Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

(Zrnká úsmevu)
Rady podnikateľom

Pozor, aby ste s vaničkou nevyliali aj dieťa! Primár Marat v súkromnej pôrodnici.

Kým lenivý myslí, chytrý urobí.

Najzdravšie je chodiť spať so sliepkami. (Vyznanie Dona Juana)

(Myšlienky bez cla)
Murphy v parlamente

Akustický zákon: Kto v parlamente najviac vykrikuje, tomu nakoniec dajú za pravdu.

Zákon výskytu málo pravdepodobného javu: Poslanci hlasujú len v dobe, keď je zavretý bufet.

Zákon vytrvalosti chyby: Čo jeden hlúpy pozmeňovací návrh pokazí, ani sto ďalších návrhov nenapraví.

(Murphyho zákonník)
Murphy o láske

Ženský úsudok o veci nemá nič spoločné s objektívnymi informáciami, ktoré jej poskytnete.

Všetkého moc škodí. Aj lásky. Cnosť potrestá sama seba.

Ak chcete stratiť objektívny pohľad na ženy, počúvajte, čo o nich hovorí vaša manželka.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani

12. 9. 2024 Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Firmy sa boja pomsty prepustených zamestnancov

15. 12. 2009 Pomsta bývalých zamestnancov, nedostatočný rozpočet a prostriedky na zabezpečenie patria medzi najaktuálnejšie problémy, ktoré musia riešiť vedúci pracovníci informačnej bezpečnosti. Možnej negatívnej odvety zo strany zamestnancov, ktorí podnik nedávno opustili sa obáva až 75 % manažérov.
Vyplýva to z pravidelného medzinárodného prieskumu informačnej bezpečnosti spoločnosti Ernst & Young, ktorý bol uskutočnený medzi 1 900 manažérmi z vyše 60 krajín sveta. Analýzou potenciálnych rizík sa v súčasnosti zaoberá 42 % spoločností. Opatrenia, ktoré by mali tieto riziká minimalizovať, prijalo 26 % spoločností. K väčšej ochrane informácií firmy nútia najmä čoraz častejšie prípady úniku údajov. Krádeže dát sa nevyhýbajú ani Slovensku. Nepopierateľnou skutočnosťou je, že najmä v období recesie niektorí prepustení zamestnanci pociťujú voči bývalému zamestnávateľovi nevraživosť, a preto svojím konaním môžu spoločnosť rozličnými spôsobmi poškodzovať. Aj v našich podmienkach sa objavujú pokusy o útoky na podnikové informačné systémy alebo s krádežou údajov. Podľa partnera oddelenia podnikového poradenstva a riadenia rizík Ernst & Young Jan Fanta je preto nevyhnutné, aby firmy analyzovali možné riziká, ktorým sú v súčasnosti vystavené a vykonali aj potrebné preventívne kroky. Firmy aj v tomto roku zápasia s nedostatočnou výškou prostriedkov, ktoré majú k dispozícii na zabezpečenie informácií. Za významnú alebo závažnú komplikáciu označilo výšku zodpovedajúceho rozpočtu 50 % respondentov. V medziročnom porovnaní to predstavuje 17-percentný nárast. Ďalšou prioritou, na ktorú sa manažéri bezpečnosti vo firmách zameriavajú, je súlad s požiadavkami regulačných orgánov. V súvislosti s objemom nákladov, ktoré firmy na splnenie zákonných požiadaviek vynakladajú, 55 % respondentov označilo dodržiavanie platných predpisov za príčinu mierneho až výrazného rastu celkových výdajov na zabezpečenie informácií. V budúcom roku iba 6 % spoločností plánuje vydať na zabezpečenie súladu s normami menej peňazí. Za druhú najdôležitejšiu prioritu týkajúcu sa zabezpečenia informácií na obdobie najbližších dvanástich mesiacov firmy uviedli zavedenie či skvalitnenie technológií zameraných na prevenciu údajov. Až 40 % respondentov zaradilo túto iniciatívu medzi tri najvýznamnejšie priority v tejto oblasti.
(Zdroj: HNONLINE)

Odpočet DPH na nový osobný automobil

14. 12. 2009 Podnikatelia – platitelia DPH si od nového roku budú môcť uplatniť odpočet DPH nielen pri úžitkových autách a vozidlách špeciálne upravených na podnikanie, ale aj pri osobných automobiloch. Od januára 2010 bude pre odpočet DPH jedno, aký automobil si kúpia. Podmienkou je, aby bol podnikateľ registrovaný ako platiteľ dane z pridanej hodnoty.
Registrácia k DPH môže byť povinná alebo dobrovoľná. Na daňovom úrade sa povinne musia zaregistrovať tí podnikatelia, ktorí za posledných 12 mesiacov dosiahli obrat vyšší ako tridsaťpäťtisíc eur. Žiadosť o registráciu je potrebné podať na osobitnom tlačive na príslušnom daňovom úrade. Platiteľa je možné zaregistrovať aj v priebehu roka. Ak podnikateľovi povinnosť zaregistrovať sa ako platiteľ DPH vznikne, je potrebné ju splniť do 20 dní po splnení podmienky obratu. Pokiaľ k takejto registrácii z nejakého dôvodu nedošlo, alebo k nej nedošlo v stanovenom termíne, od apríla tohto roku má podnikateľ možnosť spätnej registrácie. Daň z kúpeného automobilu je potrebné odpočítať od celkovej daňovej povinnosti v daňovom priznaní, ktoré je potrebné podať do konca marca za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Na vrátenie nadmerne odpočítanej dane má daňový úrad 30 dní. Za platiteľa DPH sa môžu zaregistrovať aj tí podnikatelia, ktorí nespĺňajú podmienku obratu. Daňový úrad však nemusí vyhovieť všetkým žiadostiam o dobrovoľnú registráciu a každý prípad sa posudzuje osobitne. Počas lehoty dobrovoľnej registrácie sa zámer podnikateľa môže prehodnocovať aj niekoľkokrát. Nový platiteľ DPH však musí počítať s tým, že mu vzniknú niektoré ďalšie povinnosti, napríklad povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. Odpočet DPH neplatí na všetky nové zakúpené autá, ale len na tie, ktoré boli kúpené na Slovensku. Pri nadobudnutí osobného automobilu v tuzemsku z iného členského štátu platiteľ zdaní jeho nadobudnutie a odpočíta daň. Ak je automobil dovezený z tretieho štátu, colný orgán platiteľovi vyrubí daň pri dovoze, ktorú bude možné si odpočítať prostredníctvom daňového priznania na DPH. V prípade ojazdených vozidiel si odpočet dane nemožno uplatniť.
(Zdroj: HNONLINE)

Poukážky na stravovanie nahradí karta

11. 12. 2009 Stravné papierové lístky sa možno stanú minulosťou. Jedna zo spoločností firmám ponúka namiesto nich elektronickú Kartu Ticket Restaurant. Bude sa ňou platiť za obedy cez platobný terminál v partnerskej sieti zazmluvnených reštaurácií a stravovacích zariadení.
Zamestnancom karta poskytne vyššiu bezpečnosť a zamestnávateľom zasa nižšiu administratívnu náročnosť. Nebude viac potrebné manipulovať s hotovosťou, alebo rozmýšľať, ako bezpečne uskladniť poukážky. Bude stačiť jednorazovo si objednať Kratu a následne už požiadať iba o jej dobitie. V rozhovore to uviedla riaditeľka pre marketing a rozvoj spoločnosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Odvody na zdravotné poistenie treba zúčtovať do 31. marca

11. 12. 2009 Podnikatelia a niektorí zamestnanci budú musieť okrem daňového priznania zúčtovať do 31. marca tiež odvody na zdravotné poistenie. Ministerstvo zdravotníctva neočakáva, že tento posun termínu by mal spôsobiť nejaké problémy.
Podľa zákona o zdravotnom poistení platiteľ poistného musí podať zúčtovanie zdravotných odvodov do 31. marca. Táto povinnosť platí už dlhšie. Každoročne od začiatku platnosti tohto zákona však vláda jeho novelizáciou tento termín posúvala na koniec júna. V budúcom roku však novela zákona, ktorú v stredu schválila vláda, s posunom termínu nepočíta. Zúčtovanie zdravotných odvodov sa teda bude musieť stihnúť do konca marca, čo je zároveň riadnym termínom na podanie daňového priznania. Do konca júna 2010 bude potrebné zaplatiť prípadný nedoplatok alebo preplatok zo zúčtovania zdravotných odvodov. Rezort zdravotníctva sa tak chce pokúsiť po niekoľkých rokoch dodržať zákon. Problémy s potrebnými tlačivami rezort nepredpokladá.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner