravotníckych zariadení by sa malo uskutočniť začiatkom marca. Termín vyjednávania              s asociáciou menších nemocníc nie je ešte stanovený.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner